Автор Тема: Сменето моторно масло, ама не го покажува ниво на прачката за масло  (Прочитано 4534 пати)

Отсутен corsa-c

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Чекај бре , велиш штом си турил маслото според препорачана количина и го стартуваш моторот и после на мерачот не покажува маслото е па не бива бе така , почекај да се олади моторот и да спласне маслото до доле во коритото па тогаш види прачката , бидејќи кога се стартува моторот и маслото оди нагоре или циркулира па затоа не покажува мерачот по гасење на моторот


Sent from my iPad using Tapatalk

Во право си за тоа, ама тогаш зошто и денес ми покажува исто? Нели преку цела ноќ би требало да слегне целото масло во картерот.

Отсутен corsa-c

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Чекај бре , велиш штом си турил маслото според препорачана количина и го стартуваш моторот и после на мерачот не покажува маслото е па не бива бе така , почекај да се олади моторот и да спласне маслото до доле во коритото па тогаш види прачката , бидејќи кога се стартува моторот и маслото оди нагоре или циркулира па затоа не покажува мерачот по гасење на моторот


Sent from my iPad using Tapatalk
Во право си за тоа, ама тогаш зошто и денес ми покажува исто? Нели преку цела ноќ би требало да слегне целото масло во картерот.

Се извинувам за двојниот пост. Интернет-мрежата нешто ме зафркава.

Отсутен corsa-c

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Јас турив точно 3.5L на истиот мотор па смукав. Сега турам 3 наеднаш и другите 200-300мл со дотурање по малку. И на тубата со масло има цртички.

Проверка прави на загреан мотор, после 5-10 мин од гасење.

Па така и направив и вчера и денес - 5-10 минути после гасење, и неколку часа откако ќе се излади моторот. Еве и сега пак проверив пак е исто.

Отсутен corsa-c

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Ти се скратила прачката, набиј ја поубаво! ;D
Охоо... набиена е баш убаво. ;D

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Успеав да најдам слободно време и да ја ѕирнам колава. Повторно ја проверив, па дури и ја возев малце ама се уште покажува исто. Во прилог ви прикачувам и слики од кантичката со масло и прачката за проверка на ниво на маслото. https://prnt.sc/o1heay
https://prnt.sc/o1heso Се надевам ќе може да се гледаат сликиве. Сликано е 10-15 минути откако го изгасив моторот. А исто така, додадов и малце од маслото во моторот.
Друже тоа е само корса,незнам зошто паничиш,на сликата од тубата имаш ставено само 2.7Л уље.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен corsa-c

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Успеав да најдам слободно време и да ја ѕирнам колава. Повторно ја проверив, па дури и ја возев малце ама се уште покажува исто. Во прилог ви прикачувам и слики од кантичката со масло и прачката за проверка на ниво на маслото. https://prnt.sc/o1heay
https://prnt.sc/o1heso Се надевам ќе може да се гледаат сликиве. Сликано е 10-15 минути откако го изгасив моторот. А исто така, додадов и малце од маслото во моторот.
Друже тоа е само корса,незнам зошто паничиш,на сликата од тубата имаш ставено само 2.7Л уље.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Па мислам дека е сосема нормално бидејќи ова првпат ми се случува. Претходно не сум имал вакви проблеми (ако може да се каже дека е проблем или предизвик - сеедно). Зарем треба уште да дотурам? И ако треба уште колку. Да не испадне после да усисувам вишок на масло. ;D

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Стави 200 грама, остави ја 10 мин и провери. Ако треба уште ќе доставиш. Ти си ја ставил минималната количина масло за тој мотор

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
1.2 16V-3Л уље.
1.2 16V Twinport-3.5Л уље.
Кој мотор го има кај тебе толку наполни како шо напишав.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен corsa-c

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Стави 200 грама, остави ја 10 мин и провери. Ако треба уште ќе доставиш. Ти си ја ставил минималната количина масло за тој мотор

Sent from my MI 6 using Tapatalk
Искрено претпоседниот член од погоре ме задума. Може и навистина да не сум ставил доволно (иако секогаш настојувам да ја ставам пропишаната количина согласно спецификациите и прирачникот за колава). Знам дека кантичкава со масло не е баш од 5 литри, туку дека е нешто помалку, па можно е тука да сум направил забуна. Ај утре ќе направам така, па ќе ви пишам тука.

Отсутен corsa-c

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
1.2 16V-3Л уље.
1.2 16V Twinport-3.5Л уље.
Кој мотор го има кај тебе толку наполни како шо напишав.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Првото: 1.2 16V-3Л

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Хахаха, ова е јако 5л - 3л = 2,5л... ;D

Битно, има дружба :)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
пријателе каде живееш да дојдиме да ти притуриме?

по 100-200мл додавај му и ќе јави одма на шипка, запри на 3/4 и тоа е тоа.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Друже стави му 3 литра масло нема да имаш проблем. Не се плаши ако малку отидеш во "плус", опел е тоа, ќе го сркне одма.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Друже стави му 3 литра масло нема да имаш проблем. Не се плаши ако малку отидеш во "плус", опел е тоа, ќе го сркне одма.

Уај? Ги бие таков глас или?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Друже стави му 3 литра масло нема да имаш проблем. Не се плаши ако малку отидеш во "плус", опел е тоа, ќе го сркне одма.

Уај? Ги бие таков глас или?

Тој мотор што го има во корсата е ок. Не троши масло, во споредба со 1.4 што иде во Астра H.

Коментарот ми беше малку така, како тролкање на членот...


[сликата со трол фејс]