Автор Тема: Возење на ниски обртаи штетно или не?  (Прочитано 22607 пати)

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Возење на ниски обртаи штетно или не?
« на: 19 Декември 2011, 11:19:55 am »
Сум слушнал многу различни мислења околу возењето на ниски обртаи тоест мењањето на брзина на ниски вртежи, но никогаш не сум дошол до закључок дали е лошо за колата или не. А исто така ме интересира дали пак возењето со мењање на брзина до граница на максимум одвреме навреме со цел да се „издува“ моторот е правилно? Или муабетиве се рекла - казала?

Отсутен Dejan_156 alfista

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #1 на: 19 Декември 2011, 11:29:39 am »
Сум слушнал многу различни мислења околу возењето на ниски обртаи тоест мењањето на брзина на ниски вртежи, но никогаш не сум дошол до закључок дали е лошо за колата или не. А исто така ме интересира дали пак возењето со мењање на брзина до граница на максимум одвреме навреме со цел да се „издува“ моторот е правилно? Или муабетиве се рекла - казала?

па не би рекол дека е штетно туку дека ке ти троши повеке колата освен ако не се работи за дизел.
Djevojka može da bude sa sela,
al' auto mora da bude iz Italije! ♥

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #2 на: 19 Декември 2011, 11:34:38 am »
И двата муабети се половично точни:
1. Возење под мала гас е штетно ако папучата за гас е стисната повеќе или до крај. На пример при 1200 вртежи (кај бензинци) да стиснеш гас до дакса и така да возиш има неколку лоши страни:
     - клипот е подолго време под зголемен притисок зошто и му треба подолго време после експлозијата да стигне до најдолната позиција. Ова создава зголемен притисок на сите делови и бара повеќе подмачкување а исто така ги значително побрзо ги јаде и кариките
     - моторот се загрева а ладењето му е послабо бидејќи протокот на масло и вода зависи од бројот на вртежите
     - побрзо се јадат држачите на моторот и сите лагери и семеринзи во истемот за прнос на кинетичка енергија

2. Возење под голема или максимална гас за издувување на моторот е корисно од време на време но треба да се знае како. Тоа треба дасе прави во втора или трета брзина (за да нема голем ефект на полуосовеините и лагерите и слично порадли она што следува во продолжение) и тоа со одреден шаблон. Прво моторот треба да е добро загреан и подмачкан. Треба и моторот и менувачот да се на нормална работна температура. Кога ќе се качи на 6к вртежи битно е рапидно да се менува режимот на работа на моторот на пример, забртзуваш на 6000 вртежи и треба на папучата за гас да и правиш пстисни до крај-пушти до крај во интервали од по 2 секунди. Ако го возиш константно под 6000 вртежи нема да има многу добар ефект, туку треба пушти-стисни на гаста да се прави. Вака деловите рапидно се опуштаат и оптеретуваат и тоа е тоа што се барља, за да се олободат од наслаги, гареж и слично.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #3 на: 19 Декември 2011, 11:35:41 am »
па не би рекол дека е штетно туку дека ке ти троши повеке колата освен ако не се работи за дизел.
Ова што го пишав важи и за дизелите и за бензинците подеднакво само нормално дизелот не можеш да го возиш на 6000 вртежи и со тој исклучок што дизелите се многу поотпорни на оптеретување при мал број на вртежи.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #4 на: 19 Декември 2011, 11:41:35 am »
па не би рекол дека е штетно туку дека ке ти троши повеке колата освен ако не се работи за дизел.

Доколку бензинецот е модерен со ECU, нема шанси да троши повеќе на помалку вртежи.

Кај старите мотори без ECU е друга приказната, но кај модерните - не.

Отсутен igorN73

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #5 на: 19 Декември 2011, 12:59:37 pm »
Ова менување дали е штетно:1-ва 2000-2500обр. менуваш 2-ра 2000 обрт. 3-та 2000обр и бапаш 4-та..за Мотор бензинец без ЕCU

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #6 на: 19 Декември 2011, 13:13:27 pm »
Pa moze da se koristi i taka. Zavisi i od prenosot. Ama neznam so koja cel e toa... Zosto?
Za dizel aj moze ama za benzin em si spor em go utinjas efikasnoto pole na sila. Barem 2500 bi odel da menjam.

Inaku dolgo vreme go imam vozeno i taka, 2000 vrtezi motorot ama nema poenta tolku nisko. Osven koga kruzas so konstantna brzina. Togas na 1500 obrtaja nema problem. Ama generalno treba da se drzi 1700 najmalce. Barem za 3-4 cilindri. Veke sestak ima drugi palenja, v8 itn skroz drugo...

Zavisi i od motorot. Kamionine do 2300 vrtat...

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #7 на: 19 Декември 2011, 13:19:22 pm »
кај мене ако возеш под мала гас подолго замаглат свеќиците и почне да трокира па мора да ги вадеш да ги чистеш. затоа е добро одвреме навреме малку да се продува моторот.
и пред да се изгасе у гаража секогаш прво малку ја цепеме и јас и татко ми исто го гледам дури и повеќе од мене ја цепи гаста во место.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #8 на: 19 Декември 2011, 14:03:09 pm »
Ова менување дали е штетно:1-ва 2000-2500обр. менуваш 2-ра 2000 обрт. 3-та 2000обр и бапаш 4-та..за Мотор бензинец без ЕCU
Не е проблем ако забрзуваш бавно и постепено

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #9 на: 19 Декември 2011, 21:05:49 pm »
kaj mene na dizelot ,dur go vozese majkami normalno zena :) nejkese da ide ama ic mnogu dimese i red drugi raboti normalno od koga go zemav jas nema slusnato za poleka vozenje ,postepeno si se iszduva po mirno raboti,poveke ide.......
taka da kaj mene an kecot po arno e da go teras na puna otkolku na niski obrtai :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #10 на: 20 Декември 2011, 03:15:00 am »
Неможам да сватам како можат да се ограничат луѓето да возат до одредени вртежи(2000-2500-3000 на пример),јас дневно врвам миниум 60-100км во кола,па никогаш не сум се ограничил да менувам на ниски или на високи вртежи,едноставно,боли ме к***а,како шо ке ми текни така си возам,па ете колата мие стакло си вози како нова,нема гајле ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #11 на: 20 Декември 2011, 07:39:32 am »
Неможам да сватам како можат да се ограничат луѓето да возат до одредени вртежи(2000-2500-3000 на пример),јас дневно врвам миниум 60-100км во кола,па никогаш не сум се ограничил да менувам на ниски или на високи вртежи,едноставно,боли ме к***а,како шо ке ми текни така си возам,па ете колата мие стакло си вози како нова,нема гајле ;D
ти си страшен ;D

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #12 на: 20 Декември 2011, 08:27:53 am »
и пред да се изгасе у гаража секогаш прво малку ја цепеме и јас и татко ми исто го гледам дури и повеќе од мене ја цепи гаста во место.

И кога ја палите насабајле исто треба да ја цепите гаста во место...Некој ден кога ке се расцепи како трупец со секира на пола, после ке се цепите од смеење ;)

Само не ми е јасно и кај го пишува ова дека пред да ја угасиш треба да ја турираш колата во место...И со која цел...???
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #13 на: 20 Декември 2011, 08:59:50 am »
Само не ми е јасно и кај го пишува ова дека пред да ја угасиш треба да ја турираш колата во место...И со која цел...???
+1

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Возење на ниски обртаи штетно или не?
« Одговори #14 на: 20 Декември 2011, 09:28:03 am »
и пред да се изгасе у гаража секогаш прво малку ја цепеме и јас и татко ми исто го гледам дури и повеќе од мене ја цепи гаста во место.

И кога ја палите насабајле исто треба да ја цепите гаста во место...Некој ден кога ке се расцепи како трупец со секира на пола, после ке се цепите од смеење ;)

Само не ми е јасно и кај го пишува ова дека пред да ја угасиш треба да ја турираш колата во место...И со која цел...???
Секаде кај сум читал и слушал, турирањето пред да ја угасиш е пишање уз вјетар, милион посто вишок и непотребно, ај мани тоа, апсурдно е и глупо!!!