Автор Тема: MAF SENSOR  (Прочитано 341 пати)

Отсутен nikoloski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
MAF SENSOR
« на: 16 Јули 2024, 08:22:52 am »
Здраво, имам прашање. Што ќе се случи ако само го отштекам МАФ сензорот и ја возам така колата? Ќе има ли некои последици и слично или ? Негде ми влага фалш воздух не можам да најдам од каде па да видам дали ова би го решило.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5310
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: MAF SENSOR
« Одговори #1 на: 16 Јули 2024, 22:16:49 pm »
Можеш да ја возиш, само ќе работи со побогата смеша и по дифолт мапа.

Отсутен nikoloski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: MAF SENSOR
« Одговори #2 на: 17 Јули 2024, 10:00:57 am »
Можеш да ја возиш, само ќе работи со побогата смеша и по дифолт мапа.
Да ама читав дека не е баш добро ако го исклучам. Ќе има бољи перформанси и се тоа али нешто штети а нигде не можам да најдам што.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5310
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: MAF SENSOR
« Одговори #3 на: 17 Јули 2024, 10:05:22 am »
Кратко време - 1 недела може да возиш. Не работи со целосен потенцијал колата (троши повеќе, а губи снага) и турбината не работи толку добро. Друга штета за таа 1 недела не може да се направи.

Отсутен nikoloski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: MAF SENSOR
« Одговори #4 на: 17 Јули 2024, 10:10:13 am »
Кратко време - 1 недела може да возиш. Не работи со целосен потенцијал колата (троши повеќе, а губи снага) и турбината не работи толку добро. Друга штета за таа 1 недела не може да се направи.
Немам турбина, е46 атмосферец е. Пример на уклучена клима и кога од 2.000 обртаи ќе стаам у лер паѓа на 500 ама инстант се крева. Тоа само клима кога е уклучена. На плин пример кога возам и некогаш у лер кога ќе ја ставам ми гаси. Не е до плинот зошо на дијагностика работи рамномерно исто како бензинот. Па да пробам дали ова ќе го реши.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4894
Одг: MAF SENSOR
« Одговори #5 на: 17 Јули 2024, 11:19:24 am »
Кратко време - 1 недела може да возиш. Не работи со целосен потенцијал колата (троши повеќе, а губи снага) и турбината не работи толку добро. Друга штета за таа 1 недела не може да се направи.
Немам турбина, е46 атмосферец е. Пример на уклучена клима и кога од 2.000 обртаи ќе стаам у лер паѓа на 500 ама инстант се крева. Тоа само клима кога е уклучена. На плин пример кога возам и некогаш у лер кога ќе ја ставам ми гаси. Не е до плинот зошо на дијагностика работи рамномерно исто како бензинот. Па да пробам дали ова ќе го реши.
Kakov MAF ima? Od tie glupite klapni?
Kakov plin dizna ili plocka?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен nikoloski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: MAF SENSOR
« Одговори #6 на: 17 Јули 2024, 11:24:22 am »
Мафот е одма пред Филтерот за воздух, меѓу филтерот за воздух и меѓу клапната, дизна плин има.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6996
  • хаУс мајстор
Одг: MAF SENSOR
« Одговори #7 на: 17 Јули 2024, 11:43:48 am »
Маф сензорот не може да е пред филтерот.
А помеѓу филтерот и клапната, да.

Отсутен nikoloski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: MAF SENSOR
« Одговори #8 на: 17 Јули 2024, 11:45:08 am »
Маф сензорот не може да е пред филтерот.
А помеѓу филтерот и клапната, да.

Иде клапната, па маф , па филтерот на крај.