Автор Тема: Полномошно за управување возило на фирма  (Прочитано 673 пати)

Отсутен StoleM

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Добар ден луѓе, ме интересира дали се издава полномошно за управување на возило на фирма на лице кое што не е вработено во фирмата? Дали истото е признаено од МВР и институциите?

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Полномошно за управување возило на фирма
« Одговори #1 на: 01 Август 2023, 16:59:28 pm »
Добар ден луѓе, ме интересира дали се издава полномошно за управување на возило на фирма на лице кое што не е вработено во фирмата? Дали истото е признаено од МВР и институциите?
Мора да имаш полномошно, во фирмата кај што работиш нека ти направат.Ако ти треба за надвор од мкд тогаш на технички ке си направиш...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен StoleM

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Полномошно за управување возило на фирма
« Одговори #2 на: 01 Август 2023, 17:18:51 pm »
Добар ден луѓе, ме интересира дали се издава полномошно за управување на возило на фирма на лице кое што не е вработено во фирмата? Дали истото е признаено од МВР и институциите?
Мора да имаш полномошно, во фирмата кај што работиш нека ти направат.Ако ти треба за надвор од мкд тогаш на технички ке си направиш...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Не правиме муабет за лице кое што е вработено во фирмата. За лице кое што не е вработено во фирмата. Дали фирмата може да ополномошти лице да вози возило на фирмата а НЕ Е ВРАБОТЕНО во таа фирма.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Полномошно за управување возило на фирма
« Одговори #3 на: 01 Август 2023, 19:54:15 pm »
Да. Впрочем, ако на пример, колата ти е на лизинг земена, сопственик на возилото е лизинг компанијата, а ти даваат полномошно, а ти секако не си вработен во лизинг компанијата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Полномошно за управување возило на фирма
« Одговори #4 на: 01 Август 2023, 20:07:05 pm »
Џандарите полномошно бараат за кола од фирма само ако сакаат да малтретираат. Колку мене ми е познато тоа не е законски, а корегирајте ме ако грешам.
Жива глупост и фрлање пари е и полномошно за сл. возило ако се излегува надвор од државата. Кога проверуваат ( а често тоа го прават ) бараат сообраќајна. Па ако возилото е пријавено за украдено одма ќе му каже по рег. број или бр шасија (ВАН).

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 401
Одг: Полномошно за управување возило на фирма
« Одговори #5 на: 02 Август 2023, 17:40:33 pm »
Мене ме имаат запрено и сам ги прашав фали треба и полномошно да им покажам и добив одговор дека повеќе не бараат, освен како што викате ако сака да малтретира некој.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Полномошно за управување возило на фирма
« Одговори #6 на: 02 Август 2023, 19:54:19 pm »
Не сте направиле сообракајка со службено да видиш како се бара и патен налог и полномошно и се


Sent from my iPhone using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 401
Одг: Полномошно за управување возило на фирма
« Одговори #7 на: 02 Август 2023, 19:55:30 pm »
За патен налог има казна, а полномошно не.


Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Полномошно за управување возило на фирма
« Одговори #8 на: 02 Август 2023, 21:43:19 pm »
Полномошно може да се издаде на секој, го пишува фирматана обичен меморандум и во глобала не го бараат. Мене до сега ми го побарале вкупно 2-3 пати во 15 години и 500ккм возење. Веројатно за малтретирање е.
Полномошно за возење во странство може да се издаде на било кој и не е потребно ополномоштениот да е вработен во фирмата. Потребно е овластување од фирмата за издавање на полномошно, напишано на меморандум заверено со штембил и печат или тековна па со ЛК управителот или сопственикот да ополномошни било кој. Во правното лице кај што се вади полномошното(станица за технички преглед) ќе ви побараат полномошното, кружен печат и пасош од ополномоштениот. Порано ова го бараа само на косовска граница обавезно, мн ретко на српска и никогаш на грчка, ама од годинава е сменето па до сега 2 пати ми побарале и на грчка граница.

Ова се важи за патничко моторно возило кое што не е основно средство за вршење на работа на фирмата.

Доколку се вози товарно возило или возило кое што е основно средство за вршење на работа на фирмата, тогаш може да бараат и патен налог и мора да се има и таков при управување на возилото.

Патен налог за патничко моторно возило на кое што не се враќа народ не е потребно. Кој вози такво и полицијата го замара, може комотно да праша во Министерство за транспорт и врски, транспортен инспекторат и ќе го добие истиот одговор. Доколку ви се заканат со казна може слободно да им кажете да ја пишат.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен StoleM

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Полномошно за управување возило на фирма
« Одговори #9 на: 03 Август 2023, 22:05:24 pm »
Полномошно може да се издаде на секој, го пишува фирматана обичен меморандум и во глобала не го бараат. Мене до сега ми го побарале вкупно 2-3 пати во 15 години и 500ккм возење. Веројатно за малтретирање е.
Полномошно за возење во странство може да се издаде на било кој и не е потребно ополномоштениот да е вработен во фирмата. Потребно е овластување од фирмата за издавање на полномошно, напишано на меморандум заверено со штембил и печат или тековна па со ЛК управителот или сопственикот да ополномошни било кој. Во правното лице кај што се вади полномошното(станица за технички преглед) ќе ви побараат полномошното, кружен печат и пасош од ополномоштениот. Порано ова го бараа само на косовска граница обавезно, мн ретко на српска и никогаш на грчка, ама од годинава е сменето па до сега 2 пати ми побарале и на грчка граница.

Ова се важи за патничко моторно возило кое што не е основно средство за вршење на работа на фирмата.

Доколку се вози товарно возило или возило кое што е основно средство за вршење на работа на фирмата, тогаш може да бараат и патен налог и мора да се има и таков при управување на возилото.

Патен налог за патничко моторно возило на кое што не се враќа народ не е потребно. Кој вози такво и полицијата го замара, може комотно да праша во Министерство за транспорт и врски, транспортен инспекторат и ќе го добие истиот одговор. Доколку ви се заканат со казна може слободно да им кажете да ја пишат.

Благодарам за исцрпниот одговор, воедно и на сите останати кои што одговорија на моето прашање.