Автор Тема: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)  (Прочитано 666 пати)

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2166
Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« на: 19 Јули 2024, 13:27:43 pm »
Лефкада... не знам што да кажам за Лефкада. А веќе сум бил трет пат таму.
Лефкада е можеби островото во Грција со најдобра боја на плажи. Очајно фали плажа со ситен песок, ама тоа е што е.

Зошто Лефкада и зошто баш во јули?
Лефкада затоа што мислам дека е најпристапно место/остров (во поглед на превоз) со преубави плажи. Нема стрес за да стигнеш на траект.
Иако претходните два пати бев секогаш крај на август - овојпат се одлучивме почеток на јули бидејќи мислам дека би оделе и на уште еден одмор од 7-8 ноќевања, во септември.
Мислам дека не би се вратил на Лефкада во јули, барем таков впечаток стекнав. Не заради гужвите (кои не беа и нешто страшни), туку заради времето кое беше пеколно жешко. Веројатно ни се погоди и жешкиов бран периодов. И заради времето имам некако чувство дека пропуштив да видам нешто повеќе (иако по три пати на Лефкада - веќе се е видено, што се вика) и имам чувство дека повеќе време поминав во апартманот, отколку на плажа. Само првите 2 дена бевме на плажа претпладне. Сите други денови одевме околу 16, 17, па и 18 часот. Надвор буквално не се дишеше, дури и под сенка.
За одењето на Лефкада имам и интересна „приказна“ - сегашнава девојка (со која сум 6 години) не сакаше да чуе за Лефкада бидејќи сум бил и со претходната (јас лично не сум кажувал, изгледа следела од претходно од социјални мрежи), пред едно 7-8 години. Женска работа.
И кога ја прашав - Епа со претходната сум бил и за Скопје? Се освести какви глупости треска.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Сместување

Како и скоро секогаш што правам - сместување барам преку Букинг. Овојпат резервирав крајот на февруари, со бесплатно откажување до крајот на јуни.
Цената беше 385€ за 7 ноќевања за двајца.
Станува збор за Faidra’s House, куќа (со апартмани/студија) во предградието (на градот Lefkas) - Apolpeina

Google Maps
Booking.com

Препорака за сместувањето, во апартманчето слободно може да живее еден пар.
Со газдарицата комунициравме на Viber пред да отидам, секогаш враќаше брзо и ефикасно.
Паркинг има пред самата куќа. Check-in времето им е од 15h, а check-out до 11h.
Ние стигнавме таму околу 12 часот (по нивно) и мислев дека треба да одам на плажа или да чекам, меѓутоа апартманот/студиото беше веќе спремно.



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Документи, карти, гориво и други занимливости

Помош на пат
Oryx Assistance (пакет Halk Europe).
Ова го зедов кога ја регистрирав колата, цената беше 1300 денари.

Патнички осигурувања
Купени онлајн две осигурувања од Халк Осигурување.
Пакет  - Травел, со 10 осигурани дена.
Цена - 300 денари за еден.

Кредит на Cosmote (What’s Up припејд)
Како и секогаш кога одам на одмор/патување во Грција, го користам припејд бројов.
Ставив 15€ кредит, но не го потрошив. Искористив токени (за кои мора да имаш кредит за да ги активираш) кои даваат бесплатен неограничен интернет за 3 дена, за 2 дена и слично.

Egnatia Odos TAG
Тагот за грчките патарини и овојпат ми се најде. Мислам дека заштедив минимум час и половина, време во чекање во двата правци.
Имав нешто ситно кредит од претходно, па сега дополнив 30€ (патарините до Лефкада, преку Евзони излегуваат 33.8€).
Меѓутоа, кога тргнавме (скоро 5 сабајлето) веќе имаше гужва на Богородица (проверив и на камерите и на Гугл Мапс traffic), па решив да одиме преку Меџитлија.




По тој пат (Штип - Неготино - Битола), единствени патарини (и еден подводен тунел) и од наша и од нивна страна се:
Siatista      1.90€    (x2)
Malakasi      1.90€    (x2)
Pamvotida      1.55€    (x2)
Terovo      3.35€    (x2)     
Aktio - Preveza   3.00€    (x2)



Излегува 23.4€
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Гориво и поминати километри

Поминати 1461km (Штип - Битола - Лефкада и назад). За гориво потрошени 127 евра.
Потрошени околу 83 литри дизел - што му доаѓа околу 5.68L/100km мешана потрошувачка (отворено и градска), со вклучена клима 95% од времето. Мислам дека Леонов е одличен во тој поглед.
На одење ставени 48L (76.5 денари беше на тој ден) од Макпетрол, а резеровоарот собира 55L.
На Лефкада ставени 40L (1.69€/литар) од Elin, Crystal Diesel. ОК е горивото. Не забележав разлика ниту од Макпетрол, ниту од V-Power на Shell.
Кога се вратив дома, има некаде останато 12L, што ќе му дојде она што го напишав дека има потрошени 83L (55L+50L, останати 12L).




------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Трошоци
За двајца - потрошено околу 1100€.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Во наредниот пост ќе напишам малку подетално за секој ден, потпомогнато со слики, видеа и панорамски (360 степени) слики



Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2166
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #1 на: 19 Јули 2024, 13:32:27 pm »
06.07 (сабота, тргнување) (557km)
   Тргнато од Штип - 05:00 (по наше)
   Меџитлија - 07:25 (по наше)
   Стигнато - 11:20 (по наше)
   Сместување - Faidra's House (Apolpena) (517km)
   Pefkoulia Viewpoint
   Плажа - Kathisma (Monato Beach Bar)
   Lidl
   Lefkas
      - Dalton's Gyro

Се мислев да тргнеме околу 02-03, меѓутоа ми текна дека требаше да влеземе во сместувањето дури во 15h. Се отспав од 23h, па до кај 04h и тргнавме.
Како што пишав - отидов преку Меџитлија. На нашата граница имаше 3-4 коли пред мене, а на нивната - една. Поминавме граници за десетина минути.
Патот од Ники до Козани мене ми беше ОК. Има автопат - магистрала - автопат до приклучокот за Egnatia Odos кај Козани. Оваа делница ја возев првпат, имам одено само до Лерин.
Самиот Egnatia Odos ми е возен веќе... хм, шести пат мислам.

По стигнувањето во апартманот, одремавме малку, па на плажа, до Катизма.
Застанавме на еден видиковец што гледа кон плажата Pefkoulia и кон Агиос Никитас, па продолживме кон Катизма, каде сме сместивме на лежалки во Monato Beach Bar. Цена - 25€, без консумација. Вака е цела Катизма т.е барем во бич-баровите (20, 25, 30 евра, најмалку).
На враќање застанавме до Лидл.
Вечерта прошетавме до Lefkas и на едно гиро во Dalton’s.

Нешто за по пат:


Да се најдат, за не дај Боже:


Домашна припрема:


Видиковец над Пефкулија:


Катизма:






Фискалната за лежалките хаха


Лидл:


Панорамска слика од видиковец над Пефкулија:
https://maps.app.goo.gl/2dvshiut3yiUXHC88

Панорамска слика од Катизма:
https://maps.app.goo.gl/qoRmmERMicV3iCyS9
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

07.07 (недела) (77km)
   Плажа - Gialos (Medusa Beach Bar)
   Ручок - Lefkatas Taverna (Athani)
   Плажа - Pefkoulia

Вториот ден сакав да отидам до плажата Gialos.
Не знам што да кажам за плажава, мене ми е нешто помеѓу Егремни и останатите покомерцијализирани. Од мене има препорака, иако патот до долу е доста напорен.
Ручавме во таверната Lefkatas која се наоѓа во селото Athani, па продолживме до Пефкулија. Зајдисонце на Лефкада е прекрасна работа.

Gialos:









Таверна Lefkatas:






Pefkoulia:







Панорамска слика над Gialos:
https://maps.app.goo.gl/mSfjKT4QtrWQgnHv7

Панорамска слика над Pefkoulia (пониска висина):
https://maps.app.goo.gl/mYy2ACNJCar8iXBZ7

Панорамска слика над Pefkolia (повисока висина):
https://maps.app.goo.gl/MkSnMcwN7Vg2s2Bb6
« Последно менување: 19 Јули 2024, 16:49:14 pm balanar »

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2166
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #2 на: 19 Јули 2024, 14:07:35 pm »
08.07 (понеделник) (104km)
   Место - Vassiliki
   Плажа - Porto Katsiki
   Видиковец - над Vlicho (за дрон)
   Маркет - AB Vassilopoulos

Третиот ден веќе стана пеколно жешко, па до крај на одморот теравме по една плажа на ден т.е од поручек до зајдисонце.
До Porto Katsiki отидовме преку источната страна на Лефкада, чисто да размениме од кривините што се од западната, плус има нов пат од Василики до Порто Кацики, пат што го немам возено до сега.
На Porto Katsiki паркингот чини 10 евра за цел ден. Како што пишав во другата тема, на Katsiki имавме доста непријатно искуство, каде што најдоа удавена жена (не знам поради кои причини), само што се спуштивме на плажата. Ја оживуваа доста време, ама безуспешно затоа што подоцна низ грчките портали најдов дека починала. Мене лично ми пропадна денот на Katsiki, не влегов ни да се избањам, дремев како мисир под чадорот.
На враќање, застанав во местото Vlicho што е како увала со мал милион едрилици.
Вечерта отидовме до маркетот AB да се докупи нешто.

Porto Katsiki:




Vlicho:




Панорамска слика од Vlicho:
https://maps.app.goo.gl/wJEAcj6HXJRz5VS16


09.07 (вторник) (54km)
    Плажа - Gaidaros (Gaidaros Canteen)

Времето стана уште пожешко, па отидовме дури во 18h на плажа.
Се наоѓа малку десно од Avali плажата. Лежалките беа 8 евра.












Панорамска слика од Gaidaros:
https://maps.app.goo.gl/QNpRp4ysTaaCJnEh9
« Последно менување: 19 Јули 2024, 14:39:33 pm balanar »

Отсутен JDM4LIFE

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 330
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #3 на: 19 Јули 2024, 14:15:34 pm »
As always одличнен патопис, Faktuto не морало да го сликаш  ;D ;D ;D ;D
Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2166
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #4 на: 19 Јули 2024, 14:28:25 pm »
As always одличнен патопис, Faktuto не морало да го сликаш  ;D ;D ;D ;D

Тоа го носам веќе трета година, немало потреба да го користам  ;D

Отсутен Djokica

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #5 на: 19 Јули 2024, 14:33:47 pm »
Друже браво, цела дипломска си спремал. 😁

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2166
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #6 на: 19 Јули 2024, 14:39:19 pm »
10.07 (среда) (54km)
   Lidl
   Плажа - Kathisma
   Вечера - Telegraphos (Agios Ioannis)

Исто како и претходниот ден - прежешко.
Резервирав карти со бродче (Ionian Sun) од Vassiliki до Egremni (20 евра од човек) каде се задржува 3 часа и потоа уште час и половина се усидрува малку подалеку од Porto Katsiki. Се враќа во Василики во 16h, но ја откажав резервацијата бидејќи беше прежешко.
Отидовме на Катизма околу 17 часот, а вечерта ја завршивме во една локална таверна (пишувам локална бидејќи имаше само Грци) Telegraphos, која се наоѓа во местото Agios Ioannis.




11.07 (четврток) (56km)
   Плажа - Megali Petra
   Пијачка - Fly Me Sun & Stars Bar (Exanthia)

Koнечно дојде денот да и се вратам на најубавата плажа, може од сите до сега што сум бил - Megali Petra. И девојката задоволно потврди.
Оваа година КОНЕЧНО е споена со Kavalikefta, сигурно заради влијанието на брановите преку зимскиот период. Претходно имаше два начина да се стигне до неа - преку еден шумски пат и преку карпи/камења од Каваликефта кои конечно ги нема и сега е една голема плажа.
Бидејќи отидовме доцна (околѕ 17h) за паркинг ни побараа 5 евра (нормално е 10). Тоа детето што наплаќаше ми се виде доста измачено, плус ме бркаше за да ми врати кусур, па му реков дека не треба.
Патот до плажата е доста, доста напорен.

Вечерта ја поминавме на коктелче и пица во FlyMe барот, во местото Exanthia. Ова е споено со Rachi ресторанот каде имам одено пред повеќе години.
Овде морав да резервирам онлајн (преку нивниот вебсајт) каде што пишуваше дека минимална консумација е 20 евра од човек.
Кога отидовме - не пречекаа, прашаа на кое име е резервацијата и не однесоа до масата.
Mногу организирано и многу опуштено место. Интересно е што потрошивме 40.5 евра, сосема случајно. Којзнае што си викале...

Kavalikefta/Megali Petra











Поглед кон Avali и Gaidaros плажите



Панорамска слика од Megali Petra/Kavalikefta
https://maps.app.goo.gl/MZSFamzqS2mRerDv8

FlyMe Sun & Stars Bar:




Панорамска слика од местото каде што бевме сместени - Apolpeina
https://maps.app.goo.gl/7VbezEfgXnH4nhFcA
« Последно менување: 19 Јули 2024, 15:03:50 pm balanar »

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2166
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #7 на: 19 Јули 2024, 15:03:38 pm »
12.07 (петок) (18km)
   Lidl
   Плажа - Agios Ioannis (Varko Summer Bar)
   Lefkas

Претпоследен ден. Требаше да одиме до Милос плажата, со бродче од Агиос Никитас (4 евра по правец од човек, на секои 30 минути).
Меѓутоа, како што разбрав, последните бродчиња оделе до 19ч, а ние бевме решени да одиме на плажа исто поручек. Требаше да се враќаме преку ридот до Агиос Никитас, на таа жештина беше невозможно.
Одлучивме да отидеме на „локалната“ плажа, на само 3-4 минути со автомобил од сместувањето.
Светски позната плажа за wind-surfing, имаше премногу ентузијасти.
Ветерот доста, доста не издува.
Лежалките беа 10 евра, во Varko Summer Bar.
Вечерта на мала прошетка до градот - ништо посебно, а и беше прежешко, не се дишеше.











Lefkas:




Панорамска слика над Agios Ioannis:
https://maps.app.goo.gl/gw4U5Hg5qzeEa7U27


   Тргнато од Лефкада - 10:00 (по наше)
   Меџитлија - 14:20 (по наше)
   Duty Free Shop
   Бач
   Битола
   Стигнато - 19:50 (по наше)

И вака - така, дојде денот да си одиме. Да бидам искрен, не ми се враќаше воопшто.
Сакав да застанам во местото Monolithi (после Превеза), Blue Island Bar.
Но беше прежешко и продолживме.
Tргнавме околу 10ч по наше, а бевме на граница околу 14ч, со по некоја пауза.
Бидејќи девојката има нешто роднини во Бач, поминавме и таму, па до Битола на ручек/кафе и веќе пред 20ч бевме во Штип.

Паркинг некаде на автопатот помеѓу Козани и Мавродендри


Бач


Битола


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Како за крај - дали би се вратил и четврти пат на Лефкада?
Да и да. И да.
Останаа да се препосетат Егремни, Милос и Агиофили. А богами и Мегали Петра, нема крај таму.

А до тогаш - здравје, се надевам да посетиме нови места и нови луѓе.
За септември ќе видиме каде финансиите ќе дозволат да се отиде.

Традиционалното:
Од Лефкада за CarClub - Евлија Баланар Челебија

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #8 на: 19 Јули 2024, 16:23:01 pm »
Браво друже, секоја чест на трпение, планирање и пишаниот збор :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7224
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #9 на: 19 Јули 2024, 16:42:41 pm »

За одењето на Лефкада имам и интересна „приказна“ - сегашнава девојка (со која сум 6 години) не сакаше да чуе за Лефкада бидејќи сум бил и со претходната (јас лично не сум кажувал, изгледа следела од претходно од социјални мрежи), пред едно 7-8 години. Женска работа.
И кога ја прашав - Епа со претходната сум бил и за Скопје? Се освести какви глупости треска.



Жени.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7044
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #10 на: 20 Јули 2024, 21:26:10 pm »
Како и секогаш, преубаво срочено и доловено.

За во иднина, можеш и да кажеш "со тебе прв пат ќе ми биде" да смениш малку :)


Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2166
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #11 на: 20 Јули 2024, 22:00:35 pm »
Како и секогаш, преубаво срочено и доловено.

За во иднина, можеш и да кажеш "со тебе прв пат ќе ми биде" да смениш малку :)

Што да и кажам - „крив“ сум што сум бил претходно  :-X хахахах

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2295
Одг: Лефкада (06.07.2024 - 13.07.2024)
« Одговори #12 на: 22 Јули 2024, 09:15:51 am »
Наздравје одмор. Убав, интересен и детален патопис, доста корисно ако некој иде на таа дестинација.
Претпоставката е мајката на сите заебувања