Автор Тема: воздух во системот за ладенје на fiat brava.  (Прочитано 5253 пати)

Отсутен GOLF 1 GTI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 258
  • NO TURBO,NO FUN :))
воздух во системот за ладенје на fiat brava.
« на: 08 Јануари 2012, 02:49:36 am »
се работи за проблем со мојот фиат.прво почна ладнјакот да течи,го залепив сега е во ред.па одкажа термостатот,па пумпата водна и све му сменав ново и каиши и пумпи и се со ред.сега имам антифриз и проблемот е пример ја возам низ град и парното почнува да дува ладно и знам дека има воздух во системот.има 2 вентили на цревата за испустање на воздух и испуштам на нив секој втор ден воздух додека не протече антифриз.од каде добива пак воздух?како да го ресам тој проблем.до пред да му сменам антифриз и ред други работи немав никаков проблем.ако се разбира некој,секој совет е добредојден.
еве слика како се наогаат вентилите за воздух,само кај мене нема на ладњакот.има на цревата.обележани под b i c.

denes konecno go najdov strafot za ispustanje na vozduhot od ladnjakot.pa sega dali mozi nekoj da mi prevedi so kazvat na ovaj forum.oti angliskiot slabo nekako :)
probav na translate ama n e bas jasno so saka da kazi.
eve link:http://www.fiatforum.com/bravo-brava/264136-cooling-system-problem-brava-s-1-4-12v.html
« Последно менување: 20 Јануари 2012, 20:56:43 pm GOLF 1 GTI »
smekeri tuniraju,picke se drogiraju :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: воздух во системот за ладенје на fiat brava.
« Одговори #1 на: 08 Јануари 2012, 03:06:16 am »
Пробај ја следнава финта:
Отвори го капачето за долевање на антифриз - на незагреана кола. запали ја колата, да се загрее дур не почне вентилаторот да врти, пушти парно во колата на топло - вентилатор за парно не мора да палиш. Кога ќе се загрее колата и запали вентилаторот - тогаш занеш дека низ целиот систем циркулира вода. Угасни ја колата и затвори го капачето и оди да спиеш :) Вакуумот што ќе се створи при ладење на течноста (до сабајле), во системот, ќе помогне да се одзрачии системот.
Утре од сабајле досипи течност за ладење, пошто веројатно ќе биде под нивото ако имало воздух.

Се надевам дека ќе успееш :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен GOLF 1 GTI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 258
  • NO TURBO,NO FUN :))
Одг: воздух во системот за ладенје на fiat brava.
« Одговори #2 на: 08 Јануари 2012, 03:14:42 am »
Пробај ја следнава финта:
Отвори го капачето за долевање на антифриз - на незагреана кола. запали ја колата, да се загрее дур не почне вентилаторот да врти, пушти парно во колата на топло - вентилатор за парно не мора да палиш. Кога ќе се загрее колата и запали вентилаторот - тогаш занеш дека низ целиот систем циркулира вода. Угасни ја колата и затвори го капачето и оди да спиеш :) Вакуумот што ќе се створи при ладење на течноста (до сабајле), во системот, ќе помогне да се одзрачии системот.
Утре од сабајле досипи течност за ладење, пошто веројатно ќе биде под нивото ако имало воздух.

Се надевам дека ќе успееш :)
пробано е мислам и тоа.веке 20 дена ја возам и на секое испуштам воздух и дотурам антифриз.а никаде не течи антифриз.од каде го прима тој воздух не сум свесен.отворам вентилите држам под гас за побрзо да врти водата да го исфрли целиот воздух од системот и кога нема веке воздух затворам вентилите(се ова го правам на загреана кола).пак возам пак воздух :)
читав на форуми некој нема друго чаре освен вентилите.
да е скраја да е дувнат диктонот на деклата и компресијата да ја носи во водата :)нон стоп ке фрлаше по некое меурче во ладнјакот.не вервам да е некој поголем дефек.
smekeri tuniraju,picke se drogiraju :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: воздух во системот за ладенје на fiat brava.
« Одговори #3 на: 08 Јануари 2012, 16:06:19 pm »
на плин ти е колата?

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: воздух во системот за ладенје на fiat brava.
« Одговори #4 на: 08 Јануари 2012, 16:13:54 pm »
Провери Диктон на декла да не ти е пробиен ???

Јас мислам дека највероватно е тоа,кога поминува воздух снемува вода и дува ладно
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: воздух во системот за ладенје на fiat brava.
« Одговори #5 на: 08 Јануари 2012, 18:55:28 pm »
По моја претпоставка

1.Ако ти е отиден дихтунгот ќе ги дува цревата во систем за ладење , кога ќе работи моторот ќе бидар тврди а кога ќе го отвориш капачето за дотур на течнст ќе биде под притисок . ДАЛИ СИ ГО ПРИМЕТИЛ ОВА.

2.Системот немота да тече и ти даго видиш тоа се гледа под притисок кога на местото за дотур ќе направиш едно гумиче со зиванна и ќе земеш компресор и не повеќе од 0,5-1 бар притисок ќе му пикнеш , е тогаш ќе дознаеш каде тече или каде не тече ;D , ова пробај го на ладе мотор а потоа на загреан но изгасни го моторот да не работи ;).

3.По сите овие дрндупки ако е во ред најди го нај високиот спој на цевка со црево на патното одштрафи ја стегата и истегни го цревото  , вака  по слободен пат ке се качи целиот воздух нагоре ако го има ( во овој случцај може да работи колата ) ако не работи моторот  повремено притискај ги цревата од системот за ладење за да го натераш воздухот да излезе а за цело време ќе контролираш да не ти падне нивото на течноста , и на крај нема воздух нема меури и затвараш црево и готово.  ;D

4. Ете ти парно

Отсутен GOLF 1 GTI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 258
  • NO TURBO,NO FUN :))
Одг: воздух во системот за ладенје на fiat brava.
« Одговори #6 на: 09 Јануари 2012, 02:30:04 am »
По моја претпоставка

1.Ако ти е отиден дихтунгот ќе ги дува цревата во систем за ладење , кога ќе работи моторот ќе бидар тврди а кога ќе го отвориш капачето за дотур на течнст ќе биде под притисок . ДАЛИ СИ ГО ПРИМЕТИЛ ОВА.

2.Системот немота да тече и ти даго видиш тоа се гледа под притисок кога на местото за дотур ќе направиш едно гумиче со зиванна и ќе земеш компресор и не повеќе од 0,5-1 бар притисок ќе му пикнеш , е тогаш ќе дознаеш каде тече или каде не тече ;D , ова пробај го на ладе мотор а потоа на загреан но изгасни го моторот да не работи ;).

3.По сите овие дрндупки ако е во ред најди го нај високиот спој на цевка со црево на патното одштрафи ја стегата и истегни го цревото  , вака  по слободен пат ке се качи целиот воздух нагоре ако го има ( во овој случцај може да работи колата ) ако не работи моторот  повремено притискај ги цревата од системот за ладење за да го натераш воздухот да излезе а за цело време ќе контролираш да не ти падне нивото на течноста , и на крај нема воздух нема меури и затвараш црево и готово.  ;D

4. Ете ти парно
ako e otiden diktonot sigurno deka ke gi puka crevata i ke praj drugi gluposti.ne e diktonot.jas kazvam deka kolata ima parno postignuva rabotna temperatura i po nekoe izvesno vreme ke pocni da duva ladno.i togas znam deka ima vozduh vo crevata zastanvam pustam vozduh i pak teram so toplo parno.a tecnost ne gubi.barem toa provervam.mene me cudi kako mozi da prima pak vozduh i od kade koga se e ispravno.i kolata nema plin da naglasam.
smekeri tuniraju,picke se drogiraju :)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: воздух во системот за ладенје на fiat brava.
« Одговори #7 на: 09 Јануари 2012, 16:40:18 pm »
Другар, ако си од Скопје, да си отидеш ти кај Аце во Радишани, па да ти каже што не е во ред со колата. Еве ти бројче ако ти затреба 075-217-203.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: воздух во системот за ладенје на fiat brava.
« Одговори #8 на: 09 Јануари 2012, 17:28:58 pm »
Кај мене на пежото примаше воздух од пумпата за вода :)

Отсутен GOLF 1 GTI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 258
  • NO TURBO,NO FUN :))
Одг: воздух во системот за ладенје на fiat brava.
« Одговори #9 на: 09 Јануари 2012, 21:31:29 pm »
Кај мене на пежото примаше воздух од пумпата за вода :)
nova mu ja smenav i nea.:)
smekeri tuniraju,picke se drogiraju :)