Автор Тема: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020  (Прочитано 41244 пати)

Отсутен DesmondMilez

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #165 на: 17 Август 2021, 17:19:54 pm »
@DesmondMilez дефинитивно за потполен ќејф со опрема по желба, вреди чекањето. За каснењето, кога ќе дојде, може ќе извлечиш плус некој додаток гратис за толку чекање...
П.С. што стави плус од дополнителна опрема?

Ambient lightning, бандажи ко твоите 18ки само не антрацитни бидејќи црна боја металик одбрав и повеќе ми одговараа овие.
Driving mode selection, греачи на предни седишта и трокрак волан.

Доволно ниво има Style, нема многу друго што да се додаде. Се мислев и за Sunset и за Алкантара ама некако многу ми се виде. Ја убедив некако жената дека може и без тоа :D

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 475
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #166 на: 17 Август 2021, 17:34:04 pm »
Да Style е стварно со многу работи.
Алкантара-та е премногу пари, дефинитивно, премногу скока цената.
Sunset е евтино, споредено со after-market, а е поквалитетно, сепак се фабрички затемнети, не е фолија. А позади, дефинитивно е многу пријатно возењето, сонце воопшто не пречи, не ја загрева внатрешноста... Ама имаш и завеси, вградени, кои ќе помогнат во тоа.

Јас сакав со црна решетка напред, многу подобро изгледа, ама идеше само комплет со спортска шасија, а пониска, немаше можност за тестирање, полична, ама сепак е фамилијарна кола, удобноста ми е побитна.

П.С. Driving mode selection - знаеш дека ти е само плус дугме за побрзо избирање на driving mode. Без тоа дугме, таа опција е достапна преку дисплејот во менијата.
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #167 на: 17 Август 2021, 17:34:38 pm »
Цитат
Ја убедив некако жената дека може и без тоа :D

Ова е јако :)

Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 587
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #168 на: 17 Август 2021, 18:06:25 pm »
Консултација со адвокат за потпишаниот првичен договор, јас не би потпишал анекс за доцнење без надоместок.

D-r Ordevski

Не вреди другар. Пак сум во недобитна комбинавија. Едино и самите рекоа капарот од 500 евра да му го вратат. И што сум постигнал, да идам друга марка да земам пак ќе биде чекање исто време бидејќи сите се засегнати. Освен нешто од лагер да се земе без custom опрема што и не е по кејф за нова кола. Ништо ќе си почекам него да си се исповедам ми беше, полесно да ми биде  :D
Капар кога се враќа е х2 така да види си дали ти се исплати  ....

Sent from my SM-A105FN using Tapatalk


Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #169 на: 17 Август 2021, 18:20:00 pm »
Консултација со адвокат за потпишаниот првичен договор, јас не би потпишал анекс за доцнење без надоместок.

D-r Ordevski

Не вреди другар. Пак сум во недобитна комбинавија. Едино и самите рекоа капарот од 500 евра да му го вратат. И што сум постигнал, да идам друга марка да земам пак ќе биде чекање исто време бидејќи сите се засегнати. Освен нешто од лагер да се земе без custom опрема што и не е по кејф за нова кола. Ништо ќе си почекам него да си се исповедам ми беше, полесно да ми биде  :D

Чим си чекал волку, почекај уште малце. Веруј на прво возење на колата која што е направена по твој мерак одма ќе заборавиш на сите нервози и чекање. Верувам ќе бидеш презадоволен.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен tk2021

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #170 на: 17 Август 2021, 18:38:41 pm »
Од Порше ме повикаа да потпишам анекс на договорот дека се оградуваат од производителот и дека не е по нивна вина доцнењето на нарачката и 90% гарантираат дека ќе биде готова во Септември.

Бидејќи не ги исполниле нивните обврски за испорака од договорот треба да преговараш за да добиеш некои екстра поволности. Јас не би се откажал од нарачката но секако си во позиција да добиеш нешто екстра од продавачот и производителот. Бидејќи си без возило заради нив не знам колку може да добиеш привремено заменско возило но побарај. Друго како пример сет зимски гуми со или без бандажи, некоја дополнителна опрема која би сакал да ја имаш а е можно да се купува од кај нив после испорака итн.

Тоа за недостаток за чиповите веројатно е спрема приоритет на испораки, прво поскапите модели добиваат предност па ќе дојде на ред и твојата порачка. Јас од крај на март чекав 120 дена од нарачка за испорака на високо опремен Superb, плус дополнително 10 дена за царинење и хомологација.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен DesmondMilez

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #171 на: 17 Август 2021, 18:57:27 pm »
Цитат
П.С. Driving mode selection - знаеш дека ти е само плус дугме за побрзо избирање на driving mode. Без тоа дугме, таа опција е достапна преку дисплејот во менијата.

Хаха, добро е сепак е практично, јас мислев воопшто и софтверски ќе ја нема опцијата ако не го изберам. Инаку да, има позади ко ролетни, ако се затворени у вожња личат на 100% затемнети стакла, мислиш министер позади се вози некој :D затоа и си реков ај не мора Sunset, иако ти верувам дека е добро, сепак фабричко си е фабричко.

Бидејќи не ги исполниле нивните обврски за испорака од договорот треба да преговараш за да добиеш некои екстра поволности. Јас не би се откажал од нарачката но секако си во позиција да добиеш нешто екстра од продавачот и производителот. Бидејќи си без возило заради нив не знам колку може да добиеш привремено заменско возило но побарај. Друго како пример сет зимски гуми со или без бандажи, некоја дополнителна опрема која би сакал да ја имаш а е можно да се купува од кај нив после испорака итн.

Тоа за недостаток за чиповите веројатно е спрема приоритет на испораки, прво поскапите модели добиваат предност па ќе дојде на ред и твојата порачка. Јас од крај на март чекав 120 дена од нарачка за испорака на високо опремен Superb, плус дополнително 10 дена за царинење и хомологација.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ова идејава за сет зимски гуми одлично ми звучи. Инаку ја фатив нивната кампања за гратис каско и регистрација, ама со оглед на каснењето ќе преговарам, ќе пробам нешто да извлечам...

Отсутен Aleksandar90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #172 на: 17 Август 2021, 21:13:34 pm »
Здраво дечки. Нов сум на форумов.

Имам порачано Skoda Octavia Style 1.5 TSI e-tec (mild hybrid) DSG од 28.02 во Porsche. Сеуште не е пристигната колата заради светската криза со недостаток на чипови (полу-проводници). Наскоро ќе поминат 6 месеци од нарачката и со кого и да правам муабет се крстат и не им е реално. Од Порше ме повикаа да потпишам анекс на договорот дека се оградуваат од производителот и дека не е по нивна вина доцнењето на нарачката и 90% гарантираат дека ќе биде готова во Септември. Имам правено муабет со луѓе кои порачале од Јосифов од Битола со пакет Ambition во март месец на кои веќе им е пристигната колата. Најверојатно за Ambition не им требаат толку чипови, бидејќи немаат Matrix Led светла и Virtual Cockpit.
Последна информација која ја добив дека е колата изработена уште во Јуни и е тргната на страна и чека чипови за да се докомплетира изработката.
Дали некој имал слично искуство, јас веќе немам нерви за чекање :D Премногу ја засакав колата и со ова чекање ми се одмилува :D

Поздрав до сите!
Сеа ептен ме разочара, мојата шкода нарачана во јуни сигурно догодина ке стигне

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #173 на: 17 Август 2021, 21:22:46 pm »
Ili dogodina ili koga ke izleze nova.

Отсутен DesmondMilez

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #174 на: 18 Август 2021, 08:53:19 am »
Сеа ептен ме разочара, мојата шкода нарачана во јуни сигурно догодина ке стигне

Зависи што моделче, може и нема да биде до толку засегнат па ќе имаш среќа. Инаку ова со чиповиве колку што истражував и гледав проценки ќе трае кризава до крај на 2022 и нормално ауто индустријава е последна во ред за чекање. Прво новиот IPhone, па графички, PS5 и останати гаџети па автомобилите на крај. Ќе се чека се повеќе и повеќе за нови коли...

Отсутен Aleksandar90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #175 на: 18 Август 2021, 09:44:26 am »
Сеа ептен ме разочара, мојата шкода нарачана во јуни сигурно догодина ке стигне

Зависи што моделче, може и нема да биде до толку засегнат па ќе имаш среќа. Инаку ова со чиповиве колку што истражував и гледав проценки ќе трае кризава до крај на 2022 и нормално ауто индустријава е последна во ред за чекање. Прво новиот IPhone, па графички, PS5 и останати гаџети па автомобилите на крај. Ќе се чека се повеќе и повеќе за нови коли...
Mojata e scala ambition 1.0 dsg, mi kaza toj od porsche mk deka problem moze da bide cip za dsg i za osnovnite led svetla. a proizvodna nedela mi e vtora vo oktomvri i da stigne na pocetok na noemvri, ama dali ke bide taka...

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #176 на: 18 Август 2021, 10:25:49 am »
Па фалат чипови нормално, све за фајзер и астра зенека отидoa. se igra nekoja igra.

Иначе стрпи се друже еве кај е септември.
Амин!

Отсутен DesmondMilez

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #177 на: 18 Август 2021, 11:03:16 am »
@R2D2 Каков телефон користиш Android или iOS? Како реагира infotainment system-от при безжични поврзувања? Ко што глеав видеа повеќе се жалат на Android Auto него ли Apple Carplay. Ко да е оптимизиран infotainment-от за iOS повеќе. На ум ми е и со телефонче да се подновам па да слушнам мислења...

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #178 на: 18 Август 2021, 11:17:48 am »
Кој ви е крив кога сите сакате да сте во мода и да возите Шкода  ;D

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 475
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #179 на: 18 Август 2021, 11:25:00 am »
@DesmondMilez користам Андроид (Samsung A52). При бежично поврзување, за разговори е топ. Изненадувачки добро се слушаат и тие што се на задни седишта.
За Андроид Ауто ми бара кабел, моментално нема можност за бежично поврзување, можеби со некој нареден апдејт или друг телефон.
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html