Автор Тема: Peugeot 308 sw  (Прочитано 15241 пати)

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #60 на: 04 Ноември 2022, 11:36:12 am »
@Mikius имаше сличен проблем, ако добро памтам.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7030
  • хаУс мајстор
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #61 на: 04 Ноември 2022, 12:00:22 pm »
И вентилот да се провери дали отвара за "казанчето" т.е изменувачот за кабина.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3713
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #62 на: 04 Ноември 2022, 13:06:46 pm »
^Имаш испуштено воздух од системот за ладење? Имаш еден штраф на термостат и уште еден на цревата што одат во казанчето за парно.
И со стариот термостат имав ист проблем, тој го заменив пушташе од страна на куќиштето.
На плин е ќе знаеше одма,сигурно нема воздух во системот, едно меурче да има ќе заебава нема да префрла на плин.

Sent from my SM-A202F using Tapatalk
И ако е под минимум нивото на антифриз исто така нејке да префрли, така приметив дека ми губи вода
И вентилот да се провери дали отвара за "казанчето" т.е изменувачот за кабина.
Се си работи и циркулацијата, дува топло после саат време возење, пред тоа млако дува. Со рака го пупнав радијаторот за парно и беше ладен(тоа треба да е топло). Температура си крева нормално после 4-5 км е 90 степени и не мрда стрелката...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #63 на: 04 Ноември 2022, 14:02:24 pm »
Epa kje ti fali voda nagore nakaj vodno go picis so 2ra 90km baska 4ca u kola. Posle se falis ubav zvuk vadi nad 4000rpm.
Ja da ti kazam najiskreno imav problem na puntoto so kazanceto pod saltabla. Nemozam da primetam dali tece ama mi ja maglese prednata sofersajbna koga ima parno. Se rasprasav nekade 100 ili 120€ mi baraa za promena znaci novo kazance i demontaza cela saltabla.
Probav da se kockam na sve ili nisto i zemav Sonax sredstvo za hladnjaci. Zapaliv kola da zagree i ja staviv na udolnica so muckata nagore i parnoto zatvoreno. Sipav od sonaxot vo hladnjak i go otvoriv parnoto da duva. Taka rabotese vo mesto nekoj 15 min i posle ja vozev niz skopjevo uste pola saat nataka navaka so pusteno full parno. Eve go vtora godina do sega nemam problem pa ponataka kje vidime. Ne mi magli nemam miris na antifriz na zapaleno parno.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3713
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #64 на: 04 Ноември 2022, 16:00:05 pm »
Epa kje ti fali voda nagore nakaj vodno go picis so 2ra 90km baska 4ca u kola. Posle se falis ubav zvuk vadi nad 4000rpm.
Ja da ti kazam najiskreno imav problem na puntoto so kazanceto pod saltabla. Nemozam da primetam dali tece ama mi ja maglese prednata sofersajbna koga ima parno. Se rasprasav nekade 100 ili 120€ mi baraa za promena znaci novo kazance i demontaza cela saltabla.
Probav da se kockam na sve ili nisto i zemav Sonax sredstvo za hladnjaci. Zapaliv kola da zagree i ja staviv na udolnica so muckata nagore i parnoto zatvoreno. Sipav od sonaxot vo hladnjak i go otvoriv parnoto da duva. Taka rabotese vo mesto nekoj 15 min i posle ja vozev niz skopjevo uste pola saat nataka navaka so pusteno full parno. Eve go vtora godina do sega nemam problem pa ponataka kje vidime. Ne mi magli nemam miris na antifriz na zapaleno parno.
Нека фрла 13 литри плин него ти имаше проблем со парното слабо да дува?

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #65 на: 04 Ноември 2022, 16:06:23 pm »
Off ne mi teknuva sega. Mislam deka duvase onaka mlako ne bas toplo.
A sto ne probas prvo ovie sto perat masinski hladnjaci gi ima na fb nekolku ako ima nesto buckurus da go istera od vnatre pa probaj so sonaxot neznam sto da ti kazam drugo. Kaj mene ja maglese sofersajbnata znaci nekade imase sigurno nekoe dupce na hladnjaceto cim se osekjase i miris. Ama nemozev nikade da zaprimetam mokro ni na patos ni pozadi saltabla pikav race svetev so lampi da vidam nesto ama sve bese suvo.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3713
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #66 на: 04 Ноември 2022, 16:28:56 pm »
Планирам понеделник да го извадам хладњачето за парно, ако се чисти океј ако не ново е 120€.ќе пробам со него прво и онака најлесно се вади на 4 штрафа е на совозачко

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #67 на: 04 Ноември 2022, 17:27:40 pm »
Bree ako e so 4 strafa jas kje dojdam kje go demontiram. Vadi i opni mu crevoto. Jas mislev treba cela saltabla da ja vadis pa gospod da go gledas po bermudi.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3713
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #68 на: 04 Ноември 2022, 17:59:17 pm »
Bree ako e so 4 strafa jas kje dojdam kje go demontiram. Vadi i opni mu crevoto. Jas mislev treba cela saltabla da ja vadis pa gospod da go gledas po bermudi.
https://youtu.be/flYNyw_dN1o
Ја го

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #69 на: 04 Ноември 2022, 21:39:51 pm »
Ovie cevki sto idat od motorot nakaj hladnjaceto koga e zagrean motorot na 90° si gi pipnal li vrukji li se ?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #70 на: 05 Ноември 2022, 17:28:58 pm »
@Mikius имаше сличен проблем, ако добро памтам.
Да, имав сличен проблем.
Затнато радијаторче за парно.
Зошто? Појма немам. Наводно тесни биле капиларите низ кои циркулира антифризот. Ако добро се сеќавам, само 50мл течност собирало во радијаторчето што укажува дека навистина станува збор за капилари :)
Среќа се отпуши, шансите биле помали од 50%.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3713
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #71 на: 17 Ноември 2022, 20:32:21 pm »
147144 км.сменето радијаторче за парно, сеа си има парно како што треба колата. Купено нрф од кај прчот благодарност до него.
Се вади пластиката од кај возачот доле кај педаљите(мора да се извади педаљата за гас) радијаторчето е на 4 штрафа, ги одвртуваш штрафовите спремаш еден пешкир ги вадиш цревата и искача радијаторчето.Ме изненадија французиве на колку достапно место го ставиле хладњакот. Зс разлика на поло мк3 каде што се вади цела шал табла! Не ме прашувајте од кај знам
Греењево кошта 5000 денари

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3713
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #72 на: 27 Декември 2022, 21:32:05 pm »
На 148.400 ставени зимските (втора сезона ) појма немам колку имаат поминато првата сезона со нив ја купив колата. Со летните поминати 13.000 км.Го чекаме снегот

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3713
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #73 на: 29 Декември 2022, 22:29:33 pm »
Пред два дена на вонреден сервис, ставено плин на макпетрол(реков да им дадам шанса) после 40 километри се запали чекот, ставена на компјутер и даде грешка лоша смеса гориво... Избришана грешката, дополнето на црна река плин и еве ја мака нема после 150 км...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3713
Одг: Peugeot 308 sw
« Одговори #74 на: 07 Јануари 2023, 22:09:51 pm »
Она спава
Се повеќе и повеќе ми фали темпомат...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)