Автор Тема: Soft-top кабриолет во Скопје  (Прочитано 3266 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #15 на: 15 Јуни 2021, 08:26:09 am »
Зошто да би го сечел кровот за да укради нешто кога можи да скрши стакло како сите нормални арамии.
Зошто е полесно и потивко :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #16 на: 15 Јуни 2021, 08:31:35 am »
Ако ти е мерак нема зошто да се замараш. Се што може да се случи е да имаш некои трошоци плус во однос на класична кола. Ама меракот е голем кога го има. Иако тоа може да е поретко, ама во Скопје има многу убави временски услови за кабрио. Слично како за моторцикл/скутер.

Реални проблеми се големото количество на прашина кое се собира во ентериерот. Други работи нема многу.

Од мое искуство со Mazda MX5 soft top, делот на кабрио е прекрасен. Возењето низ град е супер, буди насмевка кај оние кои се возат во колата како и возачот, а со тоа и сите што ќе те видат ќе ти се насмевнат. Тоа е и заради шармот на колата, а и заради расположението на оние внатре. Звукот на моторот се слуша убаво, нема потреба да се брза во колата за да се чувствуваш дека возиш динамично. Пред се многу добро искуство.

Е сега и самата кола тоа го прави да е така. Незнам за што количе гледаш, ама 307 кабрио не верувам дека би рекол толку позитивни работи.

Сепак и колата треба да е добра, а не само кабриото.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #17 на: 15 Јуни 2021, 08:45:11 am »
306 кабрио е многу убава кола за разлика од 307 (која е цц ако не се лажам)...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #18 на: 15 Јуни 2021, 09:52:08 am »
My 2 cents:

- Кабриолет се вози само приквечер летно време.
- Некои кабриолети (како Пежо пример 207 ако не се лажам) имаат парно во седиштата, па те дува топол воздух во вратот.
- Од аспект на безбедност, нема можеби да ти украдат нешто, ама од чист завидлук ќе ти го скинат платното со ноже или сл.
- Ќе те какаат птици ;D
- Ќе голтниш некоја бубачка ;D
- Лимитиран багажен простор

Во основа е тоа.

Хард-топот е одлична варијанта и јас би играл на тоа.

Можеш како купе да си ја возиш во текот на годината кога е ладно или премногу жешко.


Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #19 на: 15 Јуни 2021, 15:37:45 pm »
Ќефот е голем секако. На мисла сум сега, направив промена на работа и ми се зголеми финансиската моќ. За MX-5 сигурно имам буџет без да си направам проблем, но е возможно наредно лето да имам буџет за BMW Z или Mustang без да имам проблеми.

Ама консензусот тука, а и моето лично мислење е дека за Скопје треба hard-top, а таа опција ја има само Маздата, BMW и Mustang имаат само soft-top. Друга работа е што сум висок 190цм, па MX-5 hard-top може и да не ме збере...

Или да си продожам со Свифтот и вишокот пари да ги истурам во крипто..... Ама па така детето во мене нема да си го оствори сонот да вози (релативно) брза спортска кола.

Размислував и за мотор како драстично поевтина варијанта, ама сите до еден ми рекоа гласно "НЕМОЈ", Скопје не е за мотор, ќе загинеш 100%.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #20 на: 15 Јуни 2021, 15:39:36 pm »
Земи си мотор/скутер. И јас ќе речев, ама ај да не одам офтопик на насловов.
« Последно менување: 15 Јуни 2021, 15:45:32 pm Deni »

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #21 на: 15 Јуни 2021, 15:44:46 pm »
Земи си мотор/скутер. И јас ќе речев, ама ај да не одам офтопик на насловов.

Го мислев долго време.

- треба да полагам А
- да истурам едно кило пари во опрема
- да пазам да не ме дознаат моите дека имам мотор, оти ќе паднат плачки, молења, "немој синко, не сакам да те надживеам" моменти
- да пазам да не умрам од некоја ретарда со стара X3-ка или Q7-ца дизељ што шиба 160 на партизнаска....

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #22 на: 15 Јуни 2021, 15:46:38 pm »
Kraj. Pecen si za kabriolet. Zimaj kabriolet i tocka.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #23 на: 15 Јуни 2021, 16:34:58 pm »
Кабрио не се вози на 40 степени освен ако не си покрај некоја ривиера (мех, од дома не би излегол на 40 степени ;D)
Кабрио се вози приквечер, се вози накај козјак, маврово, галичник, накај Свети Наум и такви убави патчиња
Кабрио е викендашко ауто и е мутаво да се користи за наваму натаму низ град
Сите тези за галама од страна паѓаат у вода кога имаш добар звук  8)
Пожелно е да имаш и заден дефлектор
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #24 на: 15 Јуни 2021, 20:37:07 pm »
Можеби е субјективна забелешка, ама ретко кој имал долго време кабриолет (soft top).

Јас имав мало искуство непосредно со кабриолет хард топ, во Австралија, каде шо ај кај ќе изгориш од UV одма, жешко е на 45 степени кабрио 😂

Навечер само и пак да внимаваш некоја пијана будала да не ти истури пиво внатре (јбг секакви имаше).

Јас би одел со Toyota Supra Z4 😂 Coupe.

Ама јасен ми е и меракот што го имаш

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #25 на: 15 Јуни 2021, 22:30:39 pm »

Навечер само и пак да внимаваш некоја пијана будала да не ти истури пиво внатре (јбг секакви имаше).


Само кабадајa гo остава кровот отворен додека пиe кафе/пиво ;D

Eдит:

доколку не мора да е на ново - http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3673913


Фала чао пријатно   8) 8)
« Последно менување: 15 Јуни 2021, 22:36:56 pm Bokica »
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #26 на: 16 Јуни 2021, 12:05:26 pm »
Ocigledno imas epten merak za otvoren krov i negostatocite verovatno ke padnat vo vtor plan vo odnos na keifot.
Cim e taka praj si go keifor po moznost odma :)

Ako parite ne se problem, izvozi ja dur ti prai keif, sto i da zemes, pa prodaj ja.
Obicno hardtop nemaat golema kilometraza pa mozes odma da si naprais keif so dobar poloven Z4.
I so Mazda Mx-5 ic nema da zgresis ne slucajno e najprodavan.

Najbitnoto, zimaj odma ako ti se moze :)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #27 на: 16 Јуни 2021, 14:58:29 pm »
Посекако супер избори има, така што, шо и да избери одлично ќе биде

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Soft-top кабриолет во Скопје
« Одговори #28 на: 16 Јуни 2021, 17:52:43 pm »

Навечер само и пак да внимаваш некоја пијана будала да не ти истури пиво внатре (јбг секакви имаше).


Само кабадајa гo остава кровот отворен додека пиe кафе/пиво ;D

Eдит:

доколку не мора да е на ново - http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3673913


Фала чао пријатно   8) 8)