Автор Тема: Opel и неговите модели  (Прочитано 691795 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2520 на: 27 Март 2015, 00:45:51 am »
Истата Астра? А тој Е60ката не ја ни цеди до крај :)


Epa toa ti pravi poraz od Opel.
Otkako izgubil, zalupal  uste 20.000 ...more 40.000 evra ns M5 kata i otisol  na revans za da ne ja zapali.

;D

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2521 на: 27 Март 2015, 00:50:45 am »
Не се изразив најпрецизно :)

Не ми се најбитни перформансите, туку чувството додека возам брзо. Мини оне нема интересна вожња, има поинтересна од пежо 207, али толку од интересното :)

Мене не ми е најбитно колку брзо се движам, и дали некој е побрз од мене, а уште помалку дали тоа е Ферари или Тигра склапана со кинески делови.

Поинтересно би ми било да возам тркачко Југо, или старото Мини олдтајмер, отколку на пример некој Леон дизел со 300 коња кој е неспоредливо побрз.

Додека неколку дена возев Мини од првите со 1000 кубика ми беше многу поинтересно него сега што секој ден возам дизел со 140 коња и многу подобри перформанси.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2522 на: 27 Март 2015, 00:52:39 am »
Ok.
Cool.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2523 на: 27 Март 2015, 01:11:55 am »
Истата Астра? А тој Е60ката не ја ни цеди до крај :)


Мајмун да те направи некој со 3 пати поевтина кола, а ти си се пувал толку нмогу на имиџ :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2524 на: 27 Март 2015, 07:22:36 am »
Gratis? M5.......koe ke go zapalam sledniot moment koga vaka  ke me projde OPC.

A za OPC ke soberam sekako pari, ne mora dzabe.
Истата Астра? А тој Е60ката не ја ни цеди до крај :)



Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2525 на: 27 Март 2015, 09:53:19 am »
Не се изразив најпрецизно :)

Не ми се најбитни перформансите, туку чувството додека возам брзо. Мини оне нема интересна вожња, има поинтересна од пежо 207, али толку од интересното :)

Мене не ми е најбитно колку брзо се движам, и дали некој е побрз од мене, а уште помалку дали тоа е Ферари или Тигра склапана со кинески делови.

Поинтересно би ми било да возам тркачко Југо, или старото Мини олдтајмер, отколку на пример некој Леон дизел со 300 коња кој е неспоредливо побрз.

Додека неколку дена возев Мини од првите со 1000 кубика ми беше многу поинтересно него сега што секој ден возам дизел со 140 коња и многу подобри перформанси.

Aj сега и јас да се изразам најпрецизно...пошто не заслужуваш reply каков што вчера ти пишав , пошто заспав.  ;D ;D

Сите тука сакаме да возиме брзи автомобили од 50, 80 100 .000 евра или  ете како што ти си пишал од 250.000 евра.
Не дека сакаме да сме најбрзи , туку како што сам кажа,  бидејќи уживаме во  чуството додека возиме брзо.
Ова важи и за момак кој најмногу што може да си дозволи е ОПЦ и за момак кој може да купу М5..
Мислам, да не се лажеме, да не му е битна брзината и перформнсите, ќе си купи 5 ка дизел, а не М5...Така?

Јасно е дека не може секој да си дозволи да го има тоа што го сака..јбг..јас сакам Хелкат повеќе од било кое М5 или Ферари..
Просечните можности на најголем дел од луѓево се да можат да купат 1.4 или 1.6 хеч на ново или некој дизел..или за истата сума нешто на старо.

И тука се двоиме на две групи:
- едни викаат ново си е ново иси  нов возат Фокус, Астра , Леон , Голф...Fine.
- други викаат дај да видам што побрзо/појдобро за мене можам да купам за тие пари на старо.

За мене, на ново , во истава тема имам пишано вака, а се однесува на Опел, Голф и Фокус...




Лично, не би купил ништо ново од трите.
Сите се слично срање, помалку или повеќе..а тоа дека едни се најбољи другиве тапа, тоа мало сутра.


Кога веќе сум решил да купам нешто побрзо на старо и сам знаеш дека барав исклучиво Калибра Турбо...а не дај шта даш.
Од слични причини (кои веќе ги пиша) ти си купил Интегра, по цена на нов Џез или Цивик ( не знам), а сега возиш Мини кое не ти е порачано од салон.

Е сега..кога веќе ќе кушиш она што си барал, сосема , сосема логичен чекор е она што си го купил дома да сакаш да го напраивш по брзо, подобро..  Повторно, не за да бидеш најбрз, туку за уште повеќе да уживаш во чувството додека возиш брзо.

И нормално, одврзуваш кесето, порачуваш, праиш, жртвуваш викенди, а понекогаш и годишни одмори и се посветуваш на колата.
Тука не зборам за редовни сервиси и поправки, туку баш набавка на скапи играчки/работи кои и не мора да ги купиш, али ете..сакаш..

Во целиот тој процес , последната работа која ти паѓа на памет е "Дали ќе бидеш побрз од овој или оној..или од М5".
Верувам дека и дечките со Вектра ОПЦ и Астра ОПЦ не размислувале вака додека ги билдале колите и верувам дека и двајцата радо би поседувале М5 наместо Опел, но немаат пари за таква кола бидејќи, како што видовме ново М5 кошта 100.000 еура, а тјунинг на Вектра ОПЦ кошта најмногу упола од М5..а во реалност третина.

Но..( и ова е едно големо Но)..типот со М5 не го сретнале случајно на улица, туку одлучил да се трка и снима со 4 пати поефтин Опел , и се дешава што се дешава.

Не ме занима дали типот со М5  откако изгубил  си помислил "на крајот од денот Опел е Опел, а јас сум фраер во М5"..или ќе иде да залупа уште 10.000 евра на тјунинг за да не му се повтори истото..или ќе ја даде право на отпад..едноставно, не ме занима...АЛИ нема бегање од фактот дека и него и тоа како го занимаат перформанси и брзина и сака да е брз..во спротивно немало да купи М5 , туку 5ка дизел.

Од друга страна,  момакот во Опелот ( или Голф или Форд нека е )  и тоа како ќе се осеќа супер кога ќе сфати дека после се што направил, потрошил и жртвувал, случајно успеал своето возило да го направи побрзо од она кое никогаш не може да си го дозволи.

Затоа, лично, мене ми се по симпатични вториве и како "ентузијасти" ги почитувам повеќе и по забавно ми е во нивно друштво. ;D

Ти гарантирам, после цел процес, татиното синче во М5 многу полесно ќе се откаже од колата за нешто друго, појако или побрзо, отколку момаков во Опелот.

Gotta live it , to believe it.




Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2526 на: 27 Март 2015, 10:43:45 am »
Се согласувам со тебе, скоро во се.

Освен во тоа кој како се чувствувал после пораз. Јас да имам М5 или слично, и да ме пројде Астра или уште подобро пеглица со 500 коња ќе бидам воодушевен од пеглицата или астрата, ниту разочаран, ниту ќе размислам да ја фрлам колата.

Единствено нема да се осеќам убаво ако ме пројде кола која очигледно мора да е поспора од М5, на пример стандард ОПЦ. Ама не дека ме прошол некој со дупло послаба кола, туку дека очигледно имам некаков проблем со колата :)

Али тоа сум јас, овој русинов можда го фрлил бмв-то, можда купил Вејрон, можда го утепал тој со астрата. Еден куп различни типови на луѓе има, некои не сакаат да губат, некои не знаат, на некои најбитно им е тоа, некој проблем му е ако изгуби од канта од кола итн итн...
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2527 на: 27 Март 2015, 11:14:40 am »
Реков, може да се осеќа како сака, не ме занима.
Али..
Дека купил М5 бидејки сака да е брз - купил.
Дека е вечи фраер у М5 него во ОПЦ - вечи је.
Дека дошол да се трка и снима со Опел - дошол.
Дека момакот во Вектрата/Астрата заслужува респект, заслужува.
Дека не ја доби на форумов,  не ја доби...само затоа што Опел е Опел.
Дека многумина тука појма немаа што е Вектра ОПЦ во старт, немаа.
Дека сега имаат појма ...се надевам имаат. ;D


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2528 на: 27 Март 2015, 11:24:12 am »
Ne ja dobil zosto wannabe M5 e potapa od M5. :)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2529 на: 27 Март 2015, 11:27:34 am »
Kакво wannabe M5?
Голф Вампир  не заслужува респект затоа што е wanna be Вејрон?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2530 на: 27 Март 2015, 11:42:49 am »
Ama ne e wannabe vejron, duku e drag car. Kaj ti tekna vejron be... :) osven 1000ks sto e. moze da e wannabe viper... recimo. Nesto taka. Vejron e pal zileri vo voznja vo odnos na drugive koli. Site velat deka na 400 spie kako drugive wannabe sto spijat na 250.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2531 на: 27 Март 2015, 11:43:12 am »
Сеедно..you get the point.

If not...
https://www.youtube.com/watch?v=9Z0c3b7iTfc

Ајде, ругај го wanna be M5 Пасатот.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2532 на: 27 Март 2015, 14:02:38 pm »
Сите што имаат М5 се татини синчиња? Како и да е М5 нуди други ствари освен перформанси.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2533 на: 27 Март 2015, 14:23:04 pm »
Ти што мислиш?
Се или не се?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2534 на: 27 Март 2015, 14:25:04 pm »
Замисли некој има 60 години и има М5, тато му ја купил?