Автор Тема: preporaka za dobar i iskusen serviser za manuelen menuvac za VW (transmisija)  (Прочитано 1400 пати)

Отсутен macko88

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
pisete iskustva i preporaki za dobar serviser na manuelni menuvaci za volkswagen?

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: preporaka za dobar i iskusen serviser za manuelen menuvac za VW (transmisija)
« Одговори #1 на: 29 Август 2018, 16:02:21 pm »
Sto e so menuvacot? sto treba da se servisira?

Отсутен macko88

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: preporaka za dobar i iskusen serviser za manuelen menuvac za VW (transmisija)
« Одговори #2 на: 31 Август 2018, 23:21:21 pm »
ne znam sto treba t.e koj del od transmisijata, ali koga vozam koga da recime namaluvam brzina od 4 vo 3 ima nekoj si otpor na menjacot., isto i koga zgolemuvam od 2 vo 3 mi pravi otpor cesto pati me nervira...losa rabota e vo sekoj slucaj. sto moze da bide? tie dvete glavna i sporedbna pumpa so ja turkaat hidraulicnava tecnost da ne se...ili vnatre vo zapcanicite pojma nema. znaci toa e problemot, eve vo procent  da kazam se javuva po 10 posto zemeno od brojot na menuvanja na brzini...ne e mnogu t.e. cesto.ali sakam da se sredi...pa zatoa mi treba covek so stvarno se razbira vo transmisija....posto ako gledam vo USA i evropa kako e...obicno ia poseben servis za tarnsmisija posto i toa e cela nauka..ali kaj nas mehanicarive se serviseri za se zivo i divo, za motor, za leektornika za klima ured za transmisija za se...hahah...znaci mi treba preporaka za iskusen covek za transmisijata

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: preporaka za dobar i iskusen serviser za manuelen menuvac za VW (transmisija)
« Одговори #3 на: 01 Септември 2018, 01:11:48 am »
Не е никаква специјална наука.
Пробај нареден пат дај меѓугас. Ако со меѓугас влезе нормално во брзина без отпор тогаш е изеден синхронот на 3-та брзина и треба да се смени.