Автор Тема: Препорака на добар сервисер?  (Прочитано 6268 пати)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Препорака на добар сервисер?
« Одговори #15 на: 30 Мај 2022, 06:37:29 am »
Тешко дека ке најдеш нова за 400€.
Пред 4 години кога прашував за саксо ми рекоа 60.000 денари а толку вредеше и саксото

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Препорака на добар сервисер?
« Одговори #16 на: 30 Мај 2022, 07:38:44 am »
Тешко дека ке најдеш нова за 400€.
Пред 4 години кога прашував за саксо ми рекоа 60.000 денари а толку вредеше и саксото

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Mislam deka toa e premnogu, za c5kata pred 4-5 god koga prasuvav bese 43.000 denari, sega bas proveriv momentalno e 28.000 denari.
Za Poloto proveriv pred da ja repariram, 26.000 denari.


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Препорака на добар сервисер?
« Одговори #17 на: 30 Мај 2022, 08:42:49 am »
На времето паднав на муабетот дека репарираните рамења за југото биле бољи од нови (кои наводно исто биле репарирани?). Неколку години Секоја година на технички ме враќаа поради некое рамо. На почеток ги менував во пар, потоа само дотичното, на крај си купив нови и раат 3 години, со нив го продадов југото.
Репарирање само у зорт поради финансии.

Отсутен Solo

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Препорака на добар сервисер?
« Одговори #18 на: 25 Декември 2022, 20:44:28 pm »
Dojde vreme da se bara lek za letvata :(
Nekoe info od kaj Ferber kaj Morski vo Lisice?
Mislam znam deka go falat, ama ako ima nekoj konkretno iskustvo kolku vreme trae reparacijata.
So polovna isterav 2.5 godini pred da ja smenam kolata, aj sea da probam reparacija.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Со Фербер барем досега не сум имал некое негативно искуство. Секогаш кога требаше да одам таму дечките ме услужуваа дури и кога немав закажано термин. Конкретно во поглед на летвата, иако измина долго време, мислам дека чекав едно саат-два и после тоа продолжив да ја возам како и вообичаено. Сепак би ти препорачал прво да им се јавиш и да им објасниш во кратки црти за што станува збор и со кои проблеми се соочуваш и секако да закажеш термин пошо ќе треба да чекаш ред кога ќе пристигнеш кај нив.

Инаку што точно имаш проблем со летвата. Осеќаш луфта, крцкање...?

https://www.facebook.com/ReparacijaFerber/

Nemav krckanja ili lufta, istece uljeto po vtor pat, pa vidov deka tece od nea. Probiena bese. Ja odnesov tamu, pred toa se javiv za cena, 6000 den reparacija + 2000 den rab raka za se komplet, ja ostaviv.
Klasika majstorski muabet posle toa, uste 500 den za manzetna nekoja (ajde neka e i taka, vgraden e del) mada iskreno nez za kakva manzetna stanuva zbor sto ne vlaga vo reparacijata, pa zgora na toa mi naplati i centriranje 1200 denari!

Mislam ok, treba centriranje? Pa kazi go odnapred, moze mi se broeni parite? Jas sum laik, mene mi bese kazano 8000 denari komplet. Suva para zima 150e za 2 saati rabota i nekoi nikakvi kitajski gumici od 10e + ulje od 10e (cist profit 130e) uste pa mi naplakja 20e za centriranje.....

Ne rekov nisto, mu dadov se komplet, ama sum zavrsil jas vekje so repariranja letvi tamu ili bilo kakvi uslugi, kaj stignam ke gi rugam, skapo ke go kosta toa "centriranje".
Во мојот случај стануваше збор за олабавена летвата и знам дека тогаш ми зеде пари само за тоа што ја стегнаа (искрено заборавив колку, 1000-ка или две мислам беше нешто). Исто така откако ја стегнаа самите ја испробаа во уличето (зборам за периодот кога се уште беа подоле сместени, баш пред да се преместат кај морски). Искрено ме зачуди што ти зеле токму пари.

Инаку од дамна ми е познато дека често кај летвите меѓу првите работи доаѓа до попуштање на манжетните. Ова што ти истекло масло мислам дека се работи за поголем зафат, но како и да е сепак за репарација и вградување не би требало да кошта толку пошо знам дека и репарацијата и не е којзнае каква научна фантастика, (во зависност од видот на летвата и колку е комплексна) само соодветен алат, добро подмачкување, методичен пристап и трпение. Амо сепак си бара соодветна механичарска рака да фати таква работа.

Отсутен Solo

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Препорака на добар сервисер?
« Одговори #19 на: 25 Декември 2022, 20:58:42 pm »
Кај мене протече уље од летвата се јавив кај фербер и ми кажаа цена 10000 денари да се санира плус ако треба да се смени манжетна уште 500 денари во цената е фклучена демонтажа, монтажа и работна рака за три до четири саати да биде готова со една година писмена гаранција па не знам дали да се бара поволна или да се репарира инаку се работи за ford fusion 1.6 tdci 2009

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Препорака на добар сервисер?
« Одговори #20 на: 25 Декември 2022, 21:10:07 pm »
Jas nemav vreme za polovna da baram pa zatoa reparirav, inaku bi zemal polovna.
Mi protece otkako mi ja napravi, pa nekoi demagogii vo guzva sum dojdi drugata nedela, pa bev uporen pa me vikna utredenta (imav uplateno aranzman), pa me ubeduvase kako se e ok I da teram, mu rekov ne si odam dodeka ne najdes od kaj tece.
Pa posle najde, se mozelo ama treba da se molime I brkame, zgora na toa sto me izreketira 1200 den.
Nikad vise kaj toj ferber, polovna strogo.
Ke ti dade garancija ama odi nategaj se za termin pa ke te pravi budala deka ne tece deka se e ok.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk