Автор Тема: Golf 5 1.9 tdi 1100 obrtai i avtomatski se pustaat perki za klima  (Прочитано 2315 пати)

Отсутен danilo96

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Golf 5 1.9 tdi 1100 obrtai i avtomatski se pustaat perki za klima
« на: 24 Јуни 2019, 14:46:24 pm »
Zdravo imam problem so golf 5 1.9 tdi,raboti vo mesto na 800 obrtai normalno i odednas kacuva na 1100 i se pustaat dvete perki.Sto moze da bide problemot,mi kazaa dpfot vrshi regeneracija ali imam drugar so 1.9 tdi leon kade sto nema dpf i pocna i nego da mu go pravi toa
« Последно менување: 24 Јуни 2019, 15:00:18 pm danilo96 »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Golf 5 1.9 tdi 1100 obrtai i avtomatski se pustaat perki za klima
« Одговори #1 на: 24 Јуни 2019, 15:02:33 pm »
Пријателот нека си го провери Леон-от :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен danilo96

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Golf 5 1.9 tdi 1100 obrtai i avtomatski se pustaat perki za klima
« Одговори #2 на: 24 Јуни 2019, 15:08:41 pm »
Пријателот нека си го провери Леон-от :)
Od dpfot e?sakas da kazes

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Golf 5 1.9 tdi 1100 obrtai i avtomatski se pustaat perki za klima
« Одговори #3 на: 24 Јуни 2019, 15:50:15 pm »
Сакам да кажам, дека кај тебе и кај него, може да биде различна причината за сличен симптом :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 613
Одг: Golf 5 1.9 tdi 1100 obrtai i avtomatski se pustaat perki za klima
« Одговори #4 на: 24 Јуни 2019, 16:37:33 pm »
Чисто информативно, мене истово ми го праеше на 1.4 тси поради слаб акумулатор. Накачуваше обртаи за да зголеми полнење а по тоа што тогаш читав, перките се поврзани со зголемен лер гас..
Немав проблем со палење ама у суштина паѓаше напонот после подолго стоење.
Кај мене акумулаторот беше фабричкиот од 2008 па го заменив и сега више не ми се случило тоа.

Отсутен danilo96

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Golf 5 1.9 tdi 1100 obrtai i avtomatski se pustaat perki za klima
« Одговори #5 на: 24 Јуни 2019, 20:18:16 pm »
Чисто информативно, мене истово ми го праеше на 1.4 тси поради слаб акумулатор. Накачуваше обртаи за да зголеми полнење а по тоа што тогаш читав, перките се поврзани со зголемен лер гас..
Немав проблем со палење ама у суштина паѓаше напонот после подолго стоење.
Кај мене акумулаторот беше фабричкиот од 2008 па го заменив и сега више не ми се случило тоа.
Znam mi kazaa i mene toa,ama proveren e ne e do toa i eve vekje mesec dena taka prai

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Golf 5 1.9 tdi 1100 obrtai i avtomatski se pustaat perki za klima
« Одговори #6 на: 24 Јуни 2019, 22:04:55 pm »
Чисто информативно, мене истово ми го праеше на 1.4 тси поради слаб акумулатор. Накачуваше обртаи за да зголеми полнење а по тоа што тогаш читав, перките се поврзани со зголемен лер гас..
Немав проблем со палење ама у суштина паѓаше напонот после подолго стоење.
Кај мене акумулаторот беше фабричкиот од 2008 па го заменив и сега више не ми се случило тоа.
Znam mi kazaa i mene toa,ama proveren e ne e do toa i eve vekje mesec dena taka prai
Кога последен пат си исчистил гарежи од егр се до усисната грана па и турбото ? Пошо ТДи бара одржување и чистење. Ај пробај да ставаш адитив во резервоарот за нафта и било кои адитив Wurth,valvoline и друго ама квалитетни адитиви од 550 ден до 800 денари и терај си така се до празнење па види резултатот. Ми се чини дека моторот нешто е угушено и дали некои филтри ги сменивте?
А на која бензинска точиш нафтата?

Sent from my iPad using Tapatalk
« Последно менување: 24 Јуни 2019, 22:57:07 pm Pane-G »

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Golf 5 1.9 tdi 1100 obrtai i avtomatski se pustaat perki za klima
« Одговори #7 на: 24 Јуни 2019, 23:20:36 pm »
https://www.facebook.com/Avto.Servis.Mijakovski/
Ако сакаш чистење со адитив, машинско или Wynn's турај нема подобри
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен danilo96

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Golf 5 1.9 tdi 1100 obrtai i avtomatski se pustaat perki za klima
« Одговори #8 на: 25 Јуни 2019, 08:15:16 am »
Чисто информативно, мене истово ми го праеше на 1.4 тси поради слаб акумулатор. Накачуваше обртаи за да зголеми полнење а по тоа што тогаш читав, перките се поврзани со зголемен лер гас..
Немав проблем со палење ама у суштина паѓаше напонот после подолго стоење.
Кај мене акумулаторот беше фабричкиот од 2008 па го заменив и сега више не ми се случило тоа.
Znam mi kazaa i mene toa,ama proveren e ne e do toa i eve vekje mesec dena taka prai
Кога последен пат си исчистил гарежи од егр се до усисната грана па и турбото ? Пошо ТДи бара одржување и чистење. Ај пробај да ставаш адитив во резервоарот за нафта и било кои адитив Wurth,valvoline и друго ама квалитетни адитиви од 550 ден до 800 денари и терај си така се до празнење па види резултатот. Ми се чини дека моторот нешто е угушено и дали некои филтри ги сменивте?
А на која бензинска точиш нафтата?

Sent from my iPad using Tapatalk
Ima servis komplet napraen site filtri smeneti,i na makpetrol stavam samo,inace pred mesec dena svetna dpfot i go.izduvav 10 km na obikolnica se ugasii ne cadi kolata i prima super vlece dobro