Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 146676 пати)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #390 на: 11 Декември 2020, 00:21:38 am »
Конечно се промени и ЕГР вентилот.
Цена - 15500 со работна рака.

Поминато километри до сега: 189 930km

Стариот:

« Последно менување: 11 Декември 2020, 12:00:18 pm balanar »

Отсутен AUDI

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2162
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #391 на: 11 Декември 2020, 13:56:33 pm »
Разлика некоја во поглед на снага, тротл респонс  има сега со новиот ЕГР??
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #392 на: 11 Декември 2020, 14:05:44 pm »
Разлика некоја во поглед на снага, тротл респонс  има сега со новиот ЕГР??

Прееска ја возев малку на отворено (до Облешево, ја оставив за полирање на фаровите).
Мислам дека (не е плацебо) е постартна во втора и трета брзина. Морам да ја повозам уште малку (синока околу 22:00 ја зедов) за да баш споредам.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5730
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #393 на: 11 Декември 2020, 14:18:00 pm »
Демикс не ги полира добро фаровите?

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #394 на: 11 Декември 2020, 14:18:57 pm »
Па нели кај дизелите егр се затвора при забрзување?

Или од гареж не затворал убаво?

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #395 на: 11 Декември 2020, 14:26:27 pm »
Па нели кај дизелите егр се затвора при забрзување?

Или од гареж не затворал убаво?

Не затвораше дефинитивно, понекогаш (ми се деси 4-5 пати) имав проблеми со забрзување во прва и втора брзина (колата убрзуваше како со пауза, даваш гас - снемува забрзување и се враќа). Исто, понекогаш некако многу повеќе мирисаше на нафта однадвор.

Демикс не ги полира добро фаровите?

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk

Отидов кај дечково пошто се нафати да ги среди без да го вадам предниот браник за да ги исшмиргла од лакот.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20062
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #396 на: 11 Декември 2020, 14:30:14 pm »
Мапата имаш проверено дали е фабричка?

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #397 на: 11 Декември 2020, 14:32:54 pm »
Мапата имаш проверено дали е фабричка?

Не, но возев неколку примерока од истиот мотор (CR, иста кубикажа/коњажа) пред да ја купам оваа.
Исто/слично влечеа/одеа.

Ја возев и верзијата со 170 коња, дефинитивно има разлика.
Дедицирам само дека не е менувана. Од потрошњата сум презадоволен.

Еден од главните симптоми на расипан ЕГР е „предомислување“ при забрзување или hesitation while accelerating на англиски. Баш како што правеше кај мене.
« Последно менување: 11 Декември 2020, 14:38:25 pm balanar »

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #398 на: 12 Декември 2020, 17:09:33 pm »
Еден апдејт - вчера ја однесов колата во Авто Сервис Љубомировски во Облешево на шмирглање, полирање и заштита на фаровите.
Сакав да ги средам и штоповите, ама испаднав тотален нуб и дно допрев кога увидовме дека имаат залепено не-премногу темна фолија. Не сум никогаш загледал дали има фолија на нив  ;D
На мене добро ми изгледа овака, одлучив да ја задржам.

Нејсе, за фаровите како што разбрав, мајсторот ги извадил од каросеријата.
Исшмирглан е фабричкиот лак и потоа е нанесена полимеризација со Wetor.  Возачкиот фар има блага кондензација од внатре (затоа што заштитно капаче којзнае од кога немало додека јас не набавив).

Видео од полимеризацијата:

https://streamable.com/r1hrku

Слики (пред-потоа):

Проценете сами.
Јас сум презадоволен.
Цена - 1200 денари.

Некоја сликичка од тазе испрана кола:___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Надворешно полирање и внатрешно хемиско оставив за пролет, здравје.
На колава остана уште:

- да ги монтирам предните и задниот Bosch брисач/и
- можно е да земам Philips WhiteVision H1 и H7 за средно и долго светло
- да земам Philips X-Ultinon LED (6000k) за задната табличка, како и за внатрешноста

Па оди во зимски сон.
« Последно менување: 12 Декември 2020, 17:16:54 pm balanar »

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5478
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #399 на: 12 Декември 2020, 19:55:00 pm »
Odlicno utre nedela izlezi i vrti si krugcinja niz Stip i gledaj koj kje izleze na glasanje ;)

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8823
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #400 на: 12 Декември 2020, 20:26:27 pm »
Izvadi fi ratkapnive. Mnogu se grdi
Bolje ti e stock crn bandaz

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #401 на: 12 Декември 2020, 21:56:06 pm »
Izvadi fi ratkapnive. Mnogu se grdi
Bolje ti e stock crn bandaz

Некоја наредна зима. Бандажите се за фарбање.

Отсутен Bauer

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1214
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #402 на: 12 Декември 2020, 23:17:37 pm »
Шо имала ксмет колава да се падне кај ваков газда на стари години.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #403 на: 12 Декември 2020, 23:30:37 pm »
Шо имала ксмет колава да се падне кај ваков газда на стари години.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

10 години ќе полни месецов, прва регистрација и е на 23.12.2010  ;D

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6557
 • French diamond
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #404 на: 13 Декември 2020, 00:03:38 am »
Зошто би ја полирал надворешно,на сликите изгледа супер бојата.