Автор Тема: Kolku benzin e normalno da troshi avtomobil koga raboti na plinski ured?  (Прочитано 3318 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Kolku benzin e normalno da troshi avtomobil koga raboti na plinski ured?
« Одговори #15 на: 07 Февруари 2021, 15:36:14 pm »
А колку време ја имаш колата?

Ако ја имаш подолго време ваљда ќе си приметил на колку изминати км колку бензин надополнуваш и колку варира покажувачот за ниво во резервоар.

Отсутен тошошиба

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 43
Одг: Kolku benzin e normalno da troshi avtomobil koga raboti na plinski ured?
« Одговори #16 на: 07 Февруари 2021, 16:07:27 pm »
А колку време ја имаш колата?

Ако ја имаш подолго време ваљда ќе си приметил на колку изминати км колку бензин надополнуваш и колку варира покажувачот за ниво во резервоар.

Ја имам возено 3000 км до сега, надополнував бензин 2-3 пати по 1000 ден. И празна да е била пак би било повеќе од еден резервар, али можда и тоа што викаат другите дека стрелката иде надоле а уствари не троши бензин толку. Ќе проверам со фул резервар и ќе кажам.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Kolku benzin e normalno da troshi avtomobil koga raboti na plinski ured?
« Одговори #17 на: 07 Февруари 2021, 18:45:47 pm »
Мноооогу голема грешка правите вие што палите само на плин и лето и зиме, особено зиме.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Kolku benzin e normalno da troshi avtomobil koga raboti na plinski ured?
« Одговори #18 на: 07 Февруари 2021, 18:48:46 pm »
Мноооогу голема грешка правите вие што палите само на плин и лето и зиме, особено зиме.

Новите системи (последните 10 години) сами одредуваат кога на што да палат освен сеа ти намерно не го уклучиш да пали на бензин.

Не е така тоа случајно палењето на плин од прва ако компјутерот одредил дека може.


Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Kolku benzin e normalno da troshi avtomobil koga raboti na plinski ured?
« Одговори #19 на: 07 Февруари 2021, 19:08:49 pm »
Мноооогу голема грешка правите вие што палите само на плин и лето и зиме, особено зиме.

Ништо не се случува.
Цревата и понатаму се меки ене веќе 5 и кусур години.
Мембраните исто така беа меки. Лани во мај месец кога чепкав нешто по расплињачата, мембраните беа меки идентично како и денот кога беа купени. (ама ги сменив заради моја грешка, бидејќи не си го знам осетот, ја скинав задната мембрана оти стегнав како да стегам камионско тркало, па потоа оставив на Плимонт да си ја завршат работата ;D )

Теорија и пракса, два различни света ;)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Kolku benzin e normalno da troshi avtomobil koga raboti na plinski ured?
« Одговори #20 на: 07 Февруари 2021, 19:51:07 pm »
Мноооогу голема грешка правите вие што палите само на плин и лето и зиме, особено зиме.

Ништо не се случува.
Цревата и понатаму се меки ене веќе 5 и кусур години.
Мембраните исто така беа меки. Лани во мај месец кога чепкав нешто по расплињачата, мембраните беа меки идентично како и денот кога беа купени. (ама ги сменив заради моја грешка, бидејќи не си го знам осетот, ја скинав задната мембрана оти стегнав како да стегам камионско тркало, па потоа оставив на Плимонт да си ја завршат работата ;D )

Теорија и пракса, два различни света ;)
Си поминал лесно. Саше во плимонт ми покажуваше расплињачи и црева што вадел, испопукани пепел направени.

Присутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: Kolku benzin e normalno da troshi avtomobil koga raboti na plinski ured?
« Одговори #21 на: 07 Февруари 2021, 20:32:03 pm »
Ako i na podolga relacija ti paga strelkata za gorivo togas e mozno da ne trosi benzin tuku treba da se resetira, odnosnovgradi emulator za reset.
Mnogu koli go imaat ovoj problem, zavisi od samiot ECU na kolata ednostavno neznae deka vozis na plin.

A deka si trosi benzin zime si trosi, odprilika lupam puta 3 od letno vreme.
Bas koga e pod sauk i dodeka zagree e na benzin a togas i najmnogu trosi gorivo benzin/ili plin.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Kolku benzin e normalno da troshi avtomobil koga raboti na plinski ured?
« Одговори #22 на: 08 Февруари 2021, 10:49:24 am »
Француски возила од 2000тите години го прават ова редовно, бензин не троши ама компјутерот си пресметува според стил на возење и според сигналите кои се испраќаат до дизните и си го намалува нивото на гориво. Имало некои модули кои го терале компјутерот да чита директно од пловакот во резервоарот, ама 50-70 евра биле. Неисплатливо.