Автор Тема: Crn dim Touareg 2.5 tdi  (Прочитано 21674 пати)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #30 на: 06 Август 2018, 21:21:53 pm »
Здраво, ако сакаш се нудам за помош да ти ја издувам колата како што треба. Доволно ми се 50 километри. Поздрав

Отсутен mambo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #31 на: 07 Август 2018, 01:01:42 am »
izduvaj ja, jas obicno vozam na 2000 obrtai i pred nedela denaprimetiv    na poadjanje od mesto crno da dimi koga davam gas. edno 50 km vozev nad 3000 ,pa duri i na kratko do daska u vtora, i se iscisti. egrot e smenet, dpfot e cist, ama znae taka od vreme na vre da zacadi. dizel e. nisto ne mu e, ako prima gas gajle nema.

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #32 на: 07 Август 2018, 09:27:04 am »
DPF kako sto gledan ne e varen nikade, ke slikam posle i ke vi postavam slika.

A dali moze da mi preporacate nekoj koj sto moze da gi proveri mapite i da napravi celosna dijagnostia so site senozori, ama da e od skopje.

Inaku sega otkako se vrativ od pat, kolata mnogu pomalce dimi, ama sepak dimi.

Inaku nikogas ne e cisten EGR i  90% od vremeto e vozena vo grad i toa na kratki relacii bidejki od doma do rabota mi e 2 km i nikogas ne zagreva dodeka stignam na rabota.

Isto taka vikendov vadev gliser od voda i auspusite bea vo voda i koga ja zapaliv so auspuh vo voda i dadov gas frli mnogu garez od auspuhot.


Spored moe gledanje kako da i fali vozduh vo sogoruvanjeto i zatoa dimi, ama sepak treba nekoj ubavo da proveri kako sto treba.


Inaku kolata si prima bez problem od 0-210 ide bez problem nitu da secka nitu nisto. Koga ke dades gas prima bez nikakov problem.



Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #33 на: 07 Август 2018, 09:29:06 am »
Првин пробај извози ја обиколница у 4-та со околу 120-130, малце да се издува колата.
Со оглед на тоа што толкав тенк со 2.5 тди под хауба го возиш низ град за дури 2 километра, ја убиваш и околината и колата.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #34 на: 07 Август 2018, 09:30:35 am »
Првин пробај извози ја обиколница у 4-та со околу 120-130, малце да се издува колата.
Со оглед на тоа што толкав тенк со 2.5 тди под хауба го возиш низ град за дури 2 километра, ја убиваш и околината и колата.

Sega e izduvana i ima dosta pomalce dim, ama sepak ima :)

Pred ova vozev dacia duster 1.5 dci, tamu nemase nikakov dim, a ova ima. I toa mi e mene, kako moze dacia da nema a ova da ima dim :)

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #35 на: 07 Август 2018, 09:41:37 am »
Италијански тјунинг никој не предложи?

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #36 на: 07 Август 2018, 09:49:46 am »
Италијански тјунинг никој не предложи?

A toa e?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #37 на: 07 Август 2018, 09:51:44 am »
Италијански тјунинг никој не предложи?

Првин пробај извози ја обиколница у 4-та со околу 120-130, малце да се издува колата.
Со оглед на тоа што толкав тенк со 2.5 тди под хауба го возиш низ град за дури 2 километра, ја убиваш и околината и колата.

@зоки-златен не му доѓе исто?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #38 на: 07 Август 2018, 09:52:59 am »
Јас земав пуканките. Чекам решение за проблемот „дизел чади“. ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #39 на: 07 Август 2018, 10:11:01 am »
Другар, не ти е издувана. Ако е издувана, нема да чади.  Извади ја на автопат и фурај 100-150км околу 3000 вртежи. После иди кај некој мајстор да извади ЕГР и усисната грана и исчисти го гарежот од неа.

Црн дим е богата смеса. Богата смеса = помалку воздух, повеќе нафта. Исто нека ти ги проверат дизните во употреба дали корекциите им се во граници или не.  :)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #40 на: 07 Август 2018, 10:16:57 am »
Другар, не ти е издувана. Ако е издувана, нема да чади.  Извади ја на автопат и фурај 100-150км околу 3000 вртежи. После иди кај некој мајстор да извади ЕГР и усисната грана и исчисти го гарежот од неа.

Црн дим е богата смеса. Богата смеса = помалку воздух, повеќе нафта. Исто нека ти ги проверат дизните во употреба дали корекциите им се во граници или не.  :)

Diznite gi gledaa vo site servisi sto bev i site rekoa deka se super.

DAC predlozi samo da gi izvadi i da gi stavat na ultrazvuk da gi iscistat ama ne garantiraat deka toa ke go resi problemot bidejki diznite na kompjuter bile super


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #41 на: 07 Август 2018, 10:45:50 am »
Не малтретирај толкав тенк и народ низ град за 2 км :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #42 на: 07 Август 2018, 10:48:31 am »
...

Јас ти предложив во движење да ги провери мајстор да види како работат во целиот опсег, а не само во место. Исто, самиот ДПФ има вредности и разлики во влезен и излезен притисок, проток, и процент на пепел во него. Но, да знаеш дека секој ДПФ има животен век кој драстично се намалува со возење низ град и кратки релации.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #43 на: 07 Август 2018, 10:48:35 am »
Да видиш првен кај Шиник или во Step Оn дали е нешто манипулирано со мапата, дали е софтверски исклучен ДПФ или ЕГР.

Па после да бараш од каде губи воздух, ако воопшто губи.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #44 на: 07 Август 2018, 10:51:06 am »
Првин пробај извози ја обиколница у 4-та со околу 120-130, малце да се издува колата.
Со оглед на тоа што толкав тенк со 2.5 тди под хауба го возиш низ град за дури 2 километра, ја убиваш и околината и колата.

Sega e izduvana i ima dosta pomalce dim, ama sepak ima :)

Pred ova vozev dacia duster 1.5 dci, tamu nemase nikakov dim, a ova ima. I toa mi e mene, kako moze dacia da nema a ova da ima dim :)

Црниот дим дефинитивно ти е заради пребогата смеса-недоволно воздух. Веќе и сам знаеш. Реално и да не ти е добро турбото и егр, ако се добри МАП/МАФ, ако не ти се дупнати цревата ако не ти се проблематични бризгалките и притисокот на гориво, ако не ти е тунирана да КОРНЕ на тргање, не би требало да се јавува толку.

Кратките дестинации и насобирање на гареж поради не доволно возење ќе го решиш со итаљански тунинг, но само ако се друго е ОК. Ако не е само ќе се поднамали црнилото за некое време, додека повторно не ти се наталожи гареж. Со оглед дека истиот гареж ти се бута низ усисна грана преку ЕГР, веројатноста да се наталожи на влез у мотор е доста реална. После тоа чистење само со брцање у мотор.