Автор Тема: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...  (Прочитано 597578 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Не се пали бе,никој не збора конкретно за тебе,барем ете јас не.Зборувам општо за било кој и како јас би направил.
Ти ако се пронаоѓаш погоден тоа е твое.
Кога сме кај тебе веќе,кога ти се бендисал Аурис и ако 1.33 бил тиња,има и Аурис со друг појак мотор па сигурно немаше да биди тиња и тој.
Шо се однесува на Германија и Холандија,јас одам најмногу 100км во правец,со исклучок за нешто шо е поретко и вредно.
Но купување половна кола и нова е сосема друга работа.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
@MecheTo абе ни јас на тебе не мислев за Германија и Холандија :D

Инаку немаше Аурис 1.2 Турбобензин во тој момент. Требаше нарачка ама не се знаеше дали/кога ќе стигне. Во тој момент залихите од атмо бензини и дизели ги даваа и беа фокусирани на чистење залихи. А колку што ми се свиѓаше Аурисот ми се свиѓаа уште неколку други коли, така да не гледам што е драмата што сум побарал ектра работи за парите што ги имам. 4 други салони нудеа гратис боја што тојота ја даваше 500еу. Ако ти се малку 500еу, мене во тој момент ми беа многу. Уште не влезен во Нисан го разгледував и Кашкаи ми рекоа за тебе таков и таков попуст, прв пат ме гледаат. Кога гледаш дека некој нешто нуди, гледаш да добиеш најмногу за парите.

По муабетиве испаѓа дека лошо било ценкањето, а добро било да земам тоѕота корола дизел или аурис 1.33 атмо што беше макс мртов. Ај следното купување на кола наместо најповолна понуда и најмногу вредност за парите, ќе гледам најлоша и најскапа понуда да земам, па може ќе дадете дозвола овде :D

Едит: За крај ова и веќе не коментирам на темава. Не може теткава од тојота да ми вика не ме интересира корола/аурис не е моја тема и на секое прашање да ми одговара со не знам, а другите салони во околината да ми организираат и по 2 тури возење во период кога мене ми одговара. Понуди во смисла начин на плаќање, дополнителна опрема, ако не ми стига буџет друга кола од фирмата итн... Значи се можело и така, а се може и со дечко не ме замарај јас сум за Лексуси :D

Плус воопшто не ги жалам импоретериве, сите империи имаат направено, па ќе ги жалам дали сум им скратил 500 еу или не. Како за почеток колите во евра ги продаваат, а еврото го рачунаат 62 ден. И на тоа ќјарат, па јас ќе ги жалам. Ете сељак сум признавам, затоа ќјарив дополнителна опрема еден куп, ме третираа како човек, а со продавачот и пријатели постанавме иако прв пат се гледавме, па му имам испратено и неколку луѓе стриктно од кај него да земат кола - лично тој да е продавачот оф фирмата а не друг, зошто стварно беше фер и се потруди.  Јас од нив ќјарив акциска цена, тие од мене уште +2 возила. Мислам дека фер е и дека го исполнив долгот кон човештвото.

А сега може да се продолжи со јадење бурек од членови тука.
« Последно менување: 25 Мај 2021, 15:46:42 pm Inter1 »

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
На бурекот ќе додадам јогурт :)

Овака склопени настаните е веќе друг муабет, а не ова
Цитат
Koleshkata seto vreme vo kola razgovarase za leksusot na nekoj si po telefon, tolku i bese ispod cest sto mora da se zamara za korola od avion se gledase. I jas so parite vo dzep si zaminav vo drug salon, da ne i smetam na taa so lexusot i so ligavenjeto na tel.

Тоа со цените за боја е слично како до скоро што стоеше во сметките за струја 33% за ангажирана моќност.
Сега не стои засебно но сепак си ја плаќаме.
« Последно менување: 25 Мај 2021, 16:55:18 pm Mikius »

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3580
Стварно зошто си сметаат евро 62ден а не по среден курс на НБРМ. Јас сега брзо купував стан и пресметката беше по среден курс на денот на уплата.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Konecno se razbravme kako i da e na kraj. A evro 62 den e misterija :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8821
Za da dadat popust ;)

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Epa gi krevaat vestacki cenite, ti se cenkas pa ti davaat popust. I tie srekni deka kjarile i ti sreken deka si gi zeznal 😁 Ama Mikius vika deka ne treba cenkanje 😁 a se toa e del od igrata. Uvoznicive sekako se kjar, samo dali pomal ili pogolem zavisi kako ke izigras.

I mene mi dadoa ponuda so 62, se pobuniv ili spored clenstvovo tuka ispadnav seljak 😁 pa krajnata ponuda bese 61.8. Tie 0.2 den na kraj ispadnaa skoro 300 eu

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
@MecheTo абе ни јас на тебе не мислев за Германија и Холандија :D

Инаку немаше Аурис 1.2 Турбобензин во тој момент. Требаше нарачка ама не се знаеше дали/кога ќе стигне. Во тој момент залихите од атмо бензини и дизели ги даваа и беа фокусирани на чистење залихи. А колку што ми се свиѓаше Аурисот ми се свиѓаа уште неколку други коли, така да не гледам што е драмата што сум побарал ектра работи за парите што ги имам. 4 други салони нудеа гратис боја што тојота ја даваше 500еу. Ако ти се малку 500еу, мене во тој момент ми беа многу. Уште не влезен во Нисан го разгледував и Кашкаи ми рекоа за тебе таков и таков попуст, прв пат ме гледаат. Кога гледаш дека некој нешто нуди, гледаш да добиеш најмногу за парите.

По муабетиве испаѓа дека лошо било ценкањето, а добро било да земам тоѕота корола дизел или аурис 1.33 атмо што беше макс мртов. Ај следното купување на кола наместо најповолна понуда и најмногу вредност за парите, ќе гледам најлоша и најскапа понуда да земам, па може ќе дадете дозвола овде :D

Едит: За крај ова и веќе не коментирам на темава. Не може теткава од тојота да ми вика не ме интересира корола/аурис не е моја тема и на секое прашање да ми одговара со не знам, а другите салони во околината да ми организираат и по 2 тури возење во период кога мене ми одговара. Понуди во смисла начин на плаќање, дополнителна опрема, ако не ми стига буџет друга кола од фирмата итн... Значи се можело и така, а се може и со дечко не ме замарај јас сум за Лексуси :D

Плус воопшто не ги жалам импоретериве, сите империи имаат направено, па ќе ги жалам дали сум им скратил 500 еу или не. Како за почеток колите во евра ги продаваат, а еврото го рачунаат 62 ден. И на тоа ќјарат, па јас ќе ги жалам. Ете сељак сум признавам, затоа ќјарив дополнителна опрема еден куп, ме третираа како човек, а со продавачот и пријатели постанавме иако прв пат се гледавме, па му имам испратено и неколку луѓе стриктно од кај него да земат кола - лично тој да е продавачот оф фирмата а не друг, зошто стварно беше фер и се потруди.  Јас од нив ќјарив акциска цена, тие од мене уште +2 возила. Мислам дека фер е и дека го исполнив долгот кон човештвото.

А сега може да се продолжи со јадење бурек од членови тука.
Ти не си бил стриктно определен за Аурис.
Јас акп сум стриктно определен,одам и го купувам Аурисот и крај на муабетот.Нема да ме интересира дали биле намуртени,љубезни или досадни.
Секако подобро е,а и човечки е да наидеш на нормален однос,но мене ми пречи и да ми досадва,ми пречи и да се труди да ми објаснува и да ме кандиса демек да ми продаде.
Тоа со ценкањето не дека е лошо,но треба да разберат луѓето дека ништо не си ќар,се имаш платено,нема ништо гратис.
Се зависи од продавачот колку е флексибилен,шо можи да понуди во моментот демек плус па да те кандиса.
И пак на крајот ќе ти дај нешто од тоа шо го има на лагер или има порачанп 50 коли такви,сигурно нема да ти дај за акциска цена индивидуал ниво на опрема.
Околу кокошката со Лексусите(уште не ни кажа какви цицки имала),шо не ја одеба...Јас би и рекол дека кога е за Лексуси нека не седнува во Аурис со мене.
А за курсот со еврата нема зошто да си сељак,едноставно треба да ги префати по курс на Нбрм,а бе како ќе му текни.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Epa gi krevaat vestacki cenite, ti se cenkas pa ti davaat popust. I tie srekni deka kjarile i ti sreken deka si gi zeznal 😁 Ama Mikius vika deka ne treba cenkanje 😁 a se toa e del od igrata. Uvoznicive sekako se kjar, samo dali pomal ili pogolem zavisi kako ke izigras.

I mene mi dadoa ponuda so 62, se pobuniv ili spored clenstvovo tuka ispadnav seljak 😁 pa krajnata ponuda bese 61.8. Tie 0.2 den na kraj ispadnaa skoro 300 eu
Те молам да не ми ги извртуваш зборовите и речениците.
Никогаш не реков дека не треба ценкање.

Ценкање и преговори се различна работа.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Epa cenkanje/pregovaranje e edno te isto :) Ajde pregovaranje e presilen zbor, ne e vojna pa da pregovarame,ama poentata e taa 😁 bitno se razbravme na kraj, malce burek i jogurt ama se razbravme 😁

Ova so 62den za eu im e finta kako sto kaza MarceCvarce. 500eu ke ti spushti i ti kao si kjaril ustvari mu doagja kako po sreden kurs da si uplatil. Inaku mojata faktura bese kolku sto se sekjavam xxx evra odnosno tolku i tolku denari. Bankite i taka denari prefrlaat, ama koga ke izracunas sfakjas deka 62 ti dale ponuda. Mojata ponuda od 61.8 bese take it or leave it, a site sto mi pratija ponudi toj period bea so 62 den.

Za lepotata na lepoticata ne bi mozel ocenka da dadam. So nevestata moja bevme na test drive, sto bi se reklo so drvo vo shuma 😁 pa zabranet mi bese pogledot 😁

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
И маргарин и путер се мачка на леб ама не е исто :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Затоа ти пречела таа шо била за Лексуси.Да беше сам и Дачиа ќе купеше. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Koj znae 😁 Ama najverojatno ako bese dobra i lada niva ke zemev 😁 Sepak od preventivni pricini (kjotek) ne frliv pogled sto kako. Garant dobra bila stom Leksusi prodava ili pak tehnika imala 😁😭

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 575
2 пати одев до Киа, еднаш кога го ставија Ceed-от на понуда Black пакет, и Јануари годинава, ден пред да го купам Мондеото.
Првиот пат кога бев не ми обратија многу внимание, само ме прашаа дали ке треба тест возење, и спомнаа дека имаа многу докумендација која треба да ја завршат. Секако и мене ми беше прво влегување па скоро и не разговаравме.
Второто влегување директно отидов кај продавачот, и направивме добар муабет (40 мин одприлика, околку празници беше, надвор ладно време и немаше гужва).

Во принцип дечкиве имаат групни порачки и конкретни понуди. Тие не сакаат да излегуваат од нивоата на опрема кој се нудат бидејки така они добиваат попуст, и тој попуст после им е пресметан во понудата која ја нудат на наш пазар. И сакаат да си останат на тоа. Самиот продавач го кажа ова.
Тоа е одлука на компанијата, и гледаме дека продажбата им оди супер, така да не верувам дека ке отстапат од неа.
Мислам и ретко кој може да се пофали дека добил попуст на акциска цена кај нив. Не знам зошто народот толку се пали на преговарање/ценкање, продавачот си има оформена цена, ако не ти се бендиса слободно оди на друго место.

Во врска со дополнителна опрема при порачка, после првичниот негативен одговор, го прашав продавачот зошто е одбивен кон самата идеа и ми кажа вака.
Секое одстапување од новоата на опрема и додавање нешто дополнително од основното кое тие го нудат, а е под највисокото ново на опрема за нив нема смисла, бидејки разликата помеѓу новоата на опрема им е мала, и знаат дека купувачот ке сака да се ценка, затоа не си го ни губат времето со тоа.
Според мене сосема исправно, разликата во цена е 2-3.000 евра.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
...

Ако ова ти го кажуваат од почеток и знаеш на што си, подобро здравје.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.