Автор Тема: Nuzna reakcija vo samoodbrana  (Прочитано 1448 пати)

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Nuzna reakcija vo samoodbrana
« на: 26 Септември 2022, 08:35:19 am »
Pred da napisam sto mislam, da potenciram pocituvam soobrakajni propisi i istite gi podrzuvam.
No ne na ovoj nacin, i samo ovoj nacin.

Ona sto veke premnogu me iritira  e beskurpolozniot nacin na koj se "regulira" brzinata na dvizenje isklucivo samo so kazni, a ne se prevzemaat i drugi merki.
Ima mnogu drugi preventivni merki za namaluvanje na brzinata na dvizenje pokraj kazna.
Ama ne, se primenuvaat samo neverovatni invetivni nacini za zadskrivanje i napad od zaseda.
I dodeka mu pisuvaat kazna na eden, drugi shibaat.
Pa tek vo Sabota radari od zaseda na avtopati na site strani. Sto e rabotava samo vo Sabota treba da se pocituvaat propisi?
A vo isto vreme vo naseleno mesto nema radari.


Zatoa se poveke razmisluvam za ugraduvanje na nekoj tip na radar koj bi go koristel pred se doma kaj nas i samo na otvoren pat.
Imate li nekoe iskustvo , nekoja preporaka.
Dokolku e razgovor na ovaa tema nelegalna rabota admin neka brise.



Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 613
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #1 на: 26 Септември 2022, 09:23:06 am »
Друже ние таков народ сме, ако ти стават други превентивни мерки, ќе најдеме начин да ги заобиколиме..
Мислам само мушки казни на нас и тоа може барем малце да не опраи..

Без навреда, али и сам бараш начин да детектираш радар и да тераш на слободно место..
Стај си темпомат на 130 и терај...

У Швајцарија се знае, возиш 10/20 над дозволеното, добиваш фиксна казна..Ако го повториш делото неколку пати, ти одземаат возачка и ти наплаќаат процентуално од приход..Ако пак продолжиш, те носат у затвор на неколку месеци, па си губиш работа, слобода и ти се менува животот...После неколку осудени примероци од хомо сапиенс, сите си возат ко попчиња, и тој со ферарито, и тој со бмвто и тој со јарисот.. А верувај, по зезната полиција од тука нема..се кријат во грмушки за да фатат брзи шофери, со цивилни коли се движат секаде...у Мк супер се, ќе ги видиш од далечина..тука појма немаш дека те сликале, тек после месец дена ќе добиеш судска покана..

п.с Да бидам он поинт со темата, има некоја си вибер група кај што се споделуваат радари низ цела Македонија, па луѓе пишуваат штом видат па може со тоа некако да се информираш..

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #2 на: 26 Септември 2022, 09:38:45 am »
Опааа, ќе се врати времето на Кобра од Илиенци, уште автопазарот да го отворат ;D

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #3 на: 26 Септември 2022, 09:44:03 am »
Pred da napisam sto mislam, da potenciram pocituvam soobrakajni propisi i istite gi podrzuvam.
No ne na ovoj nacin, i samo ovoj nacin.

Ona sto veke premnogu me iritira  e beskurpolozniot nacin na koj se "regulira" brzinata na dvizenje isklucivo samo so kazni, a ne se prevzemaat i drugi merki.
Ima mnogu drugi preventivni merki za namaluvanje na brzinata na dvizenje pokraj kazna.
Ama ne, se primenuvaat samo neverovatni invetivni nacini za zadskrivanje i napad od zaseda.
I dodeka mu pisuvaat kazna na eden, drugi shibaat.
Pa tek vo Sabota radari od zaseda na avtopati na site strani. Sto e rabotava samo vo Sabota treba da se pocituvaat propisi?
A vo isto vreme vo naseleno mesto nema radari.


Zatoa se poveke razmisluvam za ugraduvanje na nekoj tip na radar koj bi go koristel pred se doma kaj nas i samo na otvoren pat.
Imate li nekoe iskustvo , nekoja preporaka.
Dokolku e razgovor na ovaa tema nelegalna rabota admin neka brise.



Да не те нервира селективноста?

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #4 на: 26 Септември 2022, 09:56:45 am »
Казните се ОК и така треба, ама да важат за сите... Кога и да видам некој застанат од полиција обавезно има телефон во рака и он и полицаецот...

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #5 на: 26 Септември 2022, 10:14:33 am »
Кај нас и казните не делуваат. Тие што имаат врски или многу пари пак си шибаат и на црвено и возат како ненормални и поминуваат неказнето. Проблем е што ние, просечните граѓани го јадеме стапот поради нив. Некогаш сакајќи или несакајќи ќе прекршиш некое правило е ќе те опне 250€ и ти го ебал месецот. Отиде цела плата за казна. А цајканот мора да ти пише затоа што денес више 4-5 души пуштил под присила.

Стојам на семафор во Визбегово. Пред мене автобус и две коли. Се пали зелено тргаат колите автобусот касни малку. Трга и тој ама нешто му трокира и дими позади. Тргам и јас со него. Едвај возиме 20км/ч автобусот го проаѓа семафорот а мене на пола кола ми се пали жолто. Не сум ни да кочам ни да возам. Поминав и ете ги излагаат од позади тобакото и ме стопираат. Ми пишаа 250€. Додека ми пишуваше казна на истиот тој семафор додека колите стоеа на црвено, едно комбе ги заобиколи 5 возила и прошиша на црвено према нас и уште му свирна на цајканот и си дигнаа рака. И му викам а со вакви што правите, зашто не го сопре? Ми вика дечко тоа не е твоја работа. Е се додека вака се функционира кај нас. Само ќе се полни буџет од луѓето што едвај крпат месец со месец а дивјаците пак ќе си дивеат.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #6 на: 26 Септември 2022, 10:43:46 am »
Антирадар во дог имаш 600€
Добро си ја врши работата

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #7 на: 26 Септември 2022, 10:53:29 am »
Најдобра реакција за самоодбрана е :

Германија, Австрија, Швајцарија, или ако не ти смета ладно време, Норвешка, Финска.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #8 на: 26 Септември 2022, 11:15:25 am »
Најдобронамерен совет за сите кои што можат да си го организираат денот на тој начин - возете точак и пешачете колку што можете повеќе.

Не е и тоа превенција, но е далеку поедноставно да маневрирате околу овие глупости.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #9 на: 26 Септември 2022, 11:30:08 am »
Друже ние таков народ сме, ако ти стават други превентивни мерки, ќе најдеме начин да ги заобиколиме..
Мислам само мушки казни на нас и тоа може барем малце да не опраи..

Без навреда, али и сам бараш начин да детектираш радар и да тераш на слободно место..
Стај си темпомат на 130 и терај...

У Швајцарија се знае, возиш 10/20 над дозволеното, добиваш фиксна казна..Ако го повториш делото неколку пати, ти одземаат возачка и ти наплаќаат процентуално од приход..Ако пак продолжиш, те носат у затвор на неколку месеци, па си губиш работа, слобода и ти се менува животот...После неколку осудени примероци од хомо сапиенс, сите си возат ко попчиња, и тој со ферарито, и тој со бмвто и тој со јарисот.. А верувај, по зезната полиција од тука нема..се кријат во грмушки за да фатат брзи шофери, со цивилни коли се движат секаде...у Мк супер се, ќе ги видиш од далечина..тука појма немаш дека те сликале, тек после месец дена ќе добиеш судска покана..

п.с Да бидам он поинт со темата, има некоја си вибер група кај што се споделуваат радари низ цела Македонија, па луѓе пишуваат штом видат па може со тоа некако да се информираш..
Znaev deka vednas ke ima i takvi kometari, i ok e opradvano , mozebi do nekade mozebi i celosno.

Ama zosto krienje? sto e celta da vozis posporo vednas ili pari da ti zemat pa ako se opametis da vozis posporo tamu ponataka. Ke pominat uste mesec dena dur da dobies kaznata, i mesec dena seuste ke vozis brzo i ke bides opasen po okolina.

Neka zastanat na ocigledno mesto site da gi vidat, pa site ke namalat vednas. Nema potreba od kazna. A ako nekoj i togas se kurci ke go izmerat i ke bide kaznet.
A ne ke puknat nekogo so radarot, i dodeka mu pisuvaat kazna drugi shibaat. Epten ocigledno nekoj pominuva so 200km/h i oko ne im trepnuva. Si pusuvaat kazna na toj sto go soprele.
Znaci celta e kaznata pred se i nad se.
E tuka sum izrevoltiran i reagiram.

Baska znam dobar broj na luge koi ne im e ama voopsto nikakov troskok da platat kazna, vozat nad limit na odzemanje vozacka.
Znaci na otvoreno konstantno do 50km nad dozvolenoto.


Eve i najbanalen primer. Vozam nakaj Solun fiksno na tempomat 120 ili 130 (po gps e pak vo rang na limitot)
I nesto cudno mi se ponasase kolata. Socekav pravec. Avtopat siroko odlicno soncevo vreme.
I samo na toj poteg pritisnav gas me interesirase kako ke povlece da go proveram motorot i turbinata.
Bas vo toj moment, ama bas vo toj moment pominuvam pokraj skriena kamera i soprena kola i pisuvaat kazna.
Ako mene me izmerea, kako ke se objasnev i kako ke mi veruvaat deka samo bas tuka dignav brzina  na skroz bezbedno mesto bez koli pred i zad mene.
I sto deka sum vozel celo vreme na tempomat. Taka i vozam max 10 do 20 km nad dozvolenoto, ako necini patot namaluvam samiot pod dozvolena brzina ili ako zavrnalo malce i slicno.

Nego ako moze da ne debatirame okolu toa dali sum ispraven ili ne.
Molba ako ima nekoj sovet da spodeli za antiradari.
« Последно менување: 26 Септември 2022, 11:49:12 am M3V8 »

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #10 на: 26 Септември 2022, 13:27:16 pm »
@M3V8 https://antiradar.rs/ Во Србија се, имаат на јутјуб многу видеа од нивните радари.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #11 на: 26 Септември 2022, 13:35:22 pm »

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #12 на: 26 Септември 2022, 14:27:38 pm »
Да се среди сообраќајот кај нас, ...камерите да пишуваат казни по автоматизам на секоја раскрсница. Шкрап те слика, ни татко по ни дедо владика.

Второ, низ град, се знае бе. 50 се вози. Толку. Што повеќе?

Органи ли пренесувате?

Еднаш да заличеме на земја, а не муабетите „Аааа во Чаир не пишувате казна“, „Ааааа...тој помина вака или така оти не го казниш него“.

Рака на срце, во последно време се смена културата на возење бар во Скопје, гледам горе долу сите почитуваат 50км/ч и беше редно време.


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #13 на: 26 Септември 2022, 14:58:26 pm »
Низ Загреб, љубљанска/славонска авенија поминува низ населби, со пешачки и семафори, ограничување 80км/ч. Низ белград дел од Е-75 поминува низ сред град, со ограничување од 80км/ч.
Има и купишта други градови кај што е напревено каде што може безбедно да се вози, да се вози со брзини поголеми од градските ограничувања кај 70, кај 80.... Слично сум видел во Рим, во Виена, и на други места.
И кај нас има места каде што безбедно може да се вози со поголема брзина (и каде луѓето си возат со поголема брзина), ама е ограничено на 50км/ч. Е, тие места, е баш тие места, тие се омилени за џандарските „трафики“, кај што се мести радар и све што ќе „пукне“ му е над дозволена брзина. Квотата да се оствари. Безбедноста е во втор план.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #14 на: 26 Септември 2022, 15:11:21 pm »
Ееее Симо да си ми жив и здрав, тоа боли тоа.

Туку со камерите убава работа е тоа ама не им одговара на високите функционери, ќе неможе криминалот да им врви. Инаку тоа дека немало софтвер или незнам што ти таму се лажги за мали деца. Имаат и софтвер и услови и се, само намерно се кочи работата.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk