Автор Тема: 2020 BMW F87 M2 Competition  (Прочитано 8568 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #45 на: 28 Август 2024, 13:21:44 pm »
Not gonna happen. Убаво да си поминеш на одмор. :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #46 на: 28 Август 2024, 14:28:05 pm »
И швабите не се тоа што беа   :) Воглавно се брзи, ама не сите.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #47 на: 28 Август 2024, 14:38:34 pm »
Langsam, нема брзање :)
Лонг оргазам дур да стигне :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #48 на: 28 Август 2024, 14:43:31 pm »
И швабите не се тоа што беа   :) Воглавно се брзи, ама не сите.

И да стигнат швабите да ја испорачаат колата, кај нас процедурата трае неколку дена. Прво ќе треба 2-3 дена додека да пројде колата на царина. Па откако ќе ги истера сите царински процедури, треба 3-5 работни дена додека да пројде колата Интерпол проверка. Пред 15ти не би очекувал.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 368
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #49 на: 28 Август 2024, 14:51:42 pm »
Во два-три наврати сме чекале Интерпол проверка јас/блиски, муабетот на шалтер е “дојди за една недела“, ама секогаш сме се враќале наредниот ден после пладне, пред крај на работно време, и секогаш била готова проверката. Не знам, можда во Скопје е поинаку.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #50 на: 28 Август 2024, 15:37:25 pm »
И швабите не се тоа што беа   :) Воглавно се брзи, ама не сите.

И да стигнат швабите да ја испорачаат колата, кај нас процедурата трае неколку дена. Прво ќе треба 2-3 дена додека да пројде колата на царина. Па откако ќе ги истера сите царински процедури, треба 3-5 работни дена додека да пројде колата Интерпол проверка. Пред 15ти не би очекувал.

Скопје можеби е различно, ама Куманово, денес се внесува колата во терминал, обично околу 8 сабајле, попладне си ја земаш, евентуално наредниот ден, шпедитерот си ја брка таа работа. Проверката од Интерпол трае 3 работни дена, гледам различно е насекаде. Ако успеат да му ја донесат до 2-ри, ке има шанса :).

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #51 на: 28 Август 2024, 15:46:24 pm »
Langsam, нема брзање :)

Абе нема ама на 6ти одам на одмор. Не ми треба кола за тоа, летам, ама би сакал да ја поуживам малце пред да ја паркирам 10 дена в гаража. :)
Kazi sto  treba, nie ke ja prevzememe :)

p.s jebes odmor :) M2 e u prasanje, Competicione....

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #52 на: 28 Август 2024, 17:08:45 pm »
И швабите не се тоа што беа   :) Воглавно се брзи, ама не сите.

И да стигнат швабите да ја испорачаат колата, кај нас процедурата трае неколку дена. Прво ќе треба 2-3 дена додека да пројде колата на царина. Па откако ќе ги истера сите царински процедури, треба 3-5 работни дена додека да пројде колата Интерпол проверка. Пред 15ти не би очекувал.

Скопје можеби е различно, ама Куманово, денес се внесува колата во терминал, обично околу 8 сабајле, попладне си ја земаш, евентуално наредниот ден, шпедитерот си ја брка таа работа. Проверката од Интерпол трае 3 работни дена, гледам различно е насекаде. Ако успеат да му ја донесат до 2-ри, ке има шанса :).

Муабетот од АутоНБ беше, чим ја ослободат колата од салон за подигнување, во рок од 48-72 саати ќе биде спремна за купопродажен. Така да, ваљда си имаат луѓе по царина/шпедиција.

Со оглед на тоа што ми кажа дека 30ина коли им стојат купени во Германија спремни за транспорт, сигурно имаат канали за тие работи.  :)

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #53 на: 28 Август 2024, 18:32:29 pm »
Сега се слушнав пак со контактот од салон, уште не им е колата донесена во салон ама вика дека очекува дека ќе може да се подигне сабота, најкасно понеделник... Не му верувам ама ете.  ;D

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1575
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #54 на: 28 Август 2024, 19:53:54 pm »
Во Велес од Интерпол имаш извештај до 14ч наредниот ден.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #55 на: 28 Август 2024, 22:01:52 pm »
Сега се слушнав пак со контактот од салон, уште не им е колата донесена во салон ама вика дека очекува дека ќе може да се подигне сабота, најкасно понеделник... Не му верувам ама ете.  ;D

Офтопик, ама не можам да ја разберам оваа немарност и килавост, непособност и незаинтересираност кога некој ти дава 40.000€ а ти го јебеш недела дена не му средуваш документи.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #56 на: 28 Август 2024, 22:10:38 pm »
Сега се слушнав пак со контактот од салон, уште не им е колата донесена во салон ама вика дека очекува дека ќе може да се подигне сабота, најкасно понеделник... Не му верувам ама ете.  ;D

Офтопик, ама не можам да ја разберам оваа немарност и килавост, непособност и незаинтересираност кога некој ти дава 40.000€ а ти го јебеш недела дена не му средуваш документи.

Баш е онтопик муабет, пошто тоа и мене ми е главната нервоза. Ај колата ќе стигне кога ќе стигне најмал проблем тоа, ама незаинтересираноста да си ја завршат работата што побрзо...

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #57 на: 28 Август 2024, 23:07:15 pm »
Сега се слушнав пак со контактот од салон, уште не им е колата донесена во салон ама вика дека очекува дека ќе може да се подигне сабота, најкасно понеделник... Не му верувам ама ете.  ;D

Офтопик, ама не можам да ја разберам оваа немарност и килавост, непособност и незаинтересираност кога некој ти дава 40.000€ а ти го јебеш недела дена не му средуваш документи.

Имам впечаток дека помали трговци, со два-тројца вработени се секогаш поекспедитивни околу документација, додека поголеми салони преферираат продажба на лице од ЕУ, затоа што имаат помалку документација за средување, нема поврат на данок, таблици. Секогаш е подобра комуникацијата со помали трговци, за разлика од салониве.  Не ме чуди што нема никаква ургентност да средат документи. Имав и такви случаи каде директно по маил ти пишуваат дека не продаваат во Македонија, и тоа го прашуваш за кола од 60.000E, не го смараш за поефитина кола.


Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #58 на: 28 Август 2024, 23:11:26 pm »
Сега се слушнав пак со контактот од салон, уште не им е колата донесена во салон ама вика дека очекува дека ќе може да се подигне сабота, најкасно понеделник... Не му верувам ама ете.  ;D

Офтопик, ама не можам да ја разберам оваа немарност и килавост, непособност и незаинтересираност кога некој ти дава 40.000€ а ти го јебеш недела дена не му средуваш документи.

Имам впечаток дека помали трговци, со два-тројца вработени се секогаш поекспедитивни околу документација, додека поголеми салони преферираат продажба на лице од ЕУ, затоа што имаат помалку документација за средување, нема поврат на данок, таблици. Секогаш е подобра комуникацијата со помали трговци, за разлика од салониве.  Не ме чуди што нема никаква ургентност да средат документи. Имав и такви случаи каде директно по маил ти пишуваат дека не продаваат во Македонија, и тоа го прашуваш за кола од 60.000E, не го смараш за поефитина кола.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Не си свесен колку си во право. Ако ставам Скриншоти од какви одговори добивам од големиве компании во Германија за коли ќе треба постов да е огромен. Ич не им се замара и не им се продава во Македонија. И особено на балканов. Неколку големи компании дури и директно ми кажаа дека имало многу случаи што се продавале коли на Балканов и после се реизвезувале за Русија па заради тоа демек не продавале....

Други па се покултурни, кога ќе им кажам од кај сум ми викаат ќе ти пише Сејлс Експорт менаџерот и другиот ден ми викаат се продаде возилото :D

Трети па викаат(Kaltenbach) викаат не вршиме Експорт....

Еве само пример од една фирма за 2 различни возила



Еве ги Калтенбах


Еве се погоди еден со Македонско државјанство па ми објасни малце на широко зошто не сакаат да продаваат.



И уште мал милион примери имам вакви од последниве 3-4 месеци.

Доколку темава е Оф-Топик, слободно нека се префрли каде треба.
« Последно менување: 28 Август 2024, 23:28:16 pm Sase_91 »
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: 2020 BMW F87 M2 Competition
« Одговори #59 на: 28 Август 2024, 23:39:02 pm »
Сега се слушнав пак со контактот од салон, уште не им е колата донесена во салон ама вика дека очекува дека ќе може да се подигне сабота, најкасно понеделник... Не му верувам ама ете.  ;D

Офтопик, ама не можам да ја разберам оваа немарност и килавост, непособност и незаинтересираност кога некој ти дава 40.000€ а ти го јебеш недела дена не му средуваш документи.

Имам впечаток дека помали трговци, со два-тројца вработени се секогаш поекспедитивни околу документација, додека поголеми салони преферираат продажба на лице од ЕУ, затоа што имаат помалку документација за средување, нема поврат на данок, таблици. Секогаш е подобра комуникацијата со помали трговци, за разлика од салониве.  Не ме чуди што нема никаква ургентност да средат документи. Имав и такви случаи каде директно по маил ти пишуваат дека не продаваат во Македонија, и тоа го прашуваш за кола од 60.000E, не го смараш за поефитина кола.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Не си свесен колку си во право. Ако ставам Скриншоти од какви одговори добивам од големиве компании во Германија за коли ќе треба постов да е огромен. Ич не им се замара и не им се продава во Македонија. И особено на балканов. Неколку големи компании дури и директно ми кажаа дека имало многу случаи што се продавале коли на Балканов и после се реизвезувале за Русија па заради тоа демек не продавале....

Други па се покултурни, кога ќе им кажам од кај сум ми викаат ќе ти пише Сејлс Експорт менаџерот и другиот ден ми викаат се продаде возилото :D

Трети па викаат(Kaltenbach) викаат не вршиме Експорт....

Еве само пример од една фирма за 2 различни возила
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Еве ги Калтенбах
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Еве се погоди еден со Македонско државјанство па ми објасни малце на широко зошто не сакаат да продаваат.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


И уште мал милион примери имам вакви од последниве 3-4 месеци.

Доколку темава е Оф-Топик, слободно нека се префрли каде треба.


Е конкретно со овие комуникацијата беше брза, многу фини, не направија никаков проблем за извоз дека е, дури и кога средував со АутоНБ процедура и ги продавав моите коли ми ја резервираа на недела дена и ја тргнаа од огласи, без да потпишеме ништо без капар. Исто и со АутоНБ комуникацијата им беше топ, пребрзо договорија и спремија договор и фактура. Ама еве сеа се спори со припремата.