Автор Тема: Opel Astra G 1.4 16V TNG  (Прочитано 51777 пати)

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2660
  • Слобода или смрт
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #615 на: 06 Јуни 2024, 18:02:04 pm »
Јас воопшто не би се замарал со овие бандажи и би ги сменил. Најверојатно со помалку краци и со поинтересен дизајн. овие моментално на колата некако не ми фаќаат око.

Еве интересен дизајн. Огласот сигурно не е активен бидејќи е од 2021 ама дизајнот ми се свиѓа.

https://www.pazar3.mk/ad/vehicles/automobile-parts-equipment/tires-rims/for-sale/kocani/municipality-of-kocani/bandazi-so-gumi-225-50-17-izvadeni-od-opel-astra-g/3774829#images-2


Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #616 на: 06 Јуни 2024, 18:56:44 pm »
Класичен пример за џабе фрлени пари. Пред тоа не двоеше, поарно беше, сега двои премногу. Ти пишав пред некој ден, сребрена кола тешко се погодува.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5379
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #617 на: 06 Јуни 2024, 18:57:17 pm »
Ако така велите ќе одам да се карам утре, мада така нема ништо да решам, само ќе се замерам со човекот.

Присутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
    • ibiz.mk
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #618 на: 06 Јуни 2024, 19:21:26 pm »
Ti ja citam temata
Celo vreme kazuvas deka vekje ne vlozuvas i pak vlozuvas


Ova so vratata ne ti ja pravi pobezbedna kolata
Pak e 25godini samo 350evra frleni

Sovet 350e potrosi gi na setanje.
Te razburam merak i sl ali seto toa e bunar bez dno

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5379
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #619 на: 06 Јуни 2024, 19:26:28 pm »
Така е, за жал мојот мерак и инает скапо си ги платив. 4880€ ме кошта досега. Какво колиште на бг табли се зема за таа сума...
Нема да добие ни патосници, ни бандажи, ни ербег, ништо повеќе. Само сервиси предвремени (масло, филтри) и толку. Само нека ме служи уште година-две дури соберам финансии за Лексус. Се надевам толку ќе издржи на толку влог.

Сепак околу бојата ќе разговараме со автолакерот, го исконтактирав, а утре во живо ќе зборниме, таман ќе ја средува вратата и граничникот.

Едит: Сум предвидел...
Ова го забаталив скроз, малку крилото има фатено корозија (мајсторот не го направил, а му платив) и вратата (види слика), па како би било најдобро да се фарба за да не дели? Врата да менувам знам дека ќе дели, а и кој ќе менува стакла, електроники, итн...
Добив добра цена, ама ми е страв да не дели цела кола, па да ми замине меракот упм и да ја забаталам и продадам на крај.
« Последно менување: 06 Јуни 2024, 19:33:13 pm nestor04 »

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2112
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #620 на: 06 Јуни 2024, 19:35:16 pm »
Цело време правиш скапи грешки. Се надевам нема да ги повториш со наредна кола. 1.4 атмо за од а до б да те донеси, да беше опц ќе имаше маалку поќе смисла влогот. Вака скоро 5к за кола без клима... не рабирам зошто и предвреме пари за сервиси. На твои години место 350 евра за лимар би ги дал за мене викенд на море пример...
Just saying, no hard feelings :)

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5379
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #621 на: 06 Јуни 2024, 19:40:35 pm »
За ум  :)
Добра пракса ми е колава, за наредна кола (дај Боже што поскоро) ќе се замарам повеќе при купување, детално гледање со мерач на лак, отворање хауба, дијагностика, пробно возење на пат на кој може да се вози барем 100 км/ч. , а не низ маало со 30 км/ч. и така натаму. Доколку видам корозија, прскање на мотор од шипка и слично не ни ја погледнувам. Инаку овие пари можеше да се искористат за летниот одмор нареден месец, ама тоа е. Пари се заработуваат, ништо страшно. Страшна е надежта дека ќе биде сѐ по моја желба, а најстрашно е разочарувањето кое иде после тоа.

Малку от - Сите пари што планирав да ги вложувам понатака во колата планирам да ги дадам за семејство без финансии, но во намирници и храна (не ќеш) или како ваучер за купување во маркет (со напомена за алкохол и цигари). Барем некој аир да види од тоа.

Упсс, сум се распишувал доста...

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2660
  • Слобода или смрт
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #622 на: 06 Јуни 2024, 19:57:07 pm »
Така е, за жал мојот мерак и инает скапо си ги платив. 4880€ ме кошта досега. Какво колиште на бг табли се зема за таа сума...
Нема да добие ни патосници, ни бандажи, ни ербег, ништо повеќе. Само сервиси предвремени (масло, филтри) и толку. Само нека ме служи уште година-две дури соберам финансии за Лексус. Се надевам толку ќе издржи на толку влог.

Сепак околу бојата ќе разговараме со автолакерот, го исконтактирав, а утре во живо ќе зборниме, таман ќе ја средува вратата и граничникот.



Се гледа дека ништо не си научил од приказнава.. Тек со 20+ годишен лексус купен со штедени пари ќе биде интересно.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5379
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #623 на: 06 Јуни 2024, 20:00:28 pm »
Апдејт: Мајсторот рече дека ќе проба да ја среди, требало да се исполира, ќе ја полирал на негов трошок. Немам проблем со тоа. Е тогаш ако не излези по мое (чисто сумњам) ќе разговараме околу "бакшишот" и слично...

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6732
  • French diamond
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #624 на: 06 Јуни 2024, 20:08:17 pm »
Не се замарај со сребрена боја, дели сега пошто му спомна дека е фарбана, инаку тешко дека некој ќе препознае дали дели.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5379
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #625 на: 07 Јуни 2024, 08:44:02 am »
На сонце:


Сунце му ... На слика дели, кога сликав баш ја гледав не се заприметува.
« Последно менување: 07 Јуни 2024, 08:52:01 am nestor04 »

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1756
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #626 на: 07 Јуни 2024, 09:07:00 am »
Сребрена кола е најтешко да се погоди и за фарбање и за се, имам приметено и нова од фабрика сликана на слика да двои се зависи од аголот зракот инт во живо е едно на слика е друго

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #627 на: 07 Јуни 2024, 09:13:56 am »
На сонце:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Сунце му ... На слика дели, кога сликав баш ја гледав не се заприметува.

Шефе, најискрено, сонце или сенка, не прави разлика, толку двои што изгледа како да е калемена од две сребрени Астри.

Штета, пошто вака ептен му се утепува меракот и желбата на човек.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #628 на: 07 Јуни 2024, 10:03:18 am »
Нестор, не и се треси толку на колата, т.е не фрлај толку пари за нешто што ни е возможно ни вреди.

Земи натовари другарите или женската и терај Будва на неколку дена. Па другиот продолжен викенд до Грција. Во моментот кога ќе те фатат гужви во жешкото ќе сфатиш дека ти треба кола со клима, па и ќе се подновиш додека собираш пари за Лексусот :D

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5379
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #629 на: 07 Јуни 2024, 12:19:07 pm »
Ја оставив уште сабајле, нека штелува врати, нека полира, фарба, само штета што брат му постариот фарба, а другиот излегува крив...
Едниот се вади со брат му, другиот не знае што се случувало додека тој бил дома. Па сега нека пробуваат комбинации. Не ја земам од таму додека не се направи како што треба, макар и 2 недели стоела. Без кола многу глупаво вака...