Автор Тема: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...  (Прочитано 597595 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #60 на: 18 Февруари 2012, 14:30:52 pm »
Да де, само што вака изгледа.


Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1214
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #61 на: 18 Февруари 2012, 14:44:25 pm »
Абе Меган дизел има за 13,500 шо им е на Опел, за тој мотор. Иначе Астрата>Леонот за бензинците

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #62 на: 18 Февруари 2012, 14:48:21 pm »
@osmica: Не е баш така, тоа што го покажуваш е пред фејслифт. И дури подобро изгледа.

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 697
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #63 на: 18 Февруари 2012, 15:22:33 pm »
Е ако де. Нема на трки да иде.


Ако е вистина, одлична понуда. Увек би го избрал пред Гранде и компанија, па дури и пред Голф.




...........................

Види го лепотанче.


Се додека не влезиш внатре. Од кога ќе влезиш, ќе си мислиш, аиииии кај сум влегол??

А за тие пари што сакаш? Фул опрема? :S
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #64 на: 18 Февруари 2012, 15:46:04 pm »
Не сакам фул опрема, ама не е лепотанче. Тоа ми беше поентата.
Иначе тоа беше една од причините што не зедов Леон, а и Зеро исто така. Одвратна внатрешност.

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 697
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #65 на: 18 Февруари 2012, 15:52:11 pm »
Не сакам фул опрема, ама не е лепотанче. Тоа ми беше поентата.
Иначе тоа беше една од причините што не зедов Леон, а и Зеро исто така. Одвратна внатрешност.
Ок ако така викаш. Различни вкусови. :)
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 727
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #66 на: 18 Февруари 2012, 15:56:57 pm »
Мене искено пред фејслифтот внатре не ми се свигаше, ама сега ми е сосема добар воланот поготово и ми е топ и од надвор има мали имени треба да се стаене 2 еден до друг па да се воочат а изените се во штоповите, задниот браник, предниот, ретровизорите, петата врата и внатре секако има измени и цената е изменета :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #68 на: 18 Февруари 2012, 16:50:12 pm »
Golf made in Spain!

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #69 на: 18 Февруари 2012, 17:19:34 pm »
Не сакам фул опрема, ама не е лепотанче. Тоа ми беше поентата.
Иначе тоа беше една од причините што не зедов Леон, а и Зеро исто така. Одвратна внатрешност.
Ок ако така викаш. Различни вкусови. :)
Ако ергономијата е вкус, тогаш ок, различни вкусови имаме.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #70 на: 18 Февруари 2012, 17:32:36 pm »
Не сакам фул опрема, ама не е лепотанче. Тоа ми беше поентата.
Иначе тоа беше една од причините што не зедов Леон, а и Зеро исто така. Одвратна внатрешност.

Не би ја нарекол внатрешноста одвратна, ниту пак би ја потценил ергономијата. Има некои утки, као високо поставените контроли за клима уредот, али ергономијата е типично Фолксвагенска и прилично добро погодена. Проблемот со ентериерот е што е премногу пластичен и во споредба со другите во класата изгледа ефтино. Конкретно, разликата во цена помеѓу мојот Golf Highline и Seat Leon Style (или како и да се викаше највисокото ниво на опрема) беше 1000 евра, но разликата во субјективното чувство во ентериерот е 5000 евра.

Значи, ентериерот не е лош, но не е доволно добар како другите.


Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #71 на: 18 Февруари 2012, 17:35:00 pm »
А што е ергономија?
Баш заради малку чудно поставените контроли за климата, ја прави колата да има лоша ергономија.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #72 на: 18 Февруари 2012, 17:43:09 pm »
Дефиниција за ергономија.

"Ergonomics is the study of designing equipment and devices that fit the human body, its movements, and its cognitive abilities."

Освен контролите за климата (кои веќе ги нагласив), сите други контроли во колата се добро погодени - а тоа не значи дека ергономијата во колата е целосно лоша. Може да потенцираш дел дека е промашен, но другите контроли се сосема во ред. Да кажеш дека ергономијата на едно возило е целосно лоша заради изолиран детал во внатрешноста, е како да кажеш дека Меган Фокс е ружна пошто и цвета косата.

Типичен пример за нон-јузер-френдли решенија ми се седишта на кои што аголот на грбот не им се подесува со вртење кругче од страна, него со рачка, или менувачи каде што треба да дигнеш полугиче за да ставиш во рикверц, или рецимо што приметив на новото Поло, копчињата за прозори се многу назад поставени во наслонот за рака на вратата, и неприродно ја искривував раката за да отворам прозор.

Од моето досегашно искуство, ергономијата најдобро ја погодуваат Германците. Генерација зад нив се Јапанците, а генерација зад нив се сите други.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #73 на: 18 Февруари 2012, 22:25:35 pm »
Ако турел VW материјали како во Голф, Леонот би бил поскап.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #74 на: 19 Февруари 2012, 00:20:10 am »
Дефиниција за ергономија.

"Ergonomics is the study of designing equipment and devices that fit the human body, its movements, and its cognitive abilities."

Освен контролите за климата (кои веќе ги нагласив), сите други контроли во колата се добро погодени - а тоа не значи дека ергономијата во колата е целосно лоша. Може да потенцираш дел дека е промашен, но другите контроли се сосема во ред. Да кажеш дека ергономијата на едно возило е целосно лоша заради изолиран детал во внатрешноста, е како да кажеш дека Меган Фокс е ружна пошто и цвета косата.

Типичен пример за нон-јузер-френдли решенија ми се седишта на кои што аголот на грбот не им се подесува со вртење кругче од страна, него со рачка, или менувачи каде што треба да дигнеш полугиче за да ставиш во рикверц, или рецимо што приметив на новото Поло, копчињата за прозори се многу назад поставени во наслонот за рака на вратата, и неприродно ја искривував раката за да отворам прозор.

Од моето досегашно искуство, ергономијата најдобро ја погодуваат Германците. Генерација зад нив се Јапанците, а генерација зад нив се сите други.
Така, убаво ова за ергономијата што го стави. Е сега битни работи во секојдневно користење на возилото ти се командите околу и на волан (светла, трепкачи, брисачи, свирка), тие се во ред, не можат нив да ги згрешат. Втори битни ти се менувачот и командите за клима и за радио. Тие се најчесто користени работи. А седишта поместување, тоа се прави еднаш, кога ја купуваш колата и толку. Така да не е битно дали ќе е со рачка, на вртење и незнам што. Менувачот ваљда не е различен спрема голф, него не сум го видел. Ама климата и радиото, повеќе климата, се на многу лошо место наместени. Јас со оваа мана би се нервирал секој ден, незнам можи на накој не му смета, јас живци ќе корнам со такви мани.
Заради тоа реков дека има лоша ергономија.