Автор Тема: Formula 1 - Season 2019  (Прочитано 121450 пати)

Отсутен Darko_sk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 95
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #285 на: 30 Јуни 2019, 21:20:52 pm »
GP2 ENGINE! GP2 ENGINE! AHHHH

Еј на Леклер у Бахраин коа му се деси "I'm losing power" комплетно крахираше моторот, овој коа на радио вика "I'm losing power", нема проблем стисни таму 3, fail 03... whatever.. уште појак стана мoторот. Божеее, овие од Хонда ко у г'с да се праени.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #286 на: 30 Јуни 2019, 22:18:29 pm »
Незнам што мод беше тоа, ама Ветел и Ботас ги помина како заостанати болиди. Наиде на маалку отпор од Ветел но мноогу повеќе од Шарл. 

Да не заборавиме 2 битни работи:

1. Ферари на оваа патека беа видно побрзи на правците, па можеби затоа запна Макс да претица ризично низ кривини оти знаеше дека таму му лежи шансата. Не го оправдувам за грубото возење, ама таков си е.

2. Шарл мака мачеше со гумите последните кругови. Да го имаме и тоа во предвид, само што он не е Хамилтон по 100 пати да се плаче на тимското радио дека гумите му се потрошени, дека му дале погрешни гуми, дека сите му се криви.
 Молчејки си се бореше до крај. На кеај кога го прашаа само кажа дека не очекувал точку брзо да отидат гумите. Толку. Немаше крокодилски солзи, или испади на гнев (како Макс кога се истури на Окон лани) гуглајте, ќе видете што ви зборам
« Последно менување: 30 Јуни 2019, 22:23:41 pm brm brm »

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #287 на: 30 Јуни 2019, 22:24:47 pm »
Prljav coek ostanue prljav coek.
Drugcie neznae, i prljavstinata dopolnitelno go hrani.

Jasno se gleda na usporena snimka kako Verstapen go otvora volanot vo levo na izlez od krivinata, i namerno mu krati pat na Leclerc.
Bukvalno go izbutka na od staza. Poklasicno bitkanje zdravje.
Vo prethodniot imase slicna situacija i Leclerc se odbrani.

So takvi prljavi igraci treba samo so ista merka, prljavo.
Leclerc ne trebase da mu dozvoli da mu vleze od vnatresna strana.
Nemozese da go pomine ako cuvase vnatresna strana, tuka se zaeba.

Sudiite bea pod pritisok, demek da dozvolat trkanje vo interes na F1.
Pa neka gi trgnat site pravila i ajde gladijatori da gledame.
Takva vozbuda se bara izgleda.

Mene trkata mi bese super interesna, i bez potegot na Verstapen.
Pa uste i go velicaat...nekoi....

Zgora na toa, ohrabren od dobar del od "publikata" koja podrzuva prljava igra, ke bide beter.
Ednostavno so "butkanje" daleku se uspeva vo ovoj nas moderen svet...

Ova e tek pocetok, idninata e vo ovie mladi vozaci.
Se nadevam Leclerc ja nauci lekcijata kako treba so licnosti kako Verstapen.
Odvaj cekam da mu vrati so ista mera, samo reciprocitet e lek!
А што очекуваше Леклер, ќе игра балет со Макс ;D
Ни мене не ми се допадна потегот, но од друга страна секогаш имало нефер потези во Ф1 кои од разни причини не биле санкционирани.
« Последно менување: 30 Јуни 2019, 22:31:02 pm Mikius »

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3210
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #288 на: 30 Јуни 2019, 22:44:55 pm »
Хонда е главниот виновник за одличниот перформанс на Ред Бул денес. Неофицијално моторот нуди одличен стохиометриски баланс при атмосферски температури над 30 степени, што не беше претходно случај во претходните трки. Системот за ладење на моторот е модифициран и овозможува, моторот да биде цело време во идеален стохиометриски сооднос гориво-воздух, што им даде на Ред Бул околу 60 коњски сили плус во однос на претходните трки. Секако дека победничкиот пакет беше поткрепен со одличен сетап на болидот кој што работеше спринтерски на тврди пневматици до последен круг. Одлично изработено во Редбул и Хонда.

Во исто време, Мерцедес имаа големи проблеми со прегревање на моторот и затоа нивниот перформанс беше беден. Ботас и на прес брифингот после трката кажа дека морале да редуцираат со перформанси за да не прегрее агрегатот, и дека во Мерцедес биле свесни дека овој викенд е загубен, во трката за победа. Заебот за нив е во тоа што просечните температури во Австрија во Јуни месец се отприлика за 10 степени пониски од овие што ги имаше викендов. Соодветно на тоа целата стратегија и претпоставки за сетирање на болидот им се ѓубре. Оваа трка Мерцедес ја возеа Про-Форма.

Тоа што особено ме радува е што Мекларен почнаа да покажуваат заби и што Ландо Норис е исто така свежа крв која што неможе да дојде до израз од Леклер и Верстапен. Следете го Норис. Фантастичен момак е.

Ферари се брзи на правци, ама имаат огромен проблем со деградација на пневматици. Не успеваат да најдат добар сетап на подвозје и соодветен менеџмент на пневматици во текот на трката за да дојдат до подиум. Имаат фантастичен агрегат, ама шасијата и подвозјето се просечни.  Имаат фантастичен момак, Леклер кој што е најдоброто нешто што им се случило во последните години. А, да го имаат и Фетел кој што е најлошото нешто што им се случило во последните 30 години.

Ако температурите се во рамките на просекот во Англија, би требало да има одлична трка во Силверстон, Мерцедес, Мекларен и Ферари ќе бидат интересни за следење. Ред Бул не очекувам да покаже исти перформанси како во денешната трка во Австрија.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #289 на: 30 Јуни 2019, 22:59:26 pm »
Да не заборавиме дека Макс е питбул во редбул :)

На Гасли не му помогна стихиометријата :)

Баш ме интересира што би се случувало да е Макс во Ферари на истата позиција што ја има Леклер во моментов ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #290 на: 30 Јуни 2019, 23:10:09 pm »
Макс не е Ферари материјал (сеуште). Можда за некоја година ќе созрее доволно, сега за сега не е со мајндестот на тоа место. Инаку, ферари до сега ќе пријавеше интерес и ќе имаше понуди за него.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #291 на: 30 Јуни 2019, 23:48:24 pm »
Нормално, не ќе можат да го држат на узда, пргав тип е.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #292 на: 01 Јули 2019, 18:17:01 pm »
Поточно клошар, ама пошто беше во Австрија трката и претходно му зедоа 3 подиуми за неговото возење,
стјуардите му попуштија овој пат да помини така и тие да изгледаат невини.

Не ги чувам трките од оваа сезона а гарант има исто сценарио каде друг е казнет за истуркање од стаза.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3783
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #293 на: 01 Јули 2019, 18:39:32 pm »
Ферари два пати губат победа заради нерегуларна ситуација. Во една барем беа во право. Или се тркаат „машки“ и Ветел требаше да победи, или играме строго по правила и Лекрелрк требаше да си ја задржи позицијата.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #294 на: 01 Јули 2019, 20:35:19 pm »
Да им ебам пичката материна, и Фиа и Фетел и Леклерк. До кога на куров ќе возат ко пичиња. Удри и ти маму им ебем, ко којзнае што ќе изгубат...

Отсутен Lubenicata

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 716
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #295 на: 02 Јули 2019, 10:23:00 am »
Да им ебам пичката материна, и Фиа и Фетел и Леклерк. До кога на куров ќе возат ко пичиња. Удри и ти маму им ебем, ко којзнае што ќе изгубат...

Затоа има стјуарди ама некако глуви се(слепи). Се прават нешо ние вака ние така, а да им отидат Ферари на една година барем ке ги молат да се вратат ама ај ...

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #296 на: 02 Јули 2019, 14:19:59 pm »
Ферари два пати губат победа заради нерегуларна ситуација. Во една барем беа во право. Или се тркаат „машки“ и Ветел требаше да победи, или играме строго по правила и Лекрелрк требаше да си ја задржи позицијата.

Не беше ништо не регуларно, додатно ЛеКлерк ќе ја изгубеше позицијата како и да е, Верштапен го имаше веќе, прашање беше само на кој дел ќе го помине. Ферари како по обичај, секоја сезона демек спремни, али се гледа дека се далеку од спремни.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #297 на: 02 Јули 2019, 14:22:15 pm »
Не можеше чисто да го помини па почна со туркање Велики Макс.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #298 на: 02 Јули 2019, 14:24:43 pm »
Макс не е Ферари материјал (сеуште). Можда за некоја година ќе созрее доволно, сега за сега не е со мајндестот на тоа место. Инаку, ферари до сега ќе пријавеше интерес и ќе имаше понуди за него.

Зошто го гледате Ферари како тим каде секој би возел, прво болидот на Ферари не е најдобар, Ферари се сеуште далеку зад Мерцедес, второ не е во прашање само болидот и логото на тимот, важно е и внатрешната организација на тимот, нешто во што Ферари се катастрофа, секоја сезона чистка прават и пак ништо подобри не се во следната.

Макс ако оди негде, тоа ќе биде Мерцедес, но мое лично мислење е дека ќе остане во РедБул, посебно сега со моторот на Хонда.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3783
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #299 на: 02 Јули 2019, 14:32:29 pm »
Ферари два пати губат победа заради нерегуларна ситуација. Во една барем беа во право. Или се тркаат „машки“ и Ветел требаше да победи, или играме строго по правила и Лекрелрк требаше да си ја задржи позицијата.

Не беше ништо не регуларно, додатно ЛеКлерк ќе ја изгубеше позицијата како и да е, Верштапен го имаше веќе, прашање беше само на кој дел ќе го помине. Ферари како по обичај, секоја сезона демек спремни, али се гледа дека се далеку од спремни.

Штом мораа да ја утврдат регуларноста дополнително имало нешто сомнително.