Автор Тема: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw  (Прочитано 6758 пати)

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« на: 05 Јануари 2012, 17:08:14 pm »
значи имам проблем со конектирање на дијагностика конекторот не работи и е оргиналниот од колата, се работи за 1.8 8в сеат ибица моно, која сега има 2.0 16в мотор, па ме интересира кој зици треба да ги поврзам на оргиналниот конектор под воланот зада мозе да се видат грешките сто ги има во ECU! znaci se raboti za 2.0 16V KE-jet motor

дали некој ке сака да ми помогне мозе и слики ако има да видам кај сум утнал :D
« Последно менување: 05 Јануари 2012, 18:02:05 pm velestrumf »
:D :D :D

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #1 на: 05 Јануари 2012, 20:49:01 pm »
Специфирај од које кола е моторот, ознака на моторот...

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #2 на: 05 Јануари 2012, 21:00:09 pm »
se raboti tocno za ke-jet 2.0 16v mislam deka e 9a kod na motorot toj e izvaden od vw pasat B3 jas ja imam namesteno celata instalacija od nego vnatre sal tabla parno brava do motorot instalacijata ,relinjata,tablata so osiguraci i kompijuterot ama na takvo neso nikade ne naidof edino, samo mojot si stoi priklucok od orginalniot motor so e i do nego doaga struja . toa e :(
:D :D :D

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #3 на: 05 Јануари 2012, 23:41:14 pm »
Konektorot za kompjuterot na pasatot e pod kozata na menuvacot (taka pisuva vo autodata), samo toj ne e OBD tuku e DLC (data link conector)
« Последно менување: 06 Јануари 2012, 00:00:23 am Ogi88 »

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #4 на: 05 Јануари 2012, 23:48:23 pm »
Cim nemas obd odnosno imas DLC ti treba ili soodvetna dijagnostika od na vremeto za da iscitas greskite ili toa mozes da go napravis so dioda. A kako i sto so dioda baraj si po net bidejki neznam tocno za tvoeto vozilo :). Ali u sekoj slucaj ednostavna procedura treba da e

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #5 на: 06 Јануари 2012, 14:17:39 pm »
тоа го знам јас проблемот е со незнам кој жици одат во конекторот и ако се две три или 4 која кај оди зада ги приклуцам јас ги немам или крајно дали мозе тие зици од струјата од ецу со се за дијагностика да ги наместам на OBD II конекторот и да си ја стаам на дијагностика немозам никаде да најдам, кој се уствари зиците со пренесуваат податок на дијагностиката тоа ми треба ако некој мозе да помогне со некоја сликицка да видам :(
:D :D :D

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #6 на: 06 Јануари 2012, 14:19:11 pm »
jas na neso takvo vo instalacijata ne naidof koga ja mestef na kolata jbg :(
:D :D :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #8 на: 06 Јануари 2012, 16:18:17 pm »
тоа го знам јас проблемот е со незнам кој жици одат во конекторот и ако се две три или 4 која кај оди зада ги приклуцам јас ги немам или крајно дали мозе тие зици од струјата од ецу со се за дијагностика да ги наместам на OBD II конекторот и да си ја стаам на дијагностика немозам никаде да најдам, кој се уствари зиците со пренесуваат податок на дијагностиката тоа ми треба ако некој мозе да помогне со некоја сликицка да видам :(

Znaci kolata nemozes ako e DLC da ja prebacis na OBD2 zatoa sto sosema drugi protokli na komunikacija se. Barem jas taka mislam nekoj ako znae povekje neka kaze

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #9 на: 06 Јануари 2012, 16:31:00 pm »
Конекторот од OBDII портата се вика DLC (Data Link Connector).

Протоколи за комуникација се ISO 9141, J1850 PWM(Pulse Width Modulation), J1850 VPW(Variable Pulse Width), CAN(Controller Area Network)

http://www.thinkythings.org/obdii/


Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #10 на: 06 Јануари 2012, 17:20:02 pm »
Еве ја сликата од Auto data 2008, иначе постарите возила немаат OBD конектори, тие малце подоцна почнуваат да се користат.


Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #11 на: 06 Јануари 2012, 18:15:14 pm »
На конекторот од компјутерот ќе ги побараш жиците кои одат на пиновите 22 и 1.На 22 е приклучена жица со жолта боја, а на 1 со сиво-бела боја.
Жицата која иде на 1 со сиво-бела боја ќе ја споиш на 7 пин од ОБД конекторот од твојата кола, а жолтата жица од 22 пин на компјутерот ќе ја споиш со 15 пин на ОБД конекторот.
Треба да провериш на ОБД конекторот дали на 4 и 5 имаш маса а исто така 12V на 16 пин.Доколку постојат ок, доколку не , ќе треба да донесеш до нив маса и + -стален напон не од контакт.
доколку работиш со VAGCOM би требало да направиш комуникација.
Доколку не се снајдеш, повели, ќе завршиме работа.
« Последно менување: 06 Јануари 2012, 18:52:31 pm marsher »

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #12 на: 07 Јануари 2012, 13:08:30 pm »
da kaj mene na OBD konektorot doagaat siva cisto i zolta zica sega koga go vklucuvam na dijagnostika doaga struja i kazuva kolku mu e momentalniot napon megutoa nema komunikacija, sega sedam i si razmisluvam i stariot kompijuter so orginalniot motor ne go otcituvase isto vaka mi pravese : sega prasanje do site: DALI MOZE OD GLAVNIOT DZEK SO E UKLUCEN NA ECU DA JA NAJDAM ZOLTATA I SIVO BELATA I DA PUSTAM NOVI ZICI DO OBD II KONEKTOROT NA NAVEDENITE MESTA I DA PROBAM. marsher da imam poveke programi vagkom i nego go imam probav kako so si mi pisal nesakase sega jas ja konektiram preku blutut obd konektor kazimi dali da probam taka da donesam direktni zici zolta i siva od ecu vo OBD i da probam potoa i se razbira imali sansi neso da rikne od strujata na pr ecu to zoso veke imam dve crknato predhodno :D
:D :D :D

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #13 на: 07 Јануари 2012, 13:11:03 pm »
На конекторот од компјутерот ќе ги побараш жиците кои одат на пиновите 22 и 1.На 22 е приклучена жица со жолта боја, а на 1 со сиво-бела боја.
Жицата која иде на 1 со сиво-бела боја ќе ја споиш на 7 пин од ОБД конекторот од твојата кола, а жолтата жица од 22 пин на компјутерот ќе ја споиш со 15 пин на ОБД конекторот.
Треба да провериш на ОБД конекторот дали на 4 и 5 имаш маса а исто така 12V на 16 пин.Доколку постојат ок, доколку не , ќе треба да донесеш до нив маса и + -стален напон не од контакт.
доколку работиш со VAGCOM би требало да направиш комуникација.
Доколку не се снајдеш, повели, ќе завршиме работа.
marsher znaci sakas da kazes dreka treba samo promena na mesto polozbata na zicite zada se otcita toa e celiot problem ustvari sega kaj mene stojat na nekoj dr broj pin a jas treba da gi premestam na navedenite mesta so mi gi kaza ti taka?
:D :D :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: како да направам OBD II konektor на 2.0 16v vw
« Одговори #14 на: 07 Јануари 2012, 13:23:29 pm »
Сака да каже дека на OBDII треба да имаш:

4;5 - маса
7 - K-line
15 - L-line
16 - +12 V