Автор Тема: nesto kako tropanje od pod hauba  (Прочитано 2783 пати)

Отсутен crcic

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
nesto kako tropanje od pod hauba
« на: 31 Август 2018, 18:24:00 pm »
zdravo

imam pasat b7 i pred nekoe vreme zaprimetiv nekoj zvuk od napred od kaj haubata kako nekoj kais da e labav, ja odnesov na majstor ja pregleda cela vika nema nisto, ja odnesov u posche u skopje i tamu ja gledaa pa demek nekoj roler neso so ti ja znam smenija ama pak isto. ja nosam pak digaat ramenja vikaat se e provereno se e vo red, ali zvukov od vreme na vreme se javuva. znaci ne e postojan, najcesto se javuva koga nema da ja vozam nekolku dena i posle toa na prvoto vozenje.  sum primetil deka koga ke ja ostavam vo ler da raboti i se javi zvukot  koa ke pritisnam na gasta i toa epten mnogu malku i ke ja otpustam se gubi zvukot po 5-6 sekundi pak se javuva, pak ke stisnam malku na gasta pak se gubi itn... isto i na kumplug koa ke stisnam go snemuva zvukot i stom go otpustam pak se javuva. nekogas go ima i stom pustam klima i se aktivira kompresorot se gubi. nekoj da ne imal nekoe iskustvo ili nasoka nekoja da mi dade kade da go baram problemov? ili nekoj dobar majstor za VW?

eve na linkov video zakacuvam ako nekoj nesto znae moze da slusne pa da kaze https://streamable.com/gf8nd se slusa kako dizelot raboti vo pozadina i zvukot kako da tropa nesto kako sto tropa labav kais ili ko nekoj dizel kamion da ima do mene zastanato... so znam....

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: nesto kako tropanje od pod hauba
« Одговори #1 на: 31 Август 2018, 18:58:20 pm »
Да го чујам ќе ти кажам, кај мене беше вакум пумпата, си купив половна од ибеј.де за 8еур. Од кој град си?

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен crcic

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: nesto kako tropanje od pod hauba
« Одговори #2 на: 31 Август 2018, 19:05:08 pm »
veles/skopje variram :) moze vo bilo koj od tie 2 grada

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: nesto kako tropanje od pod hauba
« Одговори #3 на: 31 Август 2018, 20:48:34 pm »
Јас сум од Велес пиши ми пп

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен crcic

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: nesto kako tropanje od pod hauba
« Одговори #4 на: 31 Август 2018, 21:07:00 pm »
prateno

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: nesto kako tropanje od pod hauba
« Одговори #5 на: 01 Септември 2018, 01:17:10 am »
Ете го месаја велешанец ќе ти ја поправи колата.

Ова изгледа како банална работа. Пробај отштрафи го поклопецот на моторот од долу, заштрафи до од ново. Види некое црево нешто да не се допира некаде до моторот. Изгледа има некои вибрации кои удираат во нешто.

Отсутен crcic

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: nesto kako tropanje od pod hauba
« Одговори #6 на: 01 Септември 2018, 08:47:58 am »
абе кај знам ја мотор да отворам, ко прво немам алати ко второ и да имам нема шанси да се чепкам во такви нешта. за тоа барам мајстор добар, не се ценкам за цена не барам најефтино или поефтино али сакам да ми се среди проблемот, си плакам поштено без никакви прашања колку што треба. за мене колата е пали и вози, кога ке се расипе нешто носи на мајстор.... е сега уште да го најдеме мајсторот... :) иначе еве ке дојде Марјан кај и да е ке ја види слушне па може ке и најде чарето.

Отсутен crcic

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: nesto kako tropanje od pod hauba
« Одговори #7 на: 01 Септември 2018, 11:05:45 am »
ете замаец/ламела таму ѓо ти ја знам тие тракатанци испадна дека е проблем. големо фала до марјан. мада има уште вожња али секако за некој 5-6 илјади километри и е редовен сервер за уље и сл. менување така да тогаш ке сменам и тој дел.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: nesto kako tropanje od pod hauba
« Одговори #8 на: 01 Септември 2018, 14:31:09 pm »
Пасатот е камењ, хајлајн со кожа, убавите фарови и се ко што си личи. Замаецот е во почетна фаза, ќе тера уште долго.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk