Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 556491 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1770 на: 20 Мај 2016, 21:10:22 pm »
исти К друго паковање (име)...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1771 на: 21 Мај 2016, 14:46:35 pm »
Има мала разлика, едното е бензин, другото плин.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1772 на: 24 Мај 2016, 03:46:19 am »
Има мала разлика, едното е бензин, другото плин.

кај нас не сум ни гледал, можда има више такви глупости... во грција сум гледал дека тоа за на плинот го пишува на многу бнзински... па водејки се од тоа, и пишав погоре, по заклучок дека и кај нас некој така направил, ама ете не било така...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1773 на: 24 Мај 2016, 21:33:25 pm »
 LUKot ko vlegoa na pazarot dizelo im bese po mene odlicen, sea kako izminuva vremeto se poloso i poloso gi im e dizelo... mozno da mi e subjektivno no veke ne polnam kajniv...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8612
  • Пичлеме
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1774 на: 24 Мај 2016, 21:51:34 pm »
Јап, од тие причини јас на Макпетрол почнав да ставам нафта.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1775 на: 31 Мај 2016, 11:16:37 am »
Вчера ставив 16литра 95 од СУпертрејд, ама перката неколку пати ми се упали на семафори потоа и се задржуваше подолго, што не било случај претходно, ќе се упали еднаш на пример ќе подува и ќе се изгаси. Башка беше поручек и не беше нешто пекол надвор. Инаку моожда за нијанса е малку помирна во место ама кога забрзува ми е некако чудна не знам како да објаснам. Не знам дали ќе продолжам таму да ставам, башка бензиската им е многу мизерна, немаше живо пиле и не им се дигитални пумпите. Единио девојчето на каса им е симпатично.  ;D Навикната ми е колата на лукоил изгледа.

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1207
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1776 на: 31 Мај 2016, 11:24:42 am »
Кај мене ич не го сака бензинот на Лукоил, тресе на палење, во лер на семафори знаат да паднат вртежите да затресе ептен, тромава станува. :)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1777 на: 31 Мај 2016, 11:28:12 am »
Вчера ставив 16литра 95 од СУпертрејд, ама перката неколку пати ми се упали на семафори потоа и се задржуваше подолго, што не било случај претходно, ќе се упали еднаш на пример ќе подува и ќе се изгаси. Башка беше поручек и не беше нешто пекол надвор. Инаку моожда за нијанса е малку помирна во место ама кога забрзува ми е некако чудна не знам како да објаснам. Не знам дали ќе продолжам таму да ставам, башка бензиската им е многу мизерна, немаше живо пиле и не им се дигитални пумпите. Единио девојчето на каса им е симпатично.  ;D Навикната ми е колата на лукоил изгледа.

Меѓудругото, кога менуваш бензинска, почекај барем два полни резервоари, за да може сите сензори по горивниот систем потполно да се адаптираат. Кај мене тоа сум го приметил, особено ако измешам во резервоар 100ка и 95ка од две различни бензински. Ако е од иста бензинска само со различен октански број, разликата постои, ама не е толку приметлива.

Најубаво работи со Шел ВиПаур и Арал Ултимејт 102. Плус Арал преминаа комплетно на овие ТопТиер горива кои имаат адитиви за чистење, а последните три-четири резервоари ми се од Арал, па бавариецот преде речиси бесшумно.

Ова ми е лично набљудување, и така си го објаснувам. А реалноста е можеби различна. :-)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1778 на: 31 Мај 2016, 11:37:14 am »
Можда си во право треба да се тури асално и да се потрошат барем 2 резервоара, али беше скоро на резерва сега, немаше којзнае колку гориво од лукоил внатре, ќе видам деновиве како ќе е при палење, како ќе биде потрошувачка, дали пак ќе се пали перката па ќе пренесам. Сега за сега не сум импресиониран баш.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1779 на: 31 Мај 2016, 11:44:37 am »
Можда си во право треба да се тури асално и да се потрошат барем 2 резервоара, али беше скоро на резерва сега, немаше којзнае колку гориво од лукоил внатре, ќе видам деновиве како ќе е при палење, како ќе биде потрошувачка, дали пак ќе се пали перката па ќе пренесам. Сега за сега не сум импресиониран баш.

И кај мене беше буквално така првиот пат кога полнев Шел ВиПаур. Побучно работеше, некаков рапав звук.  Тек на пола резервоар, и возење на отворено сѐ си дојде на место. На последователниот резервоар од старт беше ОК.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1780 на: 31 Мај 2016, 21:19:32 pm »
Денеска не се палеше перката како вчера изгледа треба да се помине поголема километража да се потроши претходното гориво па тек после да се види. Добро тера и нормално си влече. И речиси нема никакви вибрации работи тивко и како што треба. Вчера ми беше чуден звукот при забрзување или ако ја цапнеш на 4 000 5 да сврти.
« Последно менување: 31 Мај 2016, 21:24:48 pm Allexxander »

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1781 на: 30 Јуни 2016, 11:42:59 am »
После 1000 и кусур км и 2 резервоара негде со гориво од супертрејд се враќам на лукоил, не знам, не дека не сум задоволен ама со последниот резервоар повеќе ми потроши можда дека клима редовно работеше, ама со лукоил некако најдобро ми е количето, лесноќа се осеќа при забрзување и слично и звукот е оној на кој сум навикнал. Си го знам количето како дише и можам и најмала разлика да приметам.  Го сака тоа гориво. Од кога е купена 90% се ставало на лукоил и речиси секогаш на иста бензиска, таа во автокоманда. Вие како сакате ;) Александар, Pozzzz...

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1782 на: 30 Јуни 2016, 11:47:52 am »
Климата игра голема улога. Може 1 литро да покачи. Пробај 2-3 резервоари пред да се откажиш.

Поз..

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1783 на: 30 Јуни 2016, 12:02:31 pm »
2 литра во град.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1784 на: 30 Јуни 2016, 12:05:59 pm »
Зависи до колата. Кај мене до 0.5.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need