Автор Тема: Fault code P2453  (Прочитано 2598 пати)

Отсутен Jasace

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Fault code P2453
« на: 25 Февруари 2018, 11:42:16 am »
 Незнам дали некаде има дискутирано за вакво нешто.имам фиат браво 2007 1.9 дизел со 120кс. Пред некое врем почна да ми свети сијаличката за греачите ама на дијагностика непокажуваше никаквагрешка.после почна и чек енџин да ми свети и на дијагностика ми покажува na dijagnostika mi pokazuva P2453 Diesel Particulate Filter Pressure Sensor A Circuit Range/Performance. Е сеа на нет за ова вика дека е расипам сензорот или некое црево сто иде од сензорот до дпф. Мајстори ми викаат дека е запушен дпф. На автопат ќе извозамсо 120 и се брише кодт ама после кога возам и не стискам над 3000 вртежи не се уклучува ама ако стиснам над 3000 вртежи пак светнува чек енџин. Дали некој имал вакво искуство или слично или да препорача добар мајстор за вакво нешто. Дали сервис илија бп ѓорче е добар?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Fault code P2453
« Одговори #1 на: 25 Февруари 2018, 12:49:39 pm »
Нека напраат една - две форсирани регенерации на ДПФ-от ќе истера и ѓавол и враг од ДПФ-от :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Fault code P2453
« Одговори #2 на: 25 Февруари 2018, 13:08:29 pm »
Кај мене на иста кола со исти мотор ми беше затнат дпф,ставија некоја течност го исплавија филтерот и со присилна регенерација се исчисти.

Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk


Отсутен Jasace

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Fault code P2453
« Одговори #3 на: 25 Февруари 2018, 13:36:12 pm »
A kade go napravi toa i koja cena e?

Отсутен ghost555

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Fault code P2453
« Одговори #4 на: 25 Февруари 2018, 13:37:53 pm »
Незнам дали некаде има дискутирано за вакво нешто.имам фиат браво 2007 1.9 дизел со 120кс. Пред некое врем почна да ми свети сијаличката за греачите ама на дијагностика непокажуваше никаквагрешка.после почна и чек енџин да ми свети и на дијагностика ми покажува na dijagnostika mi pokazuva P2453 Diesel Particulate Filter Pressure Sensor A Circuit Range/Performance. Е сеа на нет за ова вика дека е расипам сензорот или некое црево сто иде од сензорот до дпф. Мајстори ми викаат дека е запушен дпф. На автопат ќе извозамсо 120 и се брише кодт ама после кога возам и не стискам над 3000 вртежи не се уклучува ама ако стиснам над 3000 вртежи пак светнува чек енџин. Дали некој имал вакво искуство или слично или да препорача добар мајстор за вакво нешто. Дали сервис илија бп ѓорче е добар?

На колку КМ ти се јави грешкава отприлика?

Отсутен Jasace

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Fault code P2453
« Одговори #5 на: 25 Февруари 2018, 13:43:45 pm »
Незнам дали некаде има дискутирано за вакво нешто.имам фиат браво 2007 1.9 дизел со 120кс. Пред некое врем почна да ми свети сијаличката за греачите ама на дијагностика непокажуваше никаквагрешка.после почна и чек енџин да ми свети и на дијагностика ми покажува na dijagnostika mi pokazuva P2453 Diesel Particulate Filter Pressure Sensor A Circuit Range/Performance. Е сеа на нет за ова вика дека е расипам сензорот или некое црево сто иде од сензорот до дпф. Мајстори ми викаат дека е запушен дпф. На автопат ќе извозамсо 120 и се брише кодт ама после кога возам и не стискам над 3000 вртежи не се уклучува ама ако стиснам над 3000 вртежи пак светнува чек енџин. Дали некој имал вакво искуство или слично или да препорача добар мајстор за вакво нешто. Дали сервис илија бп ѓорче е добар?

На колку КМ ти се јави грешкава отприлика?

Па 142000 ми стои на километража ама лани ја купив и сигурно има едно 50000км вратено

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Fault code P2453
« Одговори #6 на: 25 Февруари 2018, 13:46:57 pm »
A kade go napravi toa i koja cena e?
Струмица 3.500 Мкд.
Дпф филтерот беше веке демонтиран,пошо сигурно наплаќат и демонтажа.
Имаш опција да го избушат внатре Дпф филтерот и потоа да го исклучат софтверски 9.000Мкд.

Sent from my E5603 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Fault code P2453
« Одговори #7 на: 25 Февруари 2018, 13:52:16 pm »
Грешката дефинитивно покажува проблем со сензорот за диференцијален притисок (пред и по дпф) филтерот, тоа може да бииде и од запушени/искинати црева до самиот сензор (сензорот е во моторниот простор, а дпф-от е долу под патосот), или самиот сензор. Некаде гледав дека тие црева со тек на време се укрутуваат и се кинат, па треба да се сменат со нови. Изгледај го видеово, ќе ти стане јасно кои црева треба да ги прегледаш: https://www.youtube.com/watch?v=Uq09X6kqpNI

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Jasace

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Fault code P2453
« Одговори #8 на: 25 Февруари 2018, 13:53:37 pm »
И тоа се мислам дали е боље да го извадам и да не се замарам више или да го правам за да не вовведат ко сто викаат налепници па да неможамда ја возам после

Отсутен Jasace

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Fault code P2453
« Одговори #9 на: 25 Февруари 2018, 14:01:00 pm »
Грешката дефинитивно покажува проблем со сензорот за диференцијален притисок (пред и по дпф) филтерот, тоа може да бииде и од запушени/искинати црева до самиот сензор (сензорот е во моторниот простор, а дпф-от е долу под патосот), или самиот сензор. Некаде гледав дека тие црева со тек на време се укрутуваат и се кинат, па треба да се сменат со нови. Изгледај го видеово, ќе ти стане јасно кои црева треба да ги прегледаш: https://www.youtube.com/watch?v=Uq09X6kqpNI
И јас секаде кај што читам по нет ми вика или сензор или црево ама 2 мајстори ми викаат небило сензорот туку затнат дпф.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Fault code P2453
« Одговори #10 на: 25 Февруари 2018, 14:02:56 pm »
Може и да е затнат дпф, сепак прво треба да се проверат овие работи.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Jasace

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Fault code P2453
« Одговори #11 на: 25 Февруари 2018, 14:05:24 pm »
Може и да е затнат дпф, сепак прво треба да се проверат овие работи.
Знаци најубаво во овластен да ја однесам и се да проверат и да ми ги соберат парите :)

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Fault code P2453
« Одговори #12 на: 25 Февруари 2018, 14:17:44 pm »
Друг пат бегај од ДизеЉ 😀

Sent from my E5603 using Tapatalk