Автор Тема: Gubenje na ulje  (Прочитано 3671 пати)

Отсутен Ivankocev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Gubenje na ulje
« на: 07 Октомври 2020, 23:33:55 pm »
Imam aveo 1.2. 2010 god pred 1 godina zabelezav deka mi trosi mnogu ulje a motorot si rabotese dobro. Ja odnesov vo automakedonija na servis. Go otvorija motorot i od pocerni 200 evra so mi baraa cenata na popravkata dostigna 1200 evra. Mi stavija se so i tekna vo cenata nabrojuvam letaci i lezaci lageri ,komplet ventili so gumicki,kariki komplet,hilzni,poliranje na radalica,ramneje na glava vodena pumpa i sto li ne) i mi dadoa demek edna godina garancija. i sega najzalosno e sto na 10000 projdeni km mi potrosi pak skoro 1 litar ulje. I sega drug muabet deka e toa noemalno i demek novi koli trosat i drn drn muabeti. Za seto toa majstorite lokalni mi kazaa nemalo da kosta poveke od 400 evra. Prasanjeto e sega dali posle se so e smeneto normalno li e kolata da trosi pak ulje .
« Последно менување: 07 Октомври 2020, 23:39:47 pm Ivankocev »

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #1 на: 07 Октомври 2020, 23:49:04 pm »
Tie vo Automakedonija, e smenile nisto,osven gumici na ventili,dihtung i ramneneje na glava ako imaat napraveno.
Kolku km ima izminato sega?Kolku imase koga go pravea generalka vo automakedonija?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #2 на: 08 Октомври 2020, 00:06:48 am »
100ml масло на 1.000км.

Мислам дека Типото што го имав ми трошеше толку.
Научен бев на Југото кое не трошеше ниту грам.
По консултација со Илија (сервис Илија) ми рече "не дирај лава док спава".

Наредни 5 години и 70/80.000км ми стана рутина да си проверувам/додавам масло на секои 3.000км и навистина "лавот си остана да спие" ;D

Отсутен Ivankocev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #3 на: 08 Октомври 2020, 00:11:11 am »
Imase150000 sega ima samo 10000 od generalkata i potrosnjata na ulhe e kilo na tie 10000 km. Onoj Darko od auto makedonija pred toa vikase deka nema da trosii ule sega mi vika deka e nomalno toa. Ne znam kolku e pametno da ja ostavam pak da go otvarat motorot posto i toa e opcija. Treba da ja nosam co sabota na servis pa ne znam sto da pravam dali da ja ostavam .

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #4 на: 08 Октомври 2020, 00:14:37 am »
А колку ти трошело пред интервенцијата?

Лита на 10.000км е нормално за кола со толку километри.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #5 на: 08 Октомври 2020, 00:18:09 am »
Ne e bas normalno.Za nekoi avtomobili e,za nekoi ne  e.Aveo-to mislam deka spaga vo onie za koi ne e toa normalno.

God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Ivankocev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #6 на: 08 Октомври 2020, 00:18:26 am »
Pa zabelezav pred toa bekade imase poteoseno 2 lira otprilika ba 10000. Ama poentata bese deka posle intervencijata nema da trosi.

Отсутен Ivankocev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #7 на: 08 Октомври 2020, 00:21:27 am »
vo sabota treba da ja nosam nà servis ne znam dali pak da dozvolam da ja otvaraat ... dodeka ima uste garabcija .mislenje vase ako moze posto ne se odbiram mnogu od ovie raboti

Отсутен Ivankocev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #8 на: 08 Октомври 2020, 00:22:23 am »
Inace kolata ima ugradeno i plinskinured lovato

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #9 на: 08 Октомври 2020, 00:26:56 am »
Некогаш на нашиве фирми треба да им се влезе чаирски со пиштоли за да почнат да работат. Јебени трчи лажи се сите до последна фирма. Никаква одговорност.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #10 на: 08 Октомври 2020, 00:59:00 am »
vo sabota treba da ja nosam nà servis ne znam dali pak da dozvolam da ja otvaraat ... dodeka ima uste garabcija .mislenje vase ako moze posto ne se odbiram mnogu od ovie raboti

Ако има уште гаранција (од последната интервенција), и ако ти ја прават за БЕЗ ПАРИ носи ја.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8428
  • Малерозен дрводарец
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #11 на: 08 Октомври 2020, 01:53:06 am »
Абе вакви работи веќе премногу пати читам за Аутомакедонија.

Можно е, бре, толку да се "до трт" и пак да си тераат без гајле?
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #12 на: 08 Октомври 2020, 01:55:17 am »
Види во спецификацијата на моторот што вели кај некои возила пишува потрошувачка на масло до толку и толку литра на 1000км е нормално. Ако пишува за авеото литро на 10.000км се смета за нормално во Аутомакедонија ќе се повикаат на тоа и не им можеш ништо.

Отсутен marjan_984

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 78
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #13 на: 08 Октомври 2020, 02:05:49 am »
Не знам зошто си дал толку пари за тоа што трошела 2 л на 10000 км. Најнормално е, потрошувачката зависи од многу фактори.
Да трошела 5л на 10000 па да разберам.
Секој мотор троши масло, само некој многу малку, некој малку, некој многу и некој за ремонт.
Најмалку што мора да потроши за 10000 км е околу 400 мл. со што не мора да значи дека ќе го утврдиш тоа.

Отсутен Ivankocev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #14 на: 08 Октомври 2020, 05:03:19 am »
Znaci koga pocnaa da ja rabotat mi se javi inzenerot od tamu i mi veli do sega sto smenifme ke kosta 50vtuna iljadi ama ne garantieame deka nema da tibtrosi pak ulje mora da ja praime kolata  na orva specijala hilznuvanje sonsto garanturame deka nema da trosi vo idnina ulje so napomena toa e ti e iato kako da imas nov motor. I na toa se soglasiv i naj nakraj vika radalicata ti e ok ama mora polira je i za toa lak pari i gi dokaraa do 76000 denari. I drugo ne znam kako moze da e na prva specijala da stava standard hilzni posto klipovite ostanaa isti. Zosto togas ne kazaa nie ke napravine sve ke namalime poteosuvackata ba ulke ama da si znaes deka taa kola po specifikacija ke si trosi tolki i tolku ulje. Tuku mi obekaa deka nema da trosi nisto a sega drugi muabeti mi vadat. Duri i ne samo toa na poslednoto odenje na 4000 km  na prackata ppkazuvase na pola skoro deka nemase ulje so e nekade skoro pola litar tie ja ukaraa vo garaza i napisaa deka dostavile samo 200 grama so ne e tocno.