Автор Тема: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.  (Прочитано 3326 пати)

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #30 на: 19 Февруари 2022, 21:48:52 pm »
Kako be se smeni na servis a "chek engine" sveti seuste, osnovniot problem pak ostana ?Ne li ja otcitaa greskata na dijagnostikata?

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #31 на: 19 Февруари 2022, 23:14:49 pm »
На здравје сервис, супер што се освежила колата како што и е редот.

Не треба да цепидлачам, но ако ја возиш 6 години, не ли си малку заинтересиран што има во возилото?

4 филтри таму за шо има: за вода ваљда за воздух, ова не е чешма, па Делимано филтер за вода да менуваш, бензин ваљда нафта, според моторот што го имаш спомнато, уље и полен ли

Можеш видео или барем слика да покажеш за ламбичката?

@Kozanostra Мислам на почеток пиша дека имал сервисно ламбиче со клуч (рачваст клуч) на табла. Тоа значи дека си го стигнал интервалот за голем сервис и треба да се ресетира до нареден сервис. Check engine може да биде.. апсолутно се. Без дијагностика е на слепо погодување.

@ќебе Ѕирни го ова -

Отсутен ќебе

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #32 на: 19 Февруари 2022, 23:18:50 pm »
Kako be se smeni na servis a "chek engine" sveti seuste, osnovniot problem pak ostana ?Ne li ja otcitaa greskata na dijagnostikata?

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
па забораив да му кажам му реков голем сервис само сакам, нема везе ми кажа по тоа што му кажав сумња на МАП сензор некој а и ко шо глеав на еден штрав е само пет мин раб. и не е многу скуп 1500 2000 ќе идам деновиве на компјутер уше тоа да видам 😆

Отсутен ќебе

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #33 на: 19 Февруари 2022, 23:27:54 pm »
На здравје сервис, супер што се освежила колата како што и е редот.

Не треба да цепидлачам, но ако ја возиш 6 години, не ли си малку заинтересиран што има во возилото?

4 филтри таму за шо има: за вода ваљда за воздух, ова не е чешма, па Делимано филтер за вода да менуваш, бензин ваљда нафта, според моторот што го имаш спомнато, уље и полен ли

Можеш видео или барем слика да покажеш за ламбичката?

@Kozanostra Мислам на почеток пиша дека имал сервисно ламбиче со клуч (рачваст клуч) на табла. Тоа значи дека си го стигнал интервалот за голем сервис и треба да се ресетира до нареден сервис. Check engine може да биде.. апсолутно се. Без дијагностика е на слепо погодување.

@ќебе Ѕирни го ова -
не сум ја возел јас туку стариот а он ме ти се умара зима ауто и го вози доека не рикне и го дава 500 евра зима друго... него ја почнав сеа од мука со коронава и сконтав дека е потреба а и глупа навика до продавница сеа кола палам...

да скратам, видеото ми го прати мајсторот исто ама без компјутер нишо, по тоа што му кажав он сумња 80 % дека е МАП сензор...
ќе видам утре и после рестартов дали пак ќе го повави ама читав за мап сезнор шо се дешаа истите работи ми се дешаваат така да изглеа е тоа....

иначе фала и моторот спие сеа милина уше тоа со сензорот и ќе си брмчи наредни 100 иљади км хахахахаха

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #34 на: 19 Февруари 2022, 23:35:33 pm »
Хахахахаха, ретко се гледа оптимист ко тебе у задње време :D

Отсутен ќебе

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #35 на: 19 Февруари 2022, 23:42:19 pm »
Хахахахаха, ретко се гледа оптимист ко тебе у задње време :D
мора оптимист да си и само еден филтер сум утнал од сите делови баш за уље среќа мајсторот имал негов па сеа ќе идам ќе си го сменам за сензоров и ќе си додадам колку треба таму... хаххахах

нејсе еве ова е тоа у видеово се шо кажуе ми се дешаа: https://youtu.be/VjpYtGhw34s

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #36 на: 20 Февруари 2022, 00:42:42 am »
Videte na dijagnostika ako e stvarno MAP senzorot  podobro probajte iscistete go pred da zemes nov, toj stoi nekade na usisnata grana i lesno se zatestuva od garez....a ako zemas nov treba da zemes nekoj pokvaliteten za da funkcionira kako treba inaku pak greska vrednosti ke ti dava....

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен ќебе

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #37 на: 20 Февруари 2022, 01:29:11 am »
Videte na dijagnostika ako e stvarno MAP senzorot  podobro probajte iscistete go pred da zemes nov, toj stoi nekade na usisnata grana i lesno se zatestuva od garez....a ako zemas nov treba da zemes nekoj pokvaliteten za da funkcionira kako treba inaku pak greska vrednosti ke ti dava....

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
тоа баш гледам сега дека се чисти кузнее колку е пун дека дизел... ама имало средство некое специално ќе видиме иначе да боље да се исчисти бар ќе си биде оргинал делот... е сеа ако е отиден тоа е тоа која фирма ќе кажете е добра 😀

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: opel corsa c 1.7 2002 god. di 65 коњи, сервис прашања.
« Одговори #38 на: 25 Февруари 2022, 20:26:49 pm »
Bosch treba da se najdobri i orginalniot mislam e takov....Ako go cistis ke treba i mehanicki da go pozacistis ne samo so sprej,samo pazi vo sredinata ima membrana da ne ja ostetis....

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk