Автор Тема: Suzuki baleno godina 1996 sedan  (Прочитано 3601 пати)

Отсутен sefiks12

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Suzuki baleno godina 1996 sedan
« на: 23 Јануари 2018, 19:30:19 pm »
Neznam dal sum na prao mesto. Al me interesira postoi li opcija  da se izgase lpg to i da pali na benzin. Posto suzukivo e namesteno da pali na benzin i odma automatski prefrla na lpg, e sea ne rabote e strelkata za lpg i neznam dali ima plin, posto startuva i odma gasi, me interesira kako da go isklucam lpg i da vozam na benzin, do prva pumpa  idea?
« Последно менување: 23 Јануари 2018, 23:14:00 pm sefiks12 »

Отсутен sefiks12

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Suzuki balano sedan
« Одговори #1 на: 23 Јануари 2018, 20:13:34 pm »
I kako se vadat zadni svetla na belano, od edna strana vadam strafovi ali pa nesto go drze, ne glegleam drug strav ,se vade samo pola kako da go izvadam da ne go skrsam ako tegnam pozdrav.
« Последно менување: 23 Јануари 2018, 20:23:35 pm sefiks12 »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Suzuki balano sedan
« Одговори #2 на: 23 Јануари 2018, 20:14:37 pm »
Дечки, дај бе малце... точки, запирки, нешто интерпункција..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ghost555

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Suzuki balano sedan
« Одговори #3 на: 23 Јануари 2018, 20:29:29 pm »
Дечки, дај бе малце... точки, запирки, нешто интерпункција..

Им праат text.replace(',', ' ')
Neznam dal sum na prao mesto al me interesira postoi li ilikako da se izgase lpg to i da pali na benzin posto suzukivo e namesteno da pali na benzin i odma automatski prefrla na lpg e sea ne rabote e strelkata za bocata i neznam dali ima plin posto startuva i odma gasi me interesira kako da go isklucam lpg i da vozam na benzin do prva pumpa  idea?

Епа викаш да се изгаси лпг то и да пали на бензин а истовремено колата ти пали на бензин. Ако мислиш да ти остане на бензин место да префрла на плин, мислам дека самиот систем треба да префрли на бензин кога ќе снема плин ако е инџекшн, а штом само префрла инџекшн е моторот.

Отсутен sefiks12

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Suzuki balano sedan
« Одговори #4 на: 23 Јануари 2018, 20:32:08 pm »
Okej druze izvini pravo pisot ne mi odi  al u idnina ke se obidam ne se ljutite pozdrav imajte ubava nok

Отсутен sefiks12

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Suzuki balano sedan
« Одговори #5 на: 23 Јануари 2018, 20:36:13 pm »
Neznam, sepak mislam plinot zafrkava,zasto ima benzin i startuva dobro no posle minuta gasi. Izglea ne mu bega servis.

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Suzuki balano sedan
« Одговори #6 на: 23 Јануари 2018, 21:20:48 pm »
Не ти е до плинот. Имаш проблем со бензинот. Однеси ја на мајстор да ти ја провери бензинската пумпа.

Отсутен sefiks12

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Suzuki balano sedan
« Одговори #7 на: 23 Јануари 2018, 21:40:31 pm »
Ok, a nekoja slika kako izgle benzinskata pumpa, kade se naoga, ne sum pri pari, a mi treba kolata, pa sam   da ja procepkam malce.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Suzuki balano sedan
« Одговори #8 на: 23 Јануари 2018, 22:51:30 pm »
Дечки дај барем точно името на колата, не е BalAno, BalEno e :)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Suzuki balano sedan
« Одговори #9 на: 23 Јануари 2018, 23:02:38 pm »
Baleno od 95ta do denes se proizveduva kazi barem godina motor, karburator plin,plochka, dizni ili da si godat site po nivno a voedno I ti da si rasturash po umot na sekoj :D

Sent from my A1-810 using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен sefiks12

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Suzuki balano sedan
« Одговори #10 на: 23 Јануари 2018, 23:12:18 pm »
Suzuki Baleno od 1996 sedan,  benzin_ plin,  skoro e kupena i cel mesec nemav problemi, eve vcera ja palev i neke da startuva, startuva i posle minuta gase, sepak mislam do plinot e posto bocata nema strelka i neznam dali ima plin. koga go punev plin  brzo vrakase i nekoe tropanje se javuvase pri polnenjeto na plinot. I ztoa prasuvam dali moze da se iskluci plinot , za da vidam dali ke zapali na benzin.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Suzuki baleno godina 1996 sedan
« Одговори #11 на: 24 Јануари 2018, 09:04:38 am »
Имаш копче внатре во колата каде можеш да префрлиш само на бензин да работи колата.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Alex.mkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 158
Одг: Suzuki baleno godina 1996 sedan
« Одговори #12 на: 24 Јануари 2018, 09:27:42 am »
Види на црното дугме од сликата дали е нагоре прицнато, тогаш е на плин , насредина е неутрал ни плин ни бензин, надолу е бензин


Ако не е како на првата слика тогаш е некој ваков тип


G- ти е на плин ако свети , притискаш на средното треба да свети знакчето бензиска за бензин
горните лед ти е колку плин имаш во боцата

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Suzuki baleno godina 1996 sedan
« Одговори #13 на: 24 Јануари 2018, 09:43:29 am »
Suzuki Baleno od 1996 sedan,  benzin_ plin,  skoro e kupena i cel mesec nemav problemi, eve vcera ja palev i neke da startuva, startuva i posle minuta gase, sepak mislam do plinot e posto bocata nema strelka i neznam dali ima plin. koga go punev plin  brzo vrakase i nekoe tropanje se javuvase pri polnenjeto na plinot. I ztoa prasuvam dali moze da se iskluci plinot , za da vidam dali ke zapali na benzin.

1) Наполни ја со плин. Тоа што тропа нека не те сеќира нормално е.
2) Плинот се исклучува со притискање на копчето за плин и се префрла на бензин и обратно. Најчесто (ако е инџекшн) ќе му треба малку повеќе време да врати на плин, неколку секунди или обртаи (2000 rpm најчесто префрла)
3) Толку немаш некој пријател што има плин да ти објасни основни операции за ракување?

Отсутен sefiks12

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Suzuki baleno godina 1996 sedan
« Одговори #14 на: 24 Јануари 2018, 15:08:37 pm »
ne e kako na dvete sliki nema slika za lpg i benzin, pravoagolnik crvena sijalicka dugme i cetiri sijalici, e sega nekogas svetat creno a nekogas zeleno bez da go cepkas kopceto. Ali u sekoj slucaj  ke ispadne deka plinot ili elektrikata zafrkava, posto vcera nekese da pali a denes go procepkav dugmeto za lpg i benzin i zapali od prva  pak ke ispadne deka ima nekoj spoj kaj lpg