Автор Тема: Форд Фиеста мислење  (Прочитано 6389 пати)

Отсутен chamaecyparis

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Форд Фиеста мислење
« на: 18 Февруари 2020, 22:12:02 pm »
Здраво дечки, прво позз до сите, а сеа некое мислење се бара кој знае - знае кој не ке научи :D Се дешава следново: Колата е Форд Фиеста 2009 1.4TDCI и се си е топ. Лани одам на одмор се ашкаме 600-700 км се враќаме и негде на влез во Скопје си идам 130-140 од еднаш губи снага и на бордот се покажува Engine mailfunction stop safetly, работи ама едвај оди. Стигнав дома некако полека кога давам гас не влече и реже, а на мала гас оди полека. Стигам дома гасам кола, вадам торби носам дома, слагам да ја препаркирам колава нема проблем си тера ко ништо да не било. И така цела година си ја возам нема проблем. На компјутер ја ставив не покажува проблем. Следна година доаѓа време за одмор. Одиме Црна Гора возиме 700 км ашкаме таму сегде, доаѓа време за да си одиме тргаме возиме едно 200 км и оп пак исто само сега далеку далеку од дома. Полека полека до бензиска, ја одморивме пиевме кафе палам нема проблем ама уз возење како да засецкуваше по некад па штом засецка давам гас да увлече и стигнавме дома без проблем. И така наредна цела година тука никад не појави таков проблем возена и на автопат и градска колава нема проблем. Сега се враќам од зимување и на влез во Скопје само засецка неколку пати но тоа беа симптомите на проблемот на претходните 2 пати кога губеше снага моторот, само намалив брзина и се изгуби сецкањето. Сега исто си е во ред нооо се плашам да тргнам на одмор :)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #1 на: 19 Февруари 2020, 00:53:09 am »
Mislaaam deka bez problem ke isteras uste nekoj odmor, samo od kazanovo izgleda kolata ne e bas po megunarodni destinacii, za promena probaj so nasi mesta, otidi primer do Ohrid  ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #2 на: 19 Февруари 2020, 07:32:03 am »
Однеси ја во сервис. Некој сензор или некој филтер или некоја пумпа ќе да е.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #3 на: 19 Февруари 2020, 08:05:37 am »
Димеше позади? Од тоа не може да оди, мислиш на колку и да даваш гас колата оди со минимална брзина?

Отсутен Diablo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 465
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #4 на: 19 Февруари 2020, 10:58:01 am »
Можно да е МАФ сензор, но најдобро на дијагностика да се утврди иако до сега не ти покажувало ништо кога ти правеле.

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Форд Фиеста мислење
« Одговори #5 на: 19 Февруари 2020, 13:37:14 pm »
Значи надвор од скопје си тераш без проблем и само на враќање ви праи проблем и тоа два пати значи да не си го форисирал фиестата или нешто си му правел попатно при враќање и ај преиспитај што му направи и дали точеше некое гориво во некое шкарт бензинска пумпа или нешто друго?! Јас типувам Маф сензор и Мап сензор исто така и можно е цревата што е поврзан со турбото е истрошен и се собира како затнато при загреан мотор.
Патем за долги релации не ви треба фиеста туку фламенго мислам помоќна машина над 1.6 и поголема кола.
Фиеста е како чамец тераш преку атлантикот LoL


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
« Последно менување: 19 Февруари 2020, 13:56:42 pm Pane-G »

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4752
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #6 на: 19 Февруари 2020, 14:37:37 pm »
Не сака да се враќа у Скопје баце...


Не е крива колата, истово и мене ми се случува секој пат кога се враќам во МК...депресија, замор, безволност, колебливост, суицидални мисли....  ;D

OT: мене на инјекторче ми мириса ама што знам јас, носи си ја на сервис најсигурно.


Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #7 на: 19 Февруари 2020, 14:49:06 pm »
Дневната километража ресетирај ја на макс 500 изминати километри, прави и лажњак.

Мене ми личи на проблем со вакум или турбото.


Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #8 на: 19 Февруари 2020, 14:49:29 pm »
Значи на борд имаш „Engine mailfunction stop safetly“ а на „компјутер“ не покажува ништо? Ако е така смени го компјутерот прво. Ако имало грешка таа е запишана во лог на ECU некое време. Јас имав слични симптоми со овербуст во одредени услови. Ја решив со речипување со фабрички „ром“.

Отсутен chamaecyparis

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #9 на: 19 Февруари 2020, 17:55:37 pm »
Димеше позади? Од тоа не може да оди, мислиш на колку и да даваш гас колата оди со минимална брзина?
Не дими само нема снага, не оди

Отсутен chamaecyparis

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #10 на: 19 Февруари 2020, 18:00:24 pm »
Значи надвор од скопје си тераш без проблем и само на враќање ви праи проблем и тоа два пати значи да не си го форисирал фиестата или нешто си му правел попатно при враќање и ај преиспитај што му направи и дали точеше некое гориво во некое шкарт бензинска пумпа или нешто друго?! Јас типувам Маф сензор и Мап сензор исто така и можно е цревата што е поврзан со турбото е истрошен и се собира како затнато при загреан мотор.
Патем за долги релации не ви треба фиеста туку фламенго мислам помоќна машина над 1.6 и поголема кола.
Фиеста е како чамец тераш преку атлантикот LoL


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Па на автопат ја возев 140 секад а сега ја возев 100 110 најмногу и не појави проблем. А гориво со еден резервоар гурав секад така да ме сум ставал на сумљиви места. Лукоил ставам од тука и гурам цел одмор. Малку троши и ме тера цел одмор до дома

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #11 на: 19 Февруари 2020, 18:45:14 pm »
Другар со друга кола (исто дизел) имаше ист проблем , испадна некој си луфтмасер..?? сензор некој беше , just saying
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #12 на: 19 Февруари 2020, 19:31:39 pm »
Сензор за проток на воздух е тоа. Чинам MAF дека беше кратеницата.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #13 на: 19 Февруари 2020, 19:58:31 pm »
Значи надвор од скопје си тераш без проблем и само на враќање ви праи проблем и тоа два пати значи да не си го форисирал фиестата или нешто си му правел попатно при враќање и ај преиспитај што му направи и дали точеше некое гориво во некое шкарт бензинска пумпа или нешто друго?! Јас типувам Маф сензор и Мап сензор исто така и можно е цревата што е поврзан со турбото е истрошен и се собира како затнато при загреан мотор.
Патем за долги релации не ви треба фиеста туку фламенго мислам помоќна машина над 1.6 и поголема кола.
Фиеста е како чамец тераш преку атлантикот LoL


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Па на автопат ја возев 140 секад а сега ја возев 100 110 најмногу и не појави проблем. А гориво со еден резервоар гурав секад така да ме сум ставал на сумљиви места. Лукоил ставам од тука и гурам цел одмор. Малку троши и ме тера цел одмор до дома
Друже па ти маста ја омаш извадено на тоа моторче,75 магариња,сага немаш оствено у ауспухо 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #14 на: 19 Февруари 2020, 22:09:34 pm »
Значи надвор од скопје си тераш без проблем и само на враќање ви праи проблем и тоа два пати значи да не си го форисирал фиестата или нешто си му правел попатно при враќање и ај преиспитај што му направи и дали точеше некое гориво во некое шкарт бензинска пумпа или нешто друго?! Јас типувам Маф сензор и Мап сензор исто така и можно е цревата што е поврзан со турбото е истрошен и се собира како затнато при загреан мотор.
Патем за долги релации не ви треба фиеста туку фламенго мислам помоќна машина над 1.6 и поголема кола.
Фиеста е како чамец тераш преку атлантикот LoL


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Па на автопат ја возев 140 секад а сега ја возев 100 110 најмногу и не појави проблем. А гориво со еден резервоар гурав секад така да ме сум ставал на сумљиви места. Лукоил ставам од тука и гурам цел одмор. Малку троши и ме тера цел одмор до дома
Друже па ти маста ја омаш извадено на тоа моторче,75 магариња,сага немаш оствено у ауспухо 😁


Ај не лупај глупости мислам, маста извадено, на турбодизел, ајде молим ти се. Може да е МАФ, може да е сензор на брегаста, на радилица, може да е проблем со електроника, некаде оксидирано, влезено прашина, пумпа за гориво и слично.