Автор Тема: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...  (Прочитано 597589 пати)

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
А да збориме ли за забеганите од Киа кај нас,  во Словенија ceed-от е 13.600 а кај нас е 16.950 евра  https://www.kia.si/akcija
и кај нас   https://kia.mk/

Да, ајде да зборуваме. Колите во Словенија за кои зборуваш се со акциска цена и произведени во 2019 и 2020, и со послабиот, 100-коњски мотор.

Едит: Еве, догледувам уште подетално. Нивоата на опрема се тук и тамо, плус, уште го нудат и постариот, 1.4-литарски T-GDI турбо-бензинец со 140 коњи. Кај нас веќе се нуди новиот, 1.5-литарски T-GDI со 160 коњи.

Очигледно е дека словенците имаат акциски цени за заостанати возила на лагер.

Така да... Како и секогаш, добро е да се имаат сите информации, не само да се урла „нашиве ненормални, ги видел и некој цените во Словенија?“


Отсутен bilbil

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
А да збориме ли за забеганите од Киа кај нас,  во Словенија ceed-от е 13.600 а кај нас е 16.950 евра  https://www.kia.si/akcija
и кај нас   https://kia.mk/

Да, ајде да зборуваме. Колите во Словенија за кои зборуваш се со акциска цена и произведени во 2019 и 2020, и со послабиот, 100-коњски мотор.

Едит: Еве, догледувам уште подетално. Нивоата на опрема се тук и тамо, плус, уште го нудат и постариот, 1.4-литарски T-GDI турбо-бензинец со 140 коњи. Кај нас веќе се нуди новиот, 1.5-литарски T-GDI со 160 коњи.

Очигледно е дека словенците имаат акциски цени за заостанати возила на лагер.

Така да... Како и секогаш, добро е да се имаат сите информации, не само да се урла „нашиве ненормални, ги видел и некој цените во Словенија?“
1.0 T-GDI 88 KW е кијата што словенците ја нудат на промоција, те новата кија. Друже денес сите знаеме да гледаме на нет
« Последно менување: 24 Мај 2021, 11:01:54 am bilbil »

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1530
Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3662 на: 24 Мај 2021, 11:03:38 am »
Да, ама неаме сите банери од Киа

:)))))))


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
1.0 T-GDI 88 KW е кијата што словенците ја нудат на промоција, те новата кија. Друже денес сите знаеме да гледаме на нет

За цената која ти ја спомна (13.600 Евра) се добива 1.0 T-GDI со 74 kW, односно 100 коња. Кај нас во Македонија понудата за Ceed (во моментов) се состои само од 1.0 T-GDI со 120 коња и 1.5 Т-GDI со 160 коња.

Значи, споредуваме кола која е мината моделска година (некои произведени и во 2019), со послаб мотор, нееднаква опрема и во земја со комплетно други давачки. Во ред.

Да, ама неаме сите банери од Киа

:)))))))

Не е за банерот од Киа, туку е за објективна споредба, ако веќе ја правиме. Истиов муабет е веќе правен и за други производители.

:)))))))

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Тоа со споредување на цените по други земји ми личи помалку као споредување цена за патлиџан салата во кафана и пазарче.

Од друга страна исто така знам дека и на акциските цени може да ќариш дополнителен попуст или за истата цена плус нешто бакшиш.
Пример, кога ја купив i10ката беше на акција и плус добив гратис боја.
Или кога ја разгледував Ц4 која исто беше на акција, ми додаваа некои парчиња опрема (кој да се сети што додаваа) во истиот акциски ценовен ранг.

Отсутен bilbil

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
1.0 T-GDI 88 KW е кијата што словенците ја нудат на промоција, те новата кија. Друже денес сите знаеме да гледаме на нет

За цената која ти ја спомна (13.600 Евра) се добива 1.0 T-GDI со 74 kW, односно 100 коња. Кај нас во Македонија понудата за Ceed (во моментов) се состои само од 1.0 T-GDI со 120 коња и 1.5 Т-GDI со 160 коња.

Значи, споредуваме кола која е мината моделска година (некои произведени и во 2019), со послаб мотор, нееднаква опрема и во земја со комплетно други давачки. Во ред.

Да, ама неаме сите банери од Киа

:)))))))

Не е за банерот од Киа, туку е за објективна споредба, ако веќе ја правиме. Истиов муабет е веќе правен и за други производители.

:)))))))
https://www.kia.si/ceed
Не знам која е причината за натегањево, ама во Словенија цената се однесува за сид од 120 КС. Старата 1.4 мпи ја немаат воопшто како понуда

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Во првиот линк кој го даде (https://www.kia.si/akcija), каде е линкнат и акцискиот ценовник (тука), има само една цена од 13.599. Таа се однесува на Ceed со 1.0 T-GDI, со 100 коњски сили, произведен 2020.



Не знам која е причината за натегањево

Ни мене не ми е јасно.

ама во Словенија цената се однесува за сид од 120 КС.

Не, не се однесува.

Старата 1.4 мпи ја немаат воопшто како понуда

Јас не ни спомнав 1.4 MPi (пу-пу, скраја да е). Неколку пати спомнав 1.4 T-GDI, кој веќе е заменет со 1.5 T-GDI (и веќе го возев во XCeed).

Отсутен bilbil

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
Во првиот линк кој го даде (https://www.kia.si/akcija), каде е линкнат и акцискиот ценовник (тука), има само една цена од 13.599. Таа се однесува на Ceed со 1.0 T-GDI, со 100 коњски сили, произведен 2020.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Не знам која е причината за натегањево

Ни мене не ми е јасно.

ама во Словенија цената се однесува за сид од 120 КС.

Не, не се однесува.

Старата 1.4 мпи ја немаат воопшто како понуда

Јас не ни спомнав 1.4 MPi (пу-пу, скраја да е). Неколку пати спомнав 1.4 T-GDI, кој веќе е заменет со 1.5 T-GDI (и веќе го возев во XCeed).
Да, да, изгледа дека си во право, 100 коњската кија е 13.600 а 120 коњската е 14.100😁

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1530
Живо ме интересира, кој следен аргумент ќе се изнесе за толку поскапата цена на цеед во северџанистан.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Да почнеме од тоа дека и за 12к нема да има зголемена продажба поради воспоставеното мислење дека е боље старо Ауди за тие пари, оттука со тие неколку продадени Кии мора да се подмират трошоците и автоматски цената ќе оди нагоре :)

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Јас би споредувал редовни цени (по каталог, секако) на еквивалентни нивоа на опрема со еквивалентни мотори.

Бидејќи кај нас во понуда го има 1-литарскиот T-GDI со 120 коњски сили, ќе споредувам со него. Ќе пробам да напраам и некаква паралела на опрема. Некои од поголемите работи што кај нас се во основно ниво на опрема (16-инчни тркала, 8-инчен мултимедијален уред со Android Auto и Apple CarPlay) во Словенија се нудат во второ ниво на опрема.

Значи, гледам Ceed 1.0 T-GDI со 120 коњски сили.

Македонија: Ceed 1.0 T-GDI 120 LX Reference 1 - 16.950
Словенија: Ceed 1.0 T-GDI 120 LX Champion - 18.399

Дури и да отидеме на основното ниво на опрема (во Словенија го викаат Urban), да го задржиме 120-коњскиот мотор, и да добиеме челични 15ки наместо алу 16ки и 5-инчен мултимедијален уред наместо 8-инчен, и да изгубиме уште пар ситници, цената во Словенија ќе биде 17.399.

За Ceed 1.5 T-GDI 160 GT-Line па да не праиме муабет. Кај нас е 19.550, во Словенија е 23.599.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Да почнеме од тоа дека и за 12к нема да има зголемена продажба поради воспоставеното мислење дека е боље старо Ауди за тие пари, оттука со тие неколку продадени Кии мора да се подмират трошоците и автоматски цената ќе оди нагоре :)
Па Просид 1.6 204кс нова е 30+ К евра,за тие пари се зема Ауди како на членот Саше или некое друго,со малку км и 2-3г старо.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Да почнеме од тоа дека и за 12к нема да има зголемена продажба поради воспоставеното мислење дека е боље старо Ауди за тие пари, оттука со тие неколку продадени Кии мора да се подмират трошоците и автоматски цената ќе оди нагоре :)
Па Просид 1.6 204кс нова е 30+ К евра,за тие пари се зема Ауди како на членот Саше или некое друго,со малку км и 2-3г старо.
"или некое друго,со малку км и 2-3г старо младо"

Дали сум јасен?

Отсутен AND_031

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 389
Од друга страна исто така знам дека и на акциските цени може да ќариш дополнителен попуст или за истата цена плус нешто бакшиш.

Во Киа кај нас не добиваш ни вентил-капици гратис на коли на акција, а не пак попуст. Јас имав најлошо искуство од сите претставништва кога бев во Киа да преговарам за кола. Во план ми беше да ја земам новата Kia Ceed, три пати бев кај нив, правев тест вожња на колата, ми беше ОК и решив да ја земам па седнавме да се договаравме каква кола би сакал. Бев свесен дека на "акциска цена" не можам да барам голем попуст ниту пак да додавам опрема па имав само едно барање, а тоа е да изберам боја а да не ми ја наплатат како металик (250 евра доплата беше). Првин беше децидно НЕ, потоа беше да се консултирал со претпоставениот и ќе ми јавел... Во ред.

Откако минаа две недели и секако не ми се јавија, пријател ми пренесе дека прашуваат зошто сум надмен и не им се ЈАС јавам, па ајде решив да им се чуеме на што ми рекоа рекоа "Tи кажав ја одма нема шанси за бојата" тврдејќи дека никогаш не ми ни кажал дека ќе сме се чуле повторно ниту дека ќе прашал за такво нешто. Откако видов колку е саат отидов и завршив работа на друго место каде односот од самиот почеток беше професионален, можев да бирам од А до Ш опрема и колата ја испорачаа дебело пред договорениот рок. Чисто мое искуство

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Од друга страна исто така знам дека и на акциските цени може да ќариш дополнителен попуст или за истата цена плус нешто бакшиш.

Во Киа кај нас не добиваш ни вентил-капици гратис на коли на акција, а не пак попуст. Јас имав најлошо искуство од сите претставништва кога бев во Киа да преговарам за кола. Во план ми беше да ја земам новата Kia Ceed, три пати бев кај нив, правев тест вожња на колата, ми беше ОК и решив да ја земам па седнавме да се договаравме каква кола би сакал. Бев свесен дека на "акциска цена" не можам да барам голем попуст ниту пак да додавам опрема па имав само едно барање, а тоа е да изберам боја а да не ми ја наплатат како металик (250 евра доплата беше). Првин беше децидно НЕ, потоа беше да се консултирал со претпоставениот и ќе ми јавел... Во ред.

Откако минаа две недели и секако не ми се јавија, пријател ми пренесе дека прашуваат зошто сум надмен и не им се ЈАС јавам, па ајде решив да им се чуеме на што ми рекоа рекоа "Tи кажав ја одма нема шанси за бојата" тврдејќи дека никогаш не ми ни кажал дека ќе сме се чуле повторно ниту дека ќе прашал за такво нешто. Откако видов колку е саат отидов и завршив работа на друго место каде односот од самиот почеток беше професионален, можев да бирам од А до Ш опрема и колата ја испорачаа дебело пред договорениот рок. Чисто мое искуство
Навистина си бил надмен со оглед на фактот што си купил кола каде се почитува таа карактеристика :)

Јас па не бев доволно надмен за да ми посветат ниту основно внимание кога се интересирав за Голф :'(