Автор Тема: Moose Тестови  (Прочитано 98574 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54799
  • Махер
Одг: Moose Тестови
« Одговори #450 на: 05 Август 2020, 06:41:29 am »
На сите видеа пишува какви гуми има возилото

Каде бе брат пишува, еве каде што отварам на пример случајно кај видеата за Supra, Peugeot 208, Insignia не пишува какви гуми има.
Ги тестираат со онакви какви што доаѓа колата од фабрика. Таква каква што ќе ја купиш во најчест случај. И тоа игра улога, нова кола може да доаѓа со разни гуми. А писменоста на производителот тоа треба да го долови.

Пример. Тојота королата нова доаѓа со Фалкен. Гумата е НЕНОРМАЛНО бучна и не се трпеше колата од Маврово до Скопје. Едвај главата ни пукна. Значи кај има малку изолација па и наместо да одат на Кинерџи Еко или БФ Гудрич, отишле со фалкен. Јас им реков одма... Ако сакаш колава да вреди ЈАКИ 1000 евра повеќе однеси ја до комшијава Стоп&Го и шибни и Кинерџи Еко. Тотален трошок 250евра. Фалкенот искини ги со нож и дај ги на роми да се греат. И продај ја колата 1000евра плус. 750 чист ќар. Ја убија колата, во поим ја убија со гумите.

Ама производителот така смислил. И ти така ќе ја возиш првите 4-5 години колата. Освен ако не си манга да ги смениш. Јас на полото Фаерстоун идеа... бог да чува. 165ки... Бог да чува. А зимски што ми дојдоа со колата 185ки мишелин. Инстантно мењање со 195ки летни. И колата заличе, и не урлаше АБС постојано. После ја симнав со 15мм пониски спирали за да може да се управува како што треба. И да изгледа како што треба итн. Тоа е проблемот со некои одлуки на производителите.

Гуми знаат тиња. Суспензија тиња. Шасија тиња. Ама тачот да грми.
Не памтам дали сум пишал, во 2000-та купивме со Братучед ми нова Лада Рива 1500 2107. Фабрички дојде со некои руски гуми 165-ки мислам беа. Колава дрифташе без никакви проблеми на места каде што не очекуваш да дрифта. После некое време на враќање од пат некаде меѓу Велес и Скопје на братучед ми му зализга задниот дел неочекувано и тогаш решивме да си смениме. Ставивме БФГудрич Туринг некои гуми, како ли да им беше моделот, од тогаш колава беше залепена за асфалт. На местата каде што ја дрифтав со пола гас повеќе не можев ни со полна.

Друг случај кога го купив Спаркот, дојде со Кумхо фабрички гуми, си го дрифтав под ручна како од шала. Ставање нови мишелинки, кај Борис Т дигање ручна и одма одлепување тркалата од земја, ќе се превртев УПМ за малце.

Така изгледа и оние Turanza T005 како да не ги бива за ништо, повеќе штета прават на возилава одошто корист.
Епа рачунај со Туранца ако е тиња, што ли ќе биде кога ќе му сменат први гуми 90% од возачите со Зонгче или Компасс или Телуреде или Геостар. Или кога ќе се подлижат фабричкиве. Одземи уште 2-3кмч на и онака ужасниот резултат.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Moose Тестови
« Одговори #451 на: 05 Август 2020, 07:49:46 am »
Нов Пасат Б8 фејслифт доаѓа со Фалкен.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29258
    • CARclub.mk
Одг: Moose Тестови
« Одговори #452 на: 05 Август 2020, 08:53:46 am »
Нема правило. Мојот Голф дојде со Michelin, на татко ми мислам со Continental, еден Пасат на времето исто со Конти, другиот со Bridgestone.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Moose Тестови
« Одговори #453 на: 05 Август 2020, 10:44:50 am »
Па нормално дека нема правило кој рече дека сите доаѓаат со исти гуми? Мојот голф дојде со ханкук на пример. Работата е дека досега фалкен не се ставаше како нова гума во VW.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3574
Одг: Moose Тестови
« Одговори #454 на: 06 Август 2020, 12:01:37 pm »
На сите видеа пишува какви гуми има возилото

Каде бе брат пишува, еве каде што отварам на пример случајно кај видеата за Supra, Peugeot 208, Insignia не пишува какви гуми има.

На сите тие видеа пишува какви гуми возат.

На 10та секунда од видеото се појавуваа таа информација.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54799
  • Махер
Одг: Moose Тестови
« Одговори #455 на: 06 Август 2020, 12:39:07 pm »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Moose Тестови
« Одговори #456 на: 06 Август 2020, 14:48:35 pm »
Перфекција.

Цитат
На сите видеа пишува какви гуми има возилото

Каде бе брат пишува, еве каде што отварам на пример случајно кај видеата за Supra, Peugeot 208, Insignia не пишува какви гуми има.

Сега приметив дека имало на почетокот на видеото, јас очекував во Description да пишува.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54799
  • Махер
Одг: Moose Тестови
« Одговори #457 на: 08 Август 2020, 07:34:45 am »
Машала, машала. Доста добро како за БМВ, сепак тука некаде со Корандо иако сепак далеку. А тек па од Цивик/Фокус/308.

« Последно менување: 08 Август 2020, 07:42:31 am Deni »

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6938
Одг: Moose Тестови
« Одговори #458 на: 08 Август 2020, 08:26:03 am »
Машала, машала. Доста добро како за БМВ, сепак тука некаде со Корандо иако сепак далеку. А тек па од Цивик/Фокус/308.



А зашто ваква кола доаѓа со Brigestone Turanza 005? На што ставаат Спорт гуми, на Х6?
Очигледно е дека секоја кола со овие гуми катастрофално поминува на тестов.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54799
  • Махер
Одг: Moose Тестови
« Одговори #459 на: 08 Август 2020, 08:55:26 am »
Х6 треба на Зонгче да се тестира зошто највеќе со такви се вози. А и ова ќе вози на подалеку од Зонгче или Гудвуд гуми во просек.

Да му дадеме 2кмч за Бриџстоунот?

Еве го X2 на пирели.


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Moose Тестови
« Одговори #460 на: 08 Август 2020, 14:38:19 pm »
Да се најдам јас од другата страна статичен, Астрата со лажичка ќе си ја собирам од улица..ако остане нешто од мене.

50% поскапо осигурување за вакви конзерви со значка.


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Moose Тестови
« Одговори #461 на: 08 Август 2020, 16:32:45 pm »
А ова па видете каков чуден хендлинг има и тоа ESP не му се ни уклучува


Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16664
  • Keep it 100
Одг: Moose Тестови
« Одговори #462 на: 10 Август 2020, 12:35:22 pm »
Некако слаб резултатов како за спортска кола од оваа класа


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54799
  • Махер
Одг: Moose Тестови
« Одговори #463 на: 10 Август 2020, 12:37:22 pm »
Некако слаб резултатов како за спортска кола од оваа класа


Му тежи носот, во однос на обичниот. И тоа со пилот спорт 4С е спортскиот, а со Пилот спорт 4 е обичниот. И асфалтот бил 55 степени на тестот.


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43399
  • Il Moderatore
Одг: Moose Тестови
« Одговори #464 на: 11 Август 2020, 06:54:44 am »
Затоа RS-от си „пегла“:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.