Автор Тема: Проблем со потрошувачка на масло?  (Прочитано 6383 пати)

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #15 на: 31 Мај 2018, 18:13:34 pm »
Масло никако од Македонија!!
И мене многу ми трошеше, купив Castrol од Германија, 200ml на 10000км сега троши. Од истото масло туривме и кај еден мој другар, исто, потрошувачка на масло минимална.

Ако неможеш од Германија, купи од Грција, само не од тука.
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен Ace000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #16 на: 31 Мај 2018, 18:53:26 pm »
1. Прв пат. Бев таму кога го смена маслото и видов дека тури кастрол точно какво не знам.Пред да тргнам маслото беше на максимим, после извозени 500км на отворено, наредниот ден ко проверив маслото беше на минимум.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #17 на: 31 Мај 2018, 19:20:38 pm »
Другар а менуваше ли и филтер? Дали после палењето, ја изгасивте почекавте 15ина минути и дополнивте масло за да се наполни филтерот?

Во самиот филтер има од 400-700 милилитри масло (зависи од типот, куќиштето, итн).

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Ace000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #18 на: 31 Мај 2018, 19:38:17 pm »
Да, сменавме и филтер но после тоа имав до Прилеп возено и маслото беше во ред.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #19 на: 31 Мај 2018, 22:47:46 pm »
Памет за друг пат... да купиш кола, а не опел. ;D :D

Отсутен ZokiPet

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 332
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #20 на: 01 Јуни 2018, 10:28:57 am »
1. Прв пат. Бев таму кога го смена маслото и видов дека тури кастрол точно какво не знам.Пред да тргнам маслото беше на максимим, после извозени 500км на отворено, наредниот ден ко проверив маслото беше на минимум.

Штом прв пат менуваш, не можеш да знаеш дали претходно исто трошела или не.
Она што сега можеш да направиш пред да го отвориш моторот е да провериш дали има наслаги од карбонизација во моторот. Наједноставно е да погледнеш низ отворот за дотурање на масло и да видиш каква е состојбата во деклата во делот околу вентилите.


вторава слика е само за екстремен приказ на наслаги - и многу помала количина е доволна за зголемена потрошувачка.




Ако има црни наслаги можно е кариките да се затестени и заглавени во процепите на клипот и не го бришат маслото од ѕидот на цилиндрите.



Прв чекор кон отстранување на наслагите ти е перење на внатрешноста на моторот со средства наменети за тоа:




Ако тоа не помага значи претходниот сопственик почесто менувал ламела отколку масло, па ќе мора со отворање на моторот механички да се отстранат наслагите.

Ако нема наслаги тогаш можеби моторот е веќе истрошен (карики, цилиндри) или (ако имаш среќа) ти туриле очајно лошо масло.
« Последно менување: 01 Јуни 2018, 13:59:14 pm ZokiPet »

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 615
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #21 на: 01 Јуни 2018, 10:46:55 am »
Ovie sredstvava za cistenje nekogas cuda moze da napravat.

Ova engine flush ne mi go ponudile do sega (od Automakedonija), ama imam koristeno na nekolku pati ova (slucajno i sega momentalno mi e vo rezervoar)

Priot pat, koga mi svetna check engine sijalicka, otidov vo servis mi gazuvaat koi greski gi javuva, i pocnuvaat nagagjanja - da ne e senzor nekoj, da ne e ova, ona... moze da kosta neznam kolku ako e senzor... A kolata stara 4-5 godini. Resenieto bese vo Liqui Moly injection reiniger, odnosno samo 300den, koe mi go dade glavniot na servisot so muabet - staj go ova prvo, pa posle ke vidime dali treba nesto.

Bas ke vidam dali go imaat ova engine flush-ov.
« Последно менување: 01 Јуни 2018, 11:21:47 am ogledalo »

Отсутен Ace000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #22 на: 23 Јули 2018, 12:22:08 pm »
Ми го сменаја маслото овај пат ми турија Tronic 5w-40, и на поминати 250 километри потроши 0.5л масло. Т.е вкупно поминав околу 500 километри и дотурив околу 800мл масло. Нема никакви наслаги во моторот и ми рекоја не течело масло... се познава на едно место ко да течи но не било можно толку да истечи од таму. И сега дали познавате некој добар сервисер за Опел во Битола, пошто трошам повеќе пари за дотурвање на масло одошто бензин.Поздрав.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #23 на: 23 Јули 2018, 20:05:02 pm »
Овдешна е или увезена? Колку има поминато? Имам колега прв газда на корса 2006та мислам со 1.2 бензин моторче, веќе направи негде 150000км. Цел работен век моторот се мачеше со потрошувачка на масло. Додека7407077777777 смени уљни карики и наводно му рекоа дека е фабричка маана. Можеби е коинциденција, можеби не.

Не би требало. Ја имаме истата во фамилија никогаш не трошела масло.

Истиот проблем го имам и на мојата Corsa C 1.0, ако е стегам над 4000-4500rpm ми го троши маслото, ако е возам нормално тогаш нема проблем.

Нормално е на тој број на вртежи да троши масло, ако маслото е неквалитетно и губи вискозност кога ќе се загрее. Твојот случај е типичен пример за неквалитетно масло или неточна градација.

Јас користам GM 10 - 40

Ете, си пишал потврда на гореспоменатото неколку постови подоле. Тоа масло е ѓубре.
Тоа масло ми го ставија мене во мотор со 60.000 поминати, некои 10.000км откако ставив плин. Ми ставија во Аутомакедонија ГМ 10-40, тргнав до грција, за 300км потроши литро ипол масло. Таму ставив некое масло не се ни сеќавам какво за до назад, не ми потроиши ни капка на враќање., Се вратив на сервис ми рекоа ти изгорел моторот од плинот. Тука на форум некои трескаа глупости, моторот бил изгорен. Од тогаш ставам само Liquy Moly Toptec 4100 5w-40 и од тогаш 110.00км веќе поминати ни капка масло не потрошил моторот.

Заклучок, има големи шанси да не е до моторот, ниту до стилот на возење, туку да ставаш ѓубре од масло, како што ставаат грото од лекомислени што се палат по лажни „брендови“.

Смени го маслото со оригинално од било кој мид-рејнџ бренд, па види што ќе се случи.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #24 на: 23 Јули 2018, 20:11:27 pm »
Ми го сменаја маслото овај пат ми турија Tronic 5w-40, и на поминати 250 километри потроши 0.5л масло. Т.е вкупно поминав околу 500 километри и дотурив околу 800мл масло. Нема никакви наслаги во моторот и ми рекоја не течело масло... се познава на едно место ко да течи но не било можно толку да истечи од таму. И сега дали познавате некој добар сервисер за Опел во Битола, пошто трошам повеќе пари за дотурвање на масло одошто бензин.Поздрав.

Оди во авторемонт и барај го Демката, Кико или Стево.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #25 на: 23 Јули 2018, 21:19:16 pm »
И шо?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #26 на: 23 Јули 2018, 21:21:01 pm »
Па ваљда се поголеми експерти од тебе во нивната професија, ама не сум сигурен.

Отсутен Ace000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #27 на: 24 Јуни 2019, 17:49:38 pm »
И повторно го имам истиот проблем со колата но сега троши уште повеќе масло на 450км дотурив 1 литро масло. Проверив во внатрешноста на моторот и има наслаги од карбонизација. Не ми се нафаќат да ги сменат маслените карики ми рекоја да сум го сменел моторот. Ваше мислење што да правам и препорачајте ми некој добар сервисер од Битола кој би се нафатил? Или да пробам прво со средство за перење на внатрешноста на моторот?

1. Прв пат. Бев таму кога го смена маслото и видов дека тури кастрол точно какво не знам.Пред да тргнам маслото беше на максимим, после извозени 500км на отворено, наредниот ден ко проверив маслото беше на минимум.

Штом прв пат менуваш, не можеш да знаеш дали претходно исто трошела или не.
Она што сега можеш да направиш пред да го отвориш моторот е да провериш дали има наслаги од карбонизација во моторот. Наједноставно е да погледнеш низ отворот за дотурање на масло и да видиш каква е состојбата во деклата во делот околу вентилите.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

вторава слика е само за екстремен приказ на наслаги - и многу помала количина е доволна за зголемена потрошувачка.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Ако има црни наслаги можно е кариките да се затестени и заглавени во процепите на клипот и не го бришат маслото од ѕидот на цилиндрите.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Прв чекор кон отстранување на наслагите ти е перење на внатрешноста на моторот со средства наменети за тоа:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ако тоа не помага значи претходниот сопственик почесто менувал ламела отколку масло, па ќе мора со отворање на моторот механички да се отстранат наслагите.

Ако нема наслаги тогаш можеби моторот е веќе истрошен (карики, цилиндри) или (ако имаш среќа) ти туриле очајно лошо масло.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Проблем со потрошувачка на масло?
« Одговори #28 на: 24 Јуни 2019, 23:17:58 pm »
Што кола?
За Прилеп знам, за Битола незнам :)
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005