Автор Тема: Проблем со совозачко тркало  (Прочитано 1501 пати)

Отсутен MaRTiN35

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Проблем со совозачко тркало
« на: 29 Мај 2022, 16:38:26 pm »
Вака имам голф 5, и имам проблем со предното десно тркало.Кога и да заврне и ќе се намокри ми се блокира тркалото.Стегне дискот и не го отпушта тркалото и се осеќа некој мирис.Да напоменам  кога нема дожд или не се мокре кај тркалото,колата нема проблем ништо.Инаку пред една недела ставив нови плочки и дисковите се исправени на дремонд.Дали сте имале сличен проблем за да ми кажете решение?Дали е можно да е софтверски проблем некој и да дава информација да се стегне дискот

Отсутен Rammlied

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 309
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #1 на: 29 Мај 2022, 21:20:04 pm »
Најверојатно шепата ти заглавува, јас го имав истиот проблем само на друга кола и на друго тркало :D

Чаре: нова/репарирана шепа или да си засукаш ракави и убаво чистење на цилиндерот и пропратни делови..


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #2 на: 30 Мај 2022, 13:16:31 pm »
Вака имам голф 5, и имам проблем со предното десно тркало.Кога и да заврне и ќе се намокри ми се блокира тркалото.Стегне дискот и не го отпушта тркалото и се осеќа некој мирис.Да напоменам  кога нема дожд или не се мокре кај тркалото,колата нема проблем ништо.Инаку пред една недела ставив нови плочки и дисковите се исправени на дремонд.Дали сте имале сличен проблем за да ми кажете решение?Дали е можно да е софтверски проблем некој и да дава информација да се стегне дискот

Imas potezok problem otkolku shepata. Dodeka ne go popravis problemot, ne pustaj brisaci.

VW ima softverska opcija koga vrne dozd (ukluceni brisaci) na opredelen vremenski period minimalno da gi dopre kocnicite do diskovite i da gi oddrzuva suvi i topli za koga ke natepas kocnici na mokro da bidat spremni za kocenje. Celoto toa go regulira so ABS/ESP senzorot, Vakuum pumpata (posto verojatno e TDI i ima vakuum pumpa), ESP Pumpata, senzorceto na istroshenost na plocki i diskovi, i samiot kompjuter na kolata.

Prasanjeto e, shto imate rasipano vo procesot na menuvanje na plocki diskovi? --> Najlesna popravka, so VCDS ja isklucuvate taa opcija (iako jas licno ne ja preporacuvam taa opcija). Pravilnata e, da se proveri i zameni se po spisok sho narediv pogore.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #3 на: 30 Мај 2022, 14:01:33 pm »
Го дупчиш или се стварно толку кретени од Волсваген?

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #4 на: 30 Мај 2022, 14:07:37 pm »
Ne go dupcam, ozbilen sum. BMW, Mercedes, Audi, Porsche, i mnogu drugi ja imaat istata tehnologija/opcija. Verojatno i Alfa vo Giulia ja ima (zatoa kaj nea mislam deka nema cfrsta vrska megju pedalo na kocnica i samite klipcinja na diskovite).

Kako ideja e genijalna na mokro i dozdlivo.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #5 на: 30 Мај 2022, 14:08:53 pm »
Прв пат слушам, интересно за додека е ново возилото, ама и  комплицирано за поправка во секој случај  :)

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #6 на: 30 Мај 2022, 14:10:47 pm »
7-от газда веќе ќе има проблем. :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #7 на: 30 Мај 2022, 14:13:18 pm »
Не пуштај бришачи, и тамам си.  ;D

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #8 на: 30 Мај 2022, 14:28:41 pm »
Ne go dupcam, ozbilen sum. BMW, Mercedes, Audi, Porsche, i mnogu drugi ja imaat istata tehnologija/opcija. Verojatno i Alfa vo Giulia ja ima (zatoa kaj nea mislam deka nema cfrsta vrska megju pedalo na kocnica i samite klipcinja na diskovite).

Kako ideja e genijalna na mokro i dozdlivo.

На алфа оваа опција ја има кога е во спорт моде. @MartinAlfista  кажи бе  ;D

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #9 на: 30 Мај 2022, 14:31:58 pm »
Не сте нормални!  ;D ;D

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1367
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #10 на: 30 Мај 2022, 20:37:01 pm »
Од дремондот мислам дека е

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1367
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #11 на: 30 Мај 2022, 20:53:09 pm »
Него стварно постои ова со сушење на дискови баш го приметив со она обд што се забавав, го имаше стварно како опција да се исклучи. Е сеа дали проблемот е ова, ја лично се сомневам, воопшто дека голф 5 го има, он пред 20 години беше

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #12 на: 30 Мај 2022, 21:21:13 pm »
Центрифуга нели е доволна да ги држи дисковите суви? Зошто инаку плочките се до толку доближени до дисковите?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #13 на: 30 Мај 2022, 22:12:02 pm »
Вака вели:
There is a feature called brake disc wiping, which comes on the car. This is activated by the wipers (has to be on low or high, does not work on intermittent)... so that every now and then, the ABS pump will do a quick pump (very transparent to the driver), to keep the rotor face dry.
Значи не е цело време да се доближени како на Giulia во Race Mode.

Голф 5 веројатно си бара сервис за кочници, нема врска со ова. Тие системи се прилично стари Bosch ABS v5.0 или v5.7 или нешто такво.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Проблем со совозачко тркало
« Одговори #14 на: 30 Мај 2022, 22:25:25 pm »
Посети некој механичар (како пример: митревски) и нека ти провери комплет кочници. Најверојатно клипчето не ти враќа назад. Нема играње со кочници.  :)
Никогаш не вели никогаш.