Автор Тема: Проблем со температура на тико  (Прочитано 1692 пати)

Отсутен burdus

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Проблем со температура на тико
« на: 24 Мај 2022, 17:53:44 pm »
Здраво дечки ке ве замолам за ваш совет или мислење доколку можете да ми помогнете за мојот проблем со тикото  :D
Пред некој ден возење на поголема угорнина забележав дека температурата почна нагло да се качува каде сказалката веќе ближеше до црвено по што веднаш застанав, го изгаснав моторот, перките се вклучија да работат, водата во балончето беше над максимум и малку клокотеше, цревата не беа подуени и под притисок беа меки, и за кратко време падна температурата, по што продолжив да возам по удолница и потоа подлго на прав пат но цело време температурата се движеше негде околу 50 ° С ... дома после некое време проверив капачето од ладњакот е добро, нема проблем во уљето, го запалив моторот од кога се излади да загрее си се вклучија перките за ладење на време, што би можело да е проблемспоред вас ?! Фала ви
« Последно менување: 14 Јуни 2022, 11:12:01 am zeroSignal »

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #1 на: 24 Мај 2022, 18:01:24 pm »
Prvo smeni si termostat moze toj zatail.
I nikogas ne gasi kola na takva vrukjina. Podobro zastani otvori prozori i pusti parno kje ja simne temperaturata.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #2 на: 24 Мај 2022, 18:13:32 pm »
Термостат, исто ми го правеше на поло, сеа се вози без термостат за проба и нема гајле колата

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен burdus

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #3 на: 24 Мај 2022, 18:28:31 pm »
Застана еден да ми помогне, ми вика запалиго моторот, вклучиго парното на топло и истуражираја колата, побрзо вика паѓа температурата и уште ми викаше да сум ставел сода бикарбона во ладњакот и да сум е повозел, и потоа да сум ја испуштел таа течност и друга да сум ставел, случајно да не има некое запушување да се испери и очисти па потоа со термостат да пробам да сменам може тој затајува пошто не е сменет од кога е колата купена  а има 20 години ако нема подобрување од чистењето ... незнам колку е ова добро 

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #4 на: 24 Мај 2022, 20:43:18 pm »
Се убаво ти кажал чоекот, сано рипни го тоа со содата, барем дур не смениш термостат.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #5 на: 24 Мај 2022, 20:43:22 pm »
Се убаво ти кажал чоекот, сано рипни го тоа со содата, барем дур не смениш термостат.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #6 на: 24 Мај 2022, 22:39:46 pm »
Изгледа како проблем со термостат. Но јас би променил и водна пумпа и термостат и антифриз. Добро е под притисок со поголемо количество на вода да се испере и ладњакот.

Отсутен burdus

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #7 на: 27 Мај 2022, 22:30:32 pm »
Денес бев кај двајца механичари... едниот ми вика да ставиме вурт средство за одзатнување во ладњак и да се испушта водата неколку пати, па да видиме дали од тоа ке пушти или нов ладњак да се зема, додека другиот механичар ми вика дека нема проблем во ладњак туку  треба дихтон да се менува на глава и да се рамне  иако цревата не биле толку подуени тоа што прави проблем е самата поголема компресија на поголема и подолга угорнина кога се вози е кревало температурата ... кому да се верува

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #8 на: 28 Мај 2022, 10:03:00 am »
Барај трето мислење....

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #9 на: 28 Мај 2022, 10:54:00 am »
Денес бев кај двајца механичари... едниот ми вика да ставиме вурт средство за одзатнување во ладњак и да се испушта водата неколку пати, па да видиме дали од тоа ке пушти или нов ладњак да се зема, додека другиот механичар ми вика дека нема проблем во ладњак туку  треба дихтон да се менува на глава и да се рамне  иако цревата не биле толку подуени тоа што прави проблем е самата поголема компресија на поголема и подолга угорнина кога се вози е кревало температурата ... кому да се верува
На двајцата. Прво ќе си го исчистиш хладњакот, сега можеш и со дестилирана вода да го возиш, лето е, па после ќе рамниш глава откако чистењето нема да помогне.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен burdus

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #10 на: 13 Јуни 2022, 22:17:14 pm »
Здраво повторно ваша помош, механичарот од кога ги провери цревата и моторот ми посочи  дека термостатот отворал, водната пумпа била во ред, цревата не се подуени, капачето од ладњакот е добро, перките уклучуваат, не чади и нема промешано вода со уље, ми вика наводно проблем е во ладњакот па наместив нов, го возев неколку дена за да го проверам и на угорнина, на отворено и подолга реалација како и низ град, температурата си беше во ред не се качуваше, но денес возејќи на нешто поголема угорнина од околу 5 км температурата си беше во нормала, но цревата некако  доста цврсти како под притисок да беа ... дихтон е или нешто друго затајува

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #11 на: 13 Јуни 2022, 22:28:10 pm »
Види експанзиониот сад (казанчето за антифриз), поточно капачето смени го. Тоа регулира колку притисок треба да има во системот. Ако е вакво, гледаш си пишува 120kPa (1.2 bar) треба да биде притисокот во системот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен burdus

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #12 на: 13 Јуни 2022, 22:30:42 pm »
0,9 пишува, го сменив и тоа, исто

Отсутен burdus

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #13 на: 13 Јуни 2022, 22:31:52 pm »
На ладњакот поточно го сменив ако на тоа мислиш

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со темперстура на тико
« Одговори #14 на: 13 Јуни 2022, 23:27:06 pm »
Ако нема на друго место, на (х)ладњакот е :) Некои коли имаат интегриран експанзионен со хладњак, небитно. Битно е ако капачето е добро, притисокот ќе биде како што треба. Ако се сомневаш на дихтунг, треба да се направи тест со реагенс за CO2.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.