Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 993584 пати)

Отсутен mk2b

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1515 на: 27 Август 2016, 20:21:08 pm »
Underground 2

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1516 на: 27 Август 2016, 21:29:18 pm »
Не се годините во прашање, шлакањето на глупости на неа ја упропастиле.

Отсутен Dzoni

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1517 на: 27 Август 2016, 23:04:50 pm »
Не се годините во прашање, шлакањето на глупости на неа ја упропастиле.
Во ред тоа, ме интересира што како е со резервни делови. Дали таа кола има често проблеми, скапи/ефтини се деловите? На што да се внимава, специфично нешто ако има околу тој модел.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1518 на: 28 Август 2016, 08:40:16 am »
Сакав да Ве замолам за совет при купување на кола која би сакал да биде или по голем седан или караван, не ми треба спортска.
Веќе 12 години возам бензин+плин, се мислев за дизел. Ми требаат искуства и совет, од плинот сум задоволен Ловато, возиш без пари, немаш греачи и бош пумпи, ама па затоа имаш плус за одржување дизни и филтри па расплињачи итн., угорница слабо влече, боцата зафаќа место.
Варијанти:

Опел Астра или Зафира
Мазда 5
Хонда Цивик
Тојота Королоа
Шкода Октавиа Тоур

Колата планирам да е 2007 па натака, буџет до 5000е и кажете варијанти за дизел или бензин? Мислам дека сепак Јапонските би биле подобри со бензин варијанта? Ме интересираат цени на резервни делови и оправки (која е по лесна за одржување и набавка на делови) и слабости доколку некој со нешто се сретнал (по сериозни проблеми).
Сите совети се добредојдени, слободно предложете уште некој модел, но ве молам без италијански и француски коли.
Благодарам однапред.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1519 на: 28 Август 2016, 10:22:30 am »
Прескокни Мазда од тие годишта. А и за тојотата би размислил повеќекратно дали вреди да се зема. Овие две марки кај нас се вештачки скапи, а Мазда беше во транзиција до 2012.

Шкода Октавија ти е врвен избор, само визуелно е потресителна. Новата после 2014 личи убаво, ама пред тоа само мајка и, и Агилера може да речат дека се убави. Така да јас неможам да ја пребродам, ама би разбрал некој што сака салам кола да ја земе и покрај тоа. Сепак одлична е во кревет, готви, чисти, пере-пегла...

Астра ако е Ј тогаш може да се земе со некој мрсен дизел. Тешка е, и нешто повеќе троши ама е солидна. Строго дизел камионски за таа каросерија, инаку Мустанг не и  е рамен на потрошња.

Цивик дефинитивно би зел. Поготово 2.2 црди врв. Или 1.8 бензин ако е за под 4000км годишно и најден за ич пари. Има и ТајпЕр по огласиве ако е за под 2500км годишно.

Зафира е живо џабе кола за капацитетот. Жртвуваш елеганција, ама добиваш комоција, простор-простор, огромна практичност и се со ред. Само да е со 6 брзинскиот дизел и песма-лета.

Ако си веќе за тоа годиште јас би погледнал Ц класа W204 cdi и решен проблем.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1520 на: 28 Август 2016, 10:52:27 am »
Па годишно поминувам околу 10 000км, според буџетот мислев за Астра Н, нема да можам Ј, Цивикот дизел? Некако не им верувам на Јапанциве за дизел :) А мерцедесот ми е скап за одржување :(
Фала ти Дени!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1521 на: 28 Август 2016, 11:14:48 am »
Си нашол на кого да не веруваш за дизел :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1522 на: 28 Август 2016, 11:18:34 am »
Ова метафорично или? :)

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1523 на: 28 Август 2016, 11:25:33 am »
Паааа, најголем дел од дизелите развиени од страна на јапонците, у принцип се мадафакасанавабич. Зборам за дизелите на Мазда, Хонда и Мицубиши, додека Субару се први (и чинам единствени) кои нудат боксер дизел, така да, не би ги отпишал толку лесно :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1524 на: 28 Август 2016, 13:32:40 pm »
Хонда дизел од таа година имаш само хеч.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1525 на: 28 Август 2016, 15:28:05 pm »
Сакав да Ве замолам за совет при купување на кола која би сакал да биде или по голем седан или караван, не ми треба спортска.
Веќе 12 години возам бензин+плин, се мислев за дизел. Ми требаат искуства и совет, од плинот сум задоволен Ловато, возиш без пари, немаш греачи и бош пумпи, ама па затоа имаш плус за одржување дизни и филтри па расплињачи итн., угорница слабо влече, боцата зафаќа место.
Варијанти:

Опел Астра или Зафира
Мазда 5
Хонда Цивик
Тојота Королоа
Шкода Октавиа Тоур

Колата планирам да е 2007 па натака, буџет до 5000е и кажете варијанти за дизел или бензин? Мислам дека сепак Јапонските би биле подобри со бензин варијанта? Ме интересираат цени на резервни делови и оправки (која е по лесна за одржување и набавка на делови) и слабости доколку некој со нешто се сретнал (по сериозни проблеми).
Сите совети се добредојдени, слободно предложете уште некој модел, но ве молам без италијански и француски коли.
Благодарам однапред.

Исто така и BMW 320d 2005 е во игра

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1526 на: 28 Август 2016, 16:37:33 pm »
Не се годините во прашање, шлакањето на глупости на неа ја упропастиле.
Во ред тоа, ме интересира што како е со резервни делови. Дали таа кола има често проблеми, скапи/ефтини се деловите? На што да се внимава, специфично нешто ако има околу тој модел.

Џонсон ти си бе ? ;D Ако си стварно сериозен за селикава, прескокни ја. Мене навистина ми изгледа измалтретирана, судејќи според боди китов. Ја би барал друга.

Отсутен Dzoni

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1527 на: 28 Август 2016, 17:37:11 pm »
Не се годините во прашање, шлакањето на глупости на неа ја упропастиле.
Во ред тоа, ме интересира што како е со резервни делови. Дали таа кола има често проблеми, скапи/ефтини се деловите? На што да се внимава, специфично нешто ако има околу тој модел.

Џонсон ти си бе ? ;D Ако си стварно сериозен за селикава, прескокни ја. Мене навистина ми изгледа измалтретирана, судејќи според боди китов. Ја би барал друга.
Изгледа ќе ја прескокнам, солена и е цената за 16г стара кола и 230к поминати. Има уште eдна ама никако да го добијам човекот.

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1528 на: 29 Август 2016, 00:17:43 am »
Razmisluvam za audi a4 b7 od kaj 2007ma 2.0 tdi .. Nemam pari za novat pa bi se zadovolil i so ovaa verzija.. Mislenja?


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1529 на: 01 Септември 2016, 18:49:00 pm »
Дечки, како би се протолкувало "Accident free, Not-roadworthy" на mobile.de? Дека не била лупана, ама нема технички?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.