Автор Тема: BMW e36 318 tds  (Прочитано 27550 пати)

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #60 на: 21 Декември 2018, 23:24:07 pm »
Ако треба слики да му покажуваш тури му курот. Смени си мајстор среди колата ..

Хахах те сваќам ама поентата ми беше дека незнам за што станува збор на сликата па за секој случај да му предложам, ама по дообјаснувањето на Звонко сватив за што се работи и да едно од тие 3 црева е ладно 2 се топли затоа и понекогаш дува топло. Го примети тоа мајсторот ама договорот е да одам утре (малку да ја повозам одкако го исправ моторот) и да ги види двете работи наеднаш. Се надевам дека утре ќе средиме работа  :-\

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #61 на: 21 Декември 2018, 23:47:14 pm »
.
« Последно менување: 30 Декември 2018, 00:09:29 am Knight_ »

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #62 на: 25 Декември 2018, 23:33:18 pm »
Денес ги сменивме вентилите и тие нечинат. Десната страна дува малку топло левата камен ладно цело време и во место и во возење....
Деновиве напротив мајсторот не е тука па у петок сака да види клапните дали отварале убаво и друга варијанта да се отворат вентилите да се исчистат. Гледав видео на YouTube еден отвараше исти вентили и гумиците што се внатре вика се распаѓаат и ги затнуваат цревата. Ако и тоа не успее ќе си ги вратам старите вентили кој барем во возење загреваа зошто немам више ни нерви а ни пари за фрлање. До сега почнувајќи од термостатот па до денес дадов скоро 6 000 ден резултат 0.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #63 на: 26 Декември 2018, 03:45:30 am »
@Knight_
Дали случајно ја продаваш колава? ;D

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #64 на: 26 Декември 2018, 07:19:03 am »
Изгледа од сабота  ;D

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #65 на: 30 Декември 2018, 00:17:47 am »
За традицијата да продолжи со решавање на проблемите последниот ден пред да одам негде вчера ја однесов на мајстор денес ја земав со се надевам трајно решен проблем.
Парното сега дува одлично топло дури и во место. Чистени вентили клапни канали бла бла колку што успеав да сватам зошто на мајсторот не му се кажуваше многу што направил што на нерви ми иде ама ај битно се реши.

Следно во план мие мал сервис и воедно да се реши капењето на уље а капе од куќиштето на филтерот за уље.

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1050
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #66 на: 30 Декември 2018, 08:32:07 am »
за капењето од куќиштето, сигурно сака промена на дихтунгот што е под него.....треба да е бр.15
ако мењаш, моја препорака исклучиво оригинален.


Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #67 на: 30 Декември 2018, 19:27:46 pm »
Јас ја менив гумицата пред 1 година, сега гледам пак од истото пушта :/
Ваква е кај мене..

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #68 на: 31 Декември 2018, 16:25:53 pm »
за капењето од куќиштето, сигурно сака промена на дихтунгот што е под него.....треба да е бр.15
ако мењаш, моја препорака исклучиво оригинален.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Точно треба да е тој зошто од страна нема ништо туку само од доле. И фала за препораката ќе барам оргинален :)

@Бузуки ако добро се сеќавам кога читав за проблеми на постариве Bmw a се спомнуваше oil leaks everywhere изгледа и така е  :D оргинал стави?

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #69 на: 31 Декември 2018, 16:59:09 pm »
Мислам дека нема шанси оргинал да се најди.. 500 денари ја земав и ми го дадоја во запечатено најлонче..

Иначе не е страшно само ме нервира го мрси моторот.. Исто од цревото кај што е ваносот ми пушта од стега али здравје до пролет ќе постои.. Баш мерам еве после 3/4 месеци околу 200мл фалеше...

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #70 на: 04 Јануари 2019, 13:44:35 pm »
@Бузуки кај мене поише капе затоа и морам да го решавам на сервис.

Поминавме уште еден трип со BMW то до Охрид. 520км просек 6.3л/100км по бензинска.



Патот пештани - св. наум очекував дека ќе биде празен но имаше доста туристи и автобуси кој не дозволиа да се ужива како што треба ама добар дел  8) 8) едвај чекам следна прилика  ;D ;D

И секако за назад најинтересното сегде најавуваат снег па се мислев како и дали воопшто ќе ја искачам стража без ланци.
Од охрид се до почнување на угорниците за стража на патот немаше воопшто снег ама тука веќе почна и да сум закаснел 20 минути немаше да ја искачам. На неколку кривини осеќав како почнува да лизга и намалува ама за среќа поминав. Е ризичниот момент беше кога еден со Фабиа цело време ми се лепеше позади како у стилот јас сум со предна можам нагоре без проблем и на кривина во десно наеднаш пред нас заглавена А класа шлајфува. Јас неможам да кочам зошто овој мие на браник ја избегнав лево па десно арно ама ја десно задниот дел сака од лево да ме претица и малку се лизгав по двете ленти ама за среќа добро поминав. Е после тоа Шкодата си држеше растојание  ;D ;D

Сликиве се за надоле нагоре не ни текна да сликаме  :D
Нагоре имаше малку помалку снег.



Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #71 на: 12 Февруари 2019, 17:36:23 pm »
Направен и втор сервис на поминати 10.450км од претходниот.
Сменето уље, филтри, дихтончето на куќиштето на филтерот за уље од кај што ми капеше многу (околу пола цм фалеше дихтон), турбото повторно негде губеше притисок претходниот мајстор кај што ја носев ми рече вариабил поправал претходно ама овој мајстор вика ова турбо нема вариабил. Испадна интеркулерот бил скршен (сигурен сум дека било од претходниов мајстор зошто како навика муе нешто да искрши) па и тоа го средивме. И последно од хладњаче ако добро разбрав што се наоѓа до шипката за уље од едно црево испуштало малку антифриз среќа го приметил и тоа го сменивме.

До сега во моја сопственост поминати ситно над 11.000км за скоро 11 месеци и искрено се осеќам како да не ја возам ич.

Еве го и уљето што го користам

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #72 на: 03 Март 2019, 16:23:45 pm »
Ми пуштало ATF од цревото под казанчето па останала пумпата скоро без уље и ослабе. На сто места прашав никој нема ако знаете некој да продава пишете ми бројче да се јавам да прашувам.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #73 на: 14 Март 2019, 21:06:58 pm »
Знае ли никој добар сервис во скопјево за серво пумпи летви такви работи? Земав друга пумпа пак исто воланот е тежок па почнувам да сумљам дека нешто друго е проблемот. А исто прочитав и по некој форуми дека од цревата може да биде од пумпа па и во летва што се да не е до пумпата. Ама доколку има некој што стрикно со тоа се занимаваат можда полесно би го нашле проблемот.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #74 на: 14 Март 2019, 21:14:36 pm »
Другар влези на фб на бмв клуб таму што и да прашаш ќе најдиш многу одговори..

Иначе гледам си прашувал и за делови, јас знам барем 4/5 души што растураат само бмв.. (гиго, златко, јовица, дарко...) Како што кажав на фб можиш све да најдиш..