Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 993581 пати)

Отсутен mk2b

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1500 на: 23 Август 2016, 21:05:07 pm »
Ne e problemot vo trkanjeto, kosot na GP kako i prethodno na Punto clasik nemoze da izdri tolkava tezina i so vreme popusta. Ne zborime za nova kola nego za senior od 10god.

тачно

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1501 на: 25 Август 2016, 11:46:04 am »
Ме интересира, овие што се во европска унија колите, можат да се преведат од една во друга земја со билокаков мотор или грешка сум? Пример овие колите од Германија што ги зимат бугарите, ако не се лажам секаков мотор ги преведуват од германски на бугарски табли или грешка сум? Доколку е можно, истата ли е процедура како во МК?

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1502 на: 25 Август 2016, 11:46:54 am »
Ако не се кажам увозот на коли сепак е политика на секоја држава посебно.
Во Бугарија можиш магаре да увозиш, од 1973 година.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1503 на: 25 Август 2016, 11:53:01 am »
Каде да се распрашам да видам дали може пример од шведски на бугарски и да си ја возам во мк без проблем

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1504 на: 25 Август 2016, 11:56:36 am »
Можеш, ама ќе треба да ја возиш само 6 месеци, па треба да ја извадиш 6 месеци од државата.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1505 на: 25 Август 2016, 12:09:00 pm »
Од секоја ЕУ држава можеш во секоја ЕУ држава да пререгистрираш возило.

А како точно, секоја ЕУ држава си го дефинира различно. Конкретно за Бугарија е релативно лесно, со неколку поспецифични постапки/чекори. По работа, ако не заборавам, ќе ти пишам како оди процедурата.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1506 на: 25 Август 2016, 12:14:47 pm »
Фала ви дечки, инаку за она вадење 6 месеци од државата има доста финти и регистрирање не мора да се оде, бугарите барем за тие работи се супер.
Јас најдов контакт од бугарското мвр и за регистрација имаше контакт ги контактирав ги прашав па ако добијам одговор ке пишам овде, инаку златно бугарско правило бр.1 всичко е можно, кво не става с пари, става са више пари

Отсутен TheHeatIsOn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 515
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1507 на: 25 Август 2016, 13:48:28 pm »
Ke naletas nekoj den na ne tolku raspolozen dzandar, ke ti go odzeme voziloto, pa ke vidis togas vsicko e mozno .....

Sekoja kola so stranska tablicka, koja shto e na teritorija na RM povekje od 6 meseci vo tekot na edna godina, mora da zapocne carinska postapka, vo sprotivno se pravi carinski prekrsok, voziloto se odzema, se izrekuva globa za sopstvenikot na voziloto, globata e dosta solena tocno neznam kolku beshe. Mozam da ti navedam konkreten primer, na drugarce moe mu odzemaa vozilo za storen carinsi prekrsok.
Mene me imaat isto taka zastanato pred 5 god, voziloto bese so USA tablicki, mi kaza tocno koga sum go vnel od kako proveri, i mi rece deka moram da pocnam carinska postapka, bese dobar ne mi go odzema voziloto a mozese spored zakon ...
« Последно менување: 25 Август 2016, 13:58:44 pm TheHeatIsOn »

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1508 на: 25 Август 2016, 14:00:53 pm »
прошетај малце по источна македонија низ штип кочани берово делчево и прашај некој дали воопшто оде до бугарија на секои 6 месеци и дали и ги зимат возилата. реков дека има нелегални финти за пари за да испадне влез/излез легално, капиш? па ако сака и груевски нека ме сопре и нека докаже дека не е направено влез во државата за 6 месеци

и јас ти кажувам од искуство и јас имав кола на бугарски и во дворот колата за мочани 10(дали евра беше или лева не се сеќавам) извадив зелен картон со регистрација, значи само 10 или 5 евра за услугата, зборам за коли на бугарски табли, за американски немам појма како е. моето прашање беше за кола на бугарски табли

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1509 на: 25 Август 2016, 14:14:32 pm »
Ќе пиеш едно кафе у благоевград де , голема работа.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен TheHeatIsOn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 515
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1510 на: 25 Август 2016, 14:32:34 pm »
tjolie, sekoj den sum skoro nakaj Radovish, taka da jasno mi e sto e i kako e, vo sporedba kako beshe pred nekoja godina sega se poveke gi registriraat ovde ...

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1511 на: 25 Август 2016, 16:54:27 pm »
во ред, само да ти кажам имам пријатели што поседуваат бугарски возила и не прават влез/излез, уште еднаш ке кажам, ако не бива со пари бива со повише пари, ако ти треба и на тебе така, кажи имам пријателчиња кои можат да ти помогнат, еве ке ти кажам цена за возачка за сите категории, мислам дека имаше и за автобус, 1000евра, само треба да имаш Б возачка, ме замислија да си земам за Ц ми треба, не планирам скании да возам ама ипак џабе ти е возачка ако не знаеш да возеш, сега за некое малечко камионче не е проблем

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1512 на: 25 Август 2016, 17:29:04 pm »
Zemi vozi od.tie 25 metarskite,4-5000 e plata.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Dzoni

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1513 на: 27 Август 2016, 18:16:32 pm »
Me заинтересира колава, иако е 16г стара ми се допаѓа спортскиот изглед. http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2147567
Што би кажале вие? На што да се внимава при проверка/купување на истата?(знам дека не е добар избор, ама пусти мерак :))

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1514 на: 27 Август 2016, 19:50:53 pm »
^ Оваа директ за у фејк тунинг темата.  :)