Автор Тема: Сервис на менувач  (Прочитано 8272 пати)

Отсутен Cima

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #30 на: 11 Декември 2021, 19:24:39 pm »
@Simo - Carrier159 На ФБ ми излегуваа постови од Мехатроника Сервис, гледам оправаа многу покомплицирани менувачи (автоматски пред се), да провериш да прашаш кај нив, би било уште подобро некој што има позитивно искуство со нив да потврди дека стварно ги бива
Ќе се праша и таму. До сега прашано на едно место, Брада во с.Лисиче, удри јака цена (500е минимум), ама некои луѓе ме предомислуваат за квалитетот таму.
Здраво,

Имам Opel Insignia со истиот проблем(истиот менувач M32), ме интересира дали го реши проблемот со менувачот и доколку го поправи кој мајстор ти го реши проблемот.

Поздрав

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #31 на: 11 Декември 2021, 20:29:49 pm »
@Simo - Carrier159 На ФБ ми излегуваа постови од Мехатроника Сервис, гледам оправаа многу покомплицирани менувачи (автоматски пред се), да провериш да прашаш кај нив, би било уште подобро некој што има позитивно искуство со нив да потврди дека стварно ги бива
Ќе се праша и таму. До сега прашано на едно место, Брада во с.Лисиче, удри јака цена (500е минимум), ама некои луѓе ме предомислуваат за квалитетот таму.
Здраво,

Имам Opel Insignia со истиот проблем(истиот менувач M32), ме интересира дали го реши проблемот со менувачот и доколку го поправи кој мајстор ти го реши проблемот.

Поздрав
Не. Сега за сега, само лагери набавив за поклопецот (трите најрсипливи), и на мисла сум сам да мењам, веројатно некој надежен викенд со темпертура над 5 степени (на пролет веројатно).
Не знам што и кого да ти препорачам, никој не ми влеа доверба.
Едно Мито, ребилд со лагери праен на 37-8.000км, правен кај као реномиран FIAT/ALFA сервис, случајно го сретнав после некоклу години со околу 90-тина илјади, мењачот побучен него кај мене. И тогаш репарацијата платена скапо.
Така да, ако е само за менување лагери и сам ќе се помучам да го напраам тоа. Купишта искуства има по нетов.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tonyo

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #32 на: 22 Април 2023, 19:24:30 pm »
Здраво друштво незнам дали имам проблем со мењачот или јас не мењавам добро вака при возење од 15 пати сменето за втора брзина 2 пати ,како да ми рипа мењачот некад малце ќе рипне но не искача од брзина но ќе се слушне и осети но некогаш скроз ќе искочи и при тоа сум стиснал гас и слуша запчаниците чкрипат ,за сите други брзини влага мн лесно ,се работи за митсубиши лансер 2008 1.5  бензин