Автор Тема: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?  (Прочитано 472844 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #15 на: 30 Декември 2011, 10:48:39 am »
нели едно време викаа дека LCD е подолготраен од плазма, вистина е ова или нема врска?

И јас така сум слушнал, за работните саати на плазмата, меѓутоа тргни од едно.....Колку години се чува сега ТВ, не е воа како порано ќе купи татко ми од 13 плата од Тито Горење во боја телевизор и ќе го играме 15 години. Сега електроникава со какво темпо оди напред, после 4 до 5 години тој телевизор е веќе надмината технологија, да не речам застарена па ќе сакаш да го смениш, овака или онака.

Пред 5 години земав LG со рамен екран, 75 сантима или нешто слично е, 100 херци, бла бла, трт, мрт, 30.000 денари го платив и после 4 години децата си гледаат Ноди и Том и Џери на него!

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #16 на: 30 Декември 2011, 10:53:10 am »
нели едно време викаа дека LCD е подолготраен од плазма, вистина е ова или нема врска?

И јас така сум слушнал, за работните саати на плазмата, меќутоа тргни од едно.....Колку години се чува сега ТВ, не е воа како порано ќе купи татко ми од 13 плата од Тито Горење во боја телевизор и ќе го играме 15 години. Сега електроникава со какво темпо оди напред, после 4 до 5 години тој телевизор е веќе надмината технологија, да не речам застарена па ќе сакаш да го смениш, овака или онака.

Пред 5 години земав LG со рамен екран, 75 сантима или нешто слично е, 100 херци, бла бла, трт, мрт, 30.000 денари го платив и после 4 години децата си гледаат Ноди и Том и Џери на него!

јас не ги мењам телевизорите така, до летово во дневна имав еден 10 години стар може и повеќе, рикна па немаше чаре и го земав овој.

Кај мене во соба исто едно Panasonic имам од пред 6 години и си го пичам тој исто дури не отиде јабана :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #17 на: 30 Декември 2011, 10:53:17 am »
Toa важеше за во времето на Анте Маркович, а чоекот умре... Така да врска нема тоа дека не се трајни плазма. Добра големина, и плазма е основа за добра слика. Секако има и многу други финеси, ама зборувам за основи.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #18 на: 30 Декември 2011, 13:28:17 pm »
ај да ми препорачате некој 42" TV, за HD филмови, 1920х1080 резолуција, сакам да го закачам лап топот на него, а тој ја има таа резолуција како нативна ...
3D не ми треба сега за сега ...

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #19 на: 30 Декември 2011, 13:43:49 pm »
ја би ти рекол да LG/Samsung LED

Нормално можеш и Sony ама и овие погоре се доста добри

Отсутен Toni101

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #20 на: 30 Декември 2011, 13:57:47 pm »
јас би земал Panasonic plasma 42, многу подобар од LCD, за спорт и брза акција, не ја губи резолуцијата при брзи движења.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #21 на: 30 Декември 2011, 14:22:13 pm »
Уште една работа за плазмата, доколку оставиш на пауза пр. филм за незз. колку време ќе остане бледа слика од тој дел кога ќе пуштиш плеј.

Лед за нијанса се подобри од ЛЦД, но со мн. пократок век на траење од ЛЦД.


Секој не може да си дозволи да го менува на пр. на 5год. да биде у тренд со технологија.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #22 на: 30 Декември 2011, 14:25:57 pm »

Уште една работа за плазмата, доколку оставиш на пауза пр. филм за незз. колку време ќе остане бледа слика од тој дел кога ќе пуштиш плеј.

Лед за нијанса се подобри од ЛЦД, но со мн. пократок век на траење од ЛЦД.


Секој не може да си дозволи да го менува на пр. на 5год. да биде у тренд со технологија.

И што ако? Се ќе си е во ред минута после тоа, а и може да не ни приметиш уопште. Телевизор што неможе да опише црна боја на екранот, туку ја претставува како сива, не е телевизор. Ај океј беше кога искочија ЛЦД и остало, ама ти сеа да земеш нов телевизор што неможе црно да покаже според мене е безвезе. Ова најискрено.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #23 на: 30 Декември 2011, 14:56:52 pm »

Уште една работа за плазмата, доколку оставиш на пауза пр. филм за незз. колку време ќе остане бледа слика од тој дел кога ќе пуштиш плеј.

Лед за нијанса се подобри од ЛЦД, но со мн. пократок век на траење од ЛЦД.


Секој не може да си дозволи да го менува на пр. на 5год. да биде у тренд со технологија.

И што ако? Се ќе си е во ред минута после тоа, а и може да не ни приметиш уопште. Телевизор што неможе да опише црна боја на екранот, туку ја претставува како сива, не е телевизор. Ај океј беше кога искочија ЛЦД и остало, ама ти сеа да земеш нов телевизор што неможе црно да покаже според мене е безвезе. Ова најискрено.
Сум прочитал дека останува, а не дека за мин. ќе се врати во нормала......

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #24 на: 30 Декември 2011, 14:58:17 pm »
^^ Aма Анте Маркович умре...

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #25 на: 30 Декември 2011, 15:26:55 pm »
jas se izvinuvam no me interesira toa uredot sto go prodavas dali moze na crno-bel TV da se prikluci za kaj dedomi na selo??

Може за најголемо чудо...Како??? Ке си купиш РФ модулатор од Логинг, околу 600 или 700 денари и ке укључиш што сакаш на него после...+ ако го земеш за кај дедоти за у село, ке ти дадам и бала сено за потпала, пошто верувам дека има шпорет на дрва, а мене балава слама што ја купив ми служеше да постилам на секаква стока што ми доаѓаше во дуќан да сервисира опрема и многу сера, а понекад ја користев и да ги ранам, за да не јадат лајна посрани од претходните...
Решув да ставам катанец, не се исплатеше маката, па сеа ми седи за џабе.,..И ете може да си најде примена :)

BTW да се навратиме на темата...Јас по дома се уште имам класични телевизори за гледање ТВ, и не планирам да ги сменам се додека не цркнат и поправката не биде исплатлива...Дотогаш сликата е ненадмината на мојот ЦРТ Philips 70", кој на времето пред 17 или 18 години беше хит со своите 100Hz, PIP (или слика во слика). сараунд систем кој само еднаш го пробав да видам дали функционира и никогаш повече исто како и пип-от, еден куп разноразни приклучоци од напред и позади, вуфер и звук кој е 90% подобар од сите пластични минисистеми...Единствен конкурент во тоа време му беше Сони со своите тринитрон блек серии, кој единствено имаа подобра слика...Тоа беа години на Сони кога беа недофатливи. По само неколку години, односно по 2000 све отиде у курац...Сони рикна, почнаа да прават сребрени телевизори, светот се изопачи, сите почнаа да стануваат педери...Тогаш највеке се радував бидејки додека девојкиве да се сетат дека треба да станат лезбејки, очајно бараа мушко да ги онесвестува...

Е покрај овој ТВ имам уште два Филипса од кој едниот е 55-ка екранче, се користи у спална и супер си ја брка работата и едно 37-че исто така Филипс кое е у деЦка и да не речам работи супер за цртани и дигање галама...Летно време го шетаме и на тераса, двор ово оно...

Од ЛЦД имам само монитор, зошто ми цркна мониторот, а поправка беше сулуда да се прави...Веке 4 години ослепувам на него и се лажам дека сликата е дркање, а уствари е говно невидено во споредба со претходниот ЦРТ IBM и Compaq со Trinitron Black цевка што ги имав. Пред 4 години го платив како најскап и најдобар можен избор кај нас во СЕТ и тоа со попуст 17,500 денари (ASUS MW221U)...Мониторот е супер и е стварно топ кога се споредува со LCD, и со голем број на абортирани фирми за ЦРТ монитори, но не и со оние кои ги бев навел како репер за квалитет на слика... Да не ги спомнувам Еizo, па и CTX една серија која ја имав исто така со тринитрон цевка, но за жал таа кратко траеше...Сите тие CTX-и кратко траеа заради употребата на тринитрони цевките на сони кои беа на залез на нивната кариера, па затоа и изрикаа....

A за тоа кој има подолг век: Плазма или ЛЦД е исто како да прашаш кој е попрво створен Јајцето или Кокошката...Можда е петелот, никој не праша за него :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #26 на: 30 Декември 2011, 15:40:35 pm »


Лед за нијанса се подобри од ЛЦД, но со мн. пократок век на траење од ЛЦД.



LED е со најдолг век на траење, неможе LED пократко да трае од LCD


Отсутен Toni101

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #27 на: 30 Декември 2011, 16:02:54 pm »
LED е исто LCD со LED осветлување, а кај другите постари LCD осветлувањето е флуоросцентно. Проблемот со врежувањето на сликата кај плазмите е решен пред неколку години. LED троши најмалку струја, па LCD, па плазма највеќе.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #28 на: 30 Декември 2011, 17:37:13 pm »
Da pojasnime z
znaci LED televizor se podrazbira LCD so pozadinsko svetlo LED i e najekonomicen (i najmalce bi trebalo da gree)
Standarden LCD ima CCFL svetlo (cold cathode) - malce povekje trosi no ne mnogu
E sega ima i OLED televizor koj ne e LCD tuku baziran na OLED matrica. I nema pozadinsko osvetluvanje. Samiot ekran generira svetlo za sekoj pixel. Isto kako mnogu LED. Ovie davaat najdobra slika od site. Zatoa da ne se lazeme LED, tuku da piseme LCD-LED, sprema obicniot LCD-CCFL..

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3663
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #29 на: 30 Декември 2011, 18:18:53 pm »
OLED технологијата ќе биди the final nail in its coffin, за плазмата.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"