Автор Тема: Problem so lpg na volkswagen mk 3  (Прочитано 2952 пати)

Отсутен kokimk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Problem so lpg na volkswagen mk 3
« на: 13 Март 2018, 22:22:09 pm »
zdravo decki prasanje do vas vgradiv plinski ured dizna sistem vo plimont na volkswagen golf mk 3 1996 god rekoa kabli svekici i filter da smenam smeiv no kolata ima potrosuvacka 12,9 i na 2500 obrtai kolata secka go odnesov pak vo plimon mi rekoa klapnata treba da se anulira i da se ocisti a na benzin rab super po moja logika ako e problem klapnata ke prai problem i na benzin i na plin care spored vas

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #1 на: 13 Март 2018, 22:29:11 pm »
Носи ја кај васе плин во лисиче
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен kokimk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #2 на: 13 Март 2018, 22:34:13 pm »
za kaj vase znam

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #3 на: 13 Март 2018, 22:49:51 pm »
Cekaj sega kje ti recat i deka katalizatorot ne ti cini treba da se menja. Ja koa jadam vafli za plimont. Ista maka si imav jas ama so astra 1.6 8v.Benzin trosese 9l a plin 15. Sve toa mi rekoa da ispomenjam i na kraj katalizator necini. A na drug plinar i intervencija od 100 denari astrata pocna 10l plin da trosi.

Отсутен kokimk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #4 на: 14 Март 2018, 13:13:27 pm »
jas sum razocaran od plimont im ja nosev izglea poim nemaat

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #5 на: 14 Март 2018, 14:15:22 pm »
jas sum razocaran od plimont im ja nosev izglea poim nemaat
Тие што знаат ќе побараат1000че покачување а газдата ќе му рече има шанкери што ќе работат и за помалку и овој револтиран ќе си отиде на друго место(странство) и се чудиш после. Пријател, отишол во некој сервис за преглед на уредот ,таму му предложиле да му мењаат клинест каиш...???

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #6 на: 14 Март 2018, 14:53:40 pm »
Другар за каков уред станува збор,може да е лоша мапата а сигурно е и затоа те заебава колата.

Отсутен kokimk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #7 на: 14 Март 2018, 15:58:15 pm »
lovato ured

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #8 на: 14 Март 2018, 23:26:33 pm »
Нека ти направат нова мапа ако си ја средил колата на бензин,за ловато нема да коментирам ама нека не ти заматуваат дека неможе да се среди финтата е колку сакаат да се посветат на твојот проблем,јас имав проблем со уредот и 3ца мајстори вклулчуваќи ги и монтерите не можеа да отклонат и наговараа дека проблемот е во колата а не во плинот,купив кабел симнав литература и доста странски форуми пролистав и на крај сам си го решив а воедно наидов на неколку грешки од страна на монтерот што ги средив и сега немам проблем.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #9 на: 15 Март 2018, 09:22:19 am »
Нека ти направат нова мапа ако си ја средил колата на бензин,за ловато нема да коментирам ама нека не ти заматуваат дека неможе да се среди финтата е колку сакаат да се посветат на твојот проблем,јас имав проблем со уредот и 3ца мајстори вклулчуваќи ги и монтерите не можеа да отклонат и наговараа дека проблемот е во колата а не во плинот,купив кабел симнав литература и доста странски форуми пролистав и на крај сам си го решив а воедно наидов на неколку грешки од страна на монтерот што ги средив и сега немам проблем.
Идеш плинар ти вика во ред е уредот иди на механичар. Идеш на механичар ти вика  во ред е се иди на плинар.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #10 на: 15 Март 2018, 09:27:57 am »
Идеш плинар ти вика во ред е уредот иди на механичар. Идеш на механичар ти вика  во ред е се иди на плинар.
До софтвертот е - до хардверот е.
Ѕидаирте се криви - фасадерите се криви.
Вмро се криви  - сдсм се криви.
итн... ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен kokimk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #11 на: 15 Март 2018, 11:09:24 am »
site mozeme majstori da bideme so novi delovi eve i klapnata ja cistev i na kraj mi vikaat klapnata tps senzorot ne cini pa dobro majku mu ova majstorive u plimont gi ucele samo na novi vozila da rabotat :(

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #12 на: 15 Март 2018, 12:49:45 pm »
@kokimk Плимонт имаат тема на форумов која ја следат одвреме-навреме. Пиши им таму, да видиме дали ќе се заангажира некој од Плимонт за твојата кола. Обично многу ги фалат, а секојдневно читам искуства дека не знаат или не сакаат да решаваат проблеми кои настанале на/од плинскиот уред.

Отсутен kokimk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #13 на: 15 Март 2018, 18:16:28 pm »
ama eve tatkoi na soprugava mestese vo plimont 5 meseci mu ja matkaa kolata se raboti za fiat punto 1.1 ja odnel kaj nekoj si majstor ivica koj se naogal kaj fersped vika mi ja napravi kolava tip top
za bez pari

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Problem so lpg na volkswagen mk 3
« Одговори #14 на: 15 Март 2018, 21:03:56 pm »
Штом колата си работи добро на бензин, а на плин подкашлува значи до плинскиот систем е. Си дал пари за тој уред да работи како што треба и ќе си ја истераш работата до крај со нив пошто пари даваш. Крај краева нека извадат се и нека ти вратат пари. А да се маткаш по други мајстори и да губиш време за нешто што си платил предходно, јас лично не би.