Автор Тема: Crn dim Touareg 2.5 tdi  (Прочитано 21684 пати)

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #60 на: 09 Август 2018, 14:30:13 pm »
Taka ke ispadne na kraj.

Kolevski ne mi zimaat pari za nisto vakvo, denes mozebi 2 saati pominav tamu denar ne mi zemaa. :)


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #61 на: 09 Август 2018, 14:30:45 pm »
Пошто од почеток на темава почнав да тролам, да не ме сфатиш погрешно, сега не тролам. Јас не би декарбонизација. Јас би одел на механичко/хемиско чистење на усисна грана (од EGR до усисни вентили), механичко/хемиско чистење на турбината (поготово VNT системот), и исто така чистење на катализатор и DPF (иако не се затнати според мајсторите).
Исто така, за проба, смени место кај што точиш дизел. На некои, повеќе им чади од макпетрол, на други од лукоил.. (кај мене дизелот повеќе чаднуе од макпетрол, ама па боље работи моторот, па сум решил да подчаднува). 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #62 на: 09 Август 2018, 14:39:29 pm »
Kade i koj moze da ja iscisti kolata?

Inaku i toa mi go kazaa preeska. Da stavam gorivo od lukoil EKTO demek imalo golema razlika vo odnos na makpetrol.


Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #63 на: 09 Август 2018, 14:42:28 pm »
Пошто од почеток на темава почнав да тролам, да не ме сфатиш погрешно, сега не тролам. Јас не би декарбонизација. Јас би одел на механичко/хемиско чистење на усисна грана (од EGR до усисни вентили), механичко/хемиско чистење на турбината (поготово VNT системот), и исто така чистење на катализатор и DPF (иако не се затнати според мајсторите).
Исто така, за проба, смени место кај што точиш дизел. На некои, повеќе им чади од макпетрол, на други од лукоил.. (кај мене дизелот повеќе чаднуе од макпетрол, ама па боље работи моторот, па сум решил да подчаднува). 

Кај тебе нема што да се праи, може само цигла под папуча на гас да не можеш да стискаш јако.

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #64 на: 09 Август 2018, 14:43:45 pm »
Moze i toa e resenie.

A katalizatorot e isto sto i DPF ili ne?


Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #65 на: 09 Август 2018, 14:46:58 pm »
Сосема различна е улогата на катализаторот од DPF.

"Yes, diesel engines do have catalytic converters. The most commonly present catalytic converter is Diesel Oxidation Catalyst (DOC). The catalyst used oxygen in the exhaust gas stream to convert carbon monoxide to carbon dioxide and the hydrocarbons to carbon dioxide and water."

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #66 на: 09 Август 2018, 14:50:55 pm »
Ako  DPF mi e dobar kako moze da se proveri katalizatorot?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #67 на: 09 Август 2018, 14:51:10 pm »
На 5ти август си ја издувал.
Да претпоставиме дека дпф се исчистил.
Денес веќе бил 14% полн?
Колку км си поминал во град?
Тука некаде лежи зајакот, односно, полнењето дпф е последица.
Бидејки сите параметри биле добри, да се види какво масло е ставено и дали исполнува спецификации за дпф, да се смени бензинска пумпа, стил на возење...

За друго постручни од мене :)

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #68 на: 09 Август 2018, 14:57:45 pm »
Da na 5 ja izduvav i toa dobro.
Denes povtorno 14%. Po vozenej denes na avtopat padna pak na 4%.

Inaku od ponedelnikot do denes da imam pominato da receme 100-150 km vo grad, so toa sto vozenje bez stiskanje mnogu.

Masloto denes go proverija bidejki se somnevaa vo nego bidejki site servisi se praveni vo ovlasten osven posledniot servis. Posledniot pat e staveno Motul 5 30  504. I rekoa deka e dobro toa maslo za ovaa kola.

https://sep.yimg.com/ay/yhst-1918367471896/motul-5w30-specific-synthetic-oil-1-liter-17.jpg

Ova maslo go imam staveno. Togas smeniv site filtri + maslo.


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #69 на: 09 Август 2018, 15:18:21 pm »
По мене, многу брзо се наполнил дпф и да се види зошто моторот произведува толку саѓе.

На памет ќе зборам, ништо чудно претходно да не биле комплетирани активни регенерации, па се наталожило саѓе во лонци и при стискање се чистат лонците и затоа дими. Пишав што ми се случуваше со половен лонец од дизел, ставен на бензинец :)

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #70 на: 09 Август 2018, 15:23:06 pm »
Znaci najdobro da zemam da rasturam cela kola da iscistam i togas sigurno nema da imam nisto :)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #71 на: 09 Август 2018, 15:27:13 pm »
Пошто од почеток на темава почнав да тролам, да не ме сфатиш погрешно, сега не тролам. Јас не би декарбонизација. Јас би одел на механичко/хемиско чистење на усисна грана (од EGR до усисни вентили), механичко/хемиско чистење на турбината (поготово VNT системот), и исто така чистење на катализатор и DPF (иако не се затнати според мајсторите).
Исто така, за проба, смени место кај што точиш дизел. На некои, повеќе им чади од макпетрол, на други од лукоил.. (кај мене дизелот повеќе чаднуе од макпетрол, ама па боље работи моторот, па сум решил да подчаднува). 

Кај тебе нема што да се праи, може само цигла под папуча на гас да не можеш да стискаш јако.
Moze i toa e resenie.

A katalizatorot e isto sto i DPF ili ne?



Ова се однесува за колата на @Simo - Carrier159 пошто малце ја понзавам подобро. За кај тебе не можам да тврадм :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #72 на: 09 Август 2018, 15:32:11 pm »
Многу брзаш со заклучоци :)
Сакам да кажам можеби е банален проблемот, со оглед на староста на колата.
Толку не се секирај, освен ако не си трол :)
Лош избор на кола за 95% град :'(
Прошетај до Белград, таква кола е за такви релации :)
Културно е да си отвориш тема во возила на членови со повеќе податоци.

Поздрав

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #73 на: 09 Август 2018, 15:46:52 pm »
Од каде ставаш нафта обично?

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #74 на: 09 Август 2018, 15:54:36 pm »
Sekogas na Makpetrol. Ne pamtam nekogas na Lukoil da sum stavil.