Автор Тема: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline  (Прочитано 48098 пати)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #150 на: 30 Март 2018, 14:37:27 pm »
Пане друже. Ах бе пане бе

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #151 на: 30 Март 2018, 14:45:01 pm »
Братлеее престар сум за контрање и сум возел секакви коли почнувајќи од  Мучилиште во АСУЦ и во пракса за коли дури и како тестер низ полигонот освен овој Голфот 1.0 турбо кое е нешто ново и имам престава што и како и гарант за две/три годинки ќе изгуби перфонманси како андроид смартфони


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Гледам од ајфон го праќаш ова, како губат перформанси Андроид телефоните? Јас користам оне м8 ца стар веќе 5 та година, па еве не ми кочи. Ако си користел Андроид од 200 евра да после 2-3 години ќе почне да кочи поради немањето доволно меморија и се поголемите ресурси што ги бараат апликациите, исто како што компјутерот пред 4 години што си го купил што нема да ти ги врти игрите што излегле годинава. Ако веруваш дека за мекинтош нема вируси јасно е се. Инаку назад за колава, ако 1.9 тди то после 20 години уште вози со поминати 300к минимум додека дојде кај нас и стане достапно за наши услови, тогаш 1.0 тси то со просечна километража што ја поминува еден македонец рачунај 30 години ќе ти трае.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #152 на: 30 Март 2018, 14:54:10 pm »
Кој рече дека бемве не оди на снек?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #153 на: 30 Март 2018, 15:02:58 pm »
Кој рече дека бемве не оди на снек?

Ваљда некој со 1.9 ТДИ.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #154 на: 30 Март 2018, 15:20:22 pm »
Кој рече дека бемве не оди на снек????
Кој рече дека бемве не оди на снек???
Кој рече дека бемве не оди на снек??
Кој рече дека бемве не оди на снек??
Кој рече дека бемве не оди на снек?
?

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #155 на: 30 Март 2018, 16:13:49 pm »
Братлеее престар сум за контрање и сум возел секакви коли почнувајќи од  Мучилиште во АСУЦ и во пракса за коли дури и како тестер низ полигонот освен овој Голфот 1.0 турбо кое е нешто ново и имам престава што и како и гарант за две/три годинки ќе изгуби перфонманси како андроид смартфони


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Гледам од ајфон го праќаш ова, како губат перформанси Андроид телефоните? Јас користам оне м8 ца стар веќе 5 та година, па еве не ми кочи. Ако си користел Андроид од 200 евра да после 2-3 години ќе почне да кочи поради немањето доволно меморија и се поголемите ресурси што ги бараат апликациите, исто како што компјутерот пред 4 години што си го купил што нема да ти ги врти игрите што излегле годинава. Ако веруваш дека за мекинтош нема вируси јасно е се. Инаку назад за колава, ако 1.9 тди то после 20 години уште вози со поминати 300к минимум додека дојде кај нас и стане достапно за наши услови, тогаш 1.0 тси то со просечна километража што ја поминува еден македонец рачунај 30 години ќе ти трае.
Ахам, и јас сум користел ХТЦ М7 па не ми кочи и му дадов на брат ми и уште го користи па што, ама на него му кочел!  Тди 1.9 купив уште пред околу пет години и досега не сум  чепнал освен редовни сервисирања и потрошни делови и сега шибам без проблем дури и угорница со 4та и со 5та брзина претекнувам без проблем а за 6- та брзина оставам за резерва .  А за 1.0 турбо бензинец уште е рано да кажам мислење само претпоставувам дека со турбо бензинец ќе нема проблем на угорница со 4 и 5 брзина за разлика од атмосферец ама со 1.0 хм хм не ми се верува се дур не пробам . А ако ЌЕ има со 1.4 или 1.6 ТСИ турбо бензинец е тоа друго ниво уште подобро.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
« Последно менување: 30 Март 2018, 16:35:31 pm Pane-G »

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #156 на: 30 Март 2018, 17:05:45 pm »
Најинтересно е кога гледаш народ што незнае што мотор има колата. Кога возевме екобуст 1.0 фокус 100кс во несвет паѓаа луѓето. 1.8 или 2.0 атмос мислеа дека е.

После почнаа и да купуваат екобусти 125кс луѓе. Тоа па дека со 6 брзини и ракета од 2000-5000рпм нема теорија да го познаат дека е испод 2.0.

Кај ова 1.0тси 110кс конкретново реакциите треба да се снимаат со гопро. :) кажи им дека е новиот 1.6 атмосферец "директ актива ЕФеСи" и снимај со гопро реакции. :)

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #157 на: 30 Март 2018, 17:35:01 pm »
Додека сме кај тси то, гледам дека во октавија 2.0 тси се вградува со 230 и 245 коња, а во супербот со 280. Станува збор за истиот мотор различна мапа или има и други разлики ?

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #158 на: 30 Март 2018, 17:50:40 pm »
Голф 1.0 ТСИ е идеално за авто-школа и за почетници возачи ,додека по автопат ЈОК


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
Си возел пошие од 1 кола во животот? Освен таа од автошкола?
едит: По профилнава гледам дека возиш 15 години стар ТДИ, џабе муабетот со тебе...

Ајде дечки, мармалат ни кажа, сите што имаме повеќе од 10 год. стари коли, марш од форум, очигледно немаме право на коментари...
Глупи сме и не сме возеле ништо поново од голф 4 од 98ма.

--
Целиот муабет за возење угорници и слично го почнав јас, со скептицизам дали може да се носи со тежок товар, и експлоатација низ годините... не кажав дека дека не ја бива, јасно дека со новите технологии можат од 1 литарски мотор чуда да праат. Голфот си е супер за автопат и низ град и за голем дел од возачите низ МК. И мене ќе ми биде и повеќе од доволно за секојдне... Тоа дека јас би сепак вложил во кола со повеќе снага е друга работа. Прашање на избор, мене можеби и ми се доволни 110 коња од турбо бензинец во голем дел од времето, ама јас сакам 150 најмалку. that's me. Може вас ви е супер со 100 коња у голф.. Да немам избор, и јас би. Но затоа коментирам дали би се нашло нешто друго од таа класа, или помала класа, за слична цена и повеќе моќ... Ама никој не излезе со споредба, одма да се јадат буреци еден за друг,  и на крај как и секогаш завршувате на TDI vs Everything else... како само тди да постои у светот.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #159 на: 30 Март 2018, 17:53:30 pm »
Tdi 1.9 кога извади 150кс после SDI 1.9 68кс беше дека чуда правеле новите мотори.

Ене ги скапаа 1.9 тди моторине. Скоро никој не ги вози и не ја вртат земјава. :)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #160 на: 30 Март 2018, 18:16:31 pm »
Експерти де кажете му на деде колку км минете годишно да знам кој да го земам здраво за готово во иднина.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #161 на: 30 Март 2018, 18:35:10 pm »
Експерти де кажете му на деде колку км минете годишно да знам кој да го земам здраво за готово во иднина.
Ова можеби е и најбитен фактор за имање на дисусија на нивоу.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4204
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #162 на: 30 Март 2018, 18:38:43 pm »
ПА НЕМАШ ПРАВО. Ајде ако не да коментирам дека ТАПА се ферари сеа од кога моторите се турбаши??? НЕ колега, ЌЕ ЌУТАМ и нема да се правам паметен. Нит сум возел, нит ме возеле во ферари, па затоа нема да кењам на се и сешто. Како секој нормален и културен човек можеш да кажеш, скептик сум, мислам дека нема да ми се свиѓа дека моторот е 1.0, итн, итн. Ама не, маЌедончето е најпаметно!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #163 на: 30 Март 2018, 18:43:40 pm »
Е добро де, ваљда им е дозволено да бидат скептични луѓето се’ додека не го пробаат. Или не смее ни тоа?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4204
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #164 на: 30 Март 2018, 18:50:11 pm »
Така, си кажаа што имаат. Тие што СМЕ пробале, возеле, возиме, им одговоривме КУЛТУРНО, а ама НЕ, џабе е... Ондак чему одговараме? Ако не да си кјутиме.. не гледам сврха. Можеше БИЛО КОЈ од скептиците да прифати тоа што му е кажано и најкултурно да праша, добро ако е толку добар, има ли некоја мана, и да си истераме дискусија ко луѓе... ама уште сме на муабетот од првата страна, исто како 1991ва.....