Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 563131 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #360 на: 04 Февруари 2013, 15:30:37 pm »
А, на пример, уместо да враќаме старо ѓубре, да ја подобриме контролата на горивата што се точи по бензинските? Како ти личи таа идеја Бугар?! :)

идеата е добра ама оди реализирај ја во македонија :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #361 на: 04 Февруари 2013, 20:35:02 pm »
во моментов само што дојдово од надвор... ај погледнете го воздухот надвор во скопје... не не... не е магла тоа... тоа е една од нај тешките врсти на смог што може да ја вдишите... загадувањето вечерва е екстремно високо.. смрди на чад... ако убаво се сеќавам, на времето во вакви ситуации возевме пар-непар со таблиците... а ова ке да е поголемо и од тоа загадување... скопје не дувнало ветер со недели... ептен е загадено, а нај голем прилог кон тпа се токму автомобилите и неквлаитетните горива...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #362 на: 04 Февруари 2013, 22:36:41 pm »
so gradeznata ekspanzija namalen e protokot na vetar koj bi trebalo da go rastera smogot...neka ni e so sreka

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #363 на: 04 Февруари 2013, 22:40:08 pm »
@Simo top e idejata da se sred kvalitetot s gorivata. Se slagam celosno. Ne samo novi ama i stari dizeli imaat maka so "ubavoto" gorivo. Samo za zal takva e slikata ne samo vo Mk tuku i vo Srbija, Bosna i Hrvatska t.e. Zemjite so najgolema mafia za gorivata, t.e. Monopoli.

Koga se 2 kompanii lesno se dogovaraat, ama idi dogovori se so OMV na primer... Bas bi sakal da mi kazes kakov dogovor ke naprais so Avstriec i ako voopsto uspees. PLATI PA KLATI e vo CEL SVET ! Togas imas pravo da kukas i tuzis, a ako kompenziras togas ke si kutis.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4950
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #364 на: 04 Февруари 2013, 22:45:01 pm »
Јас сум за парни непарни, ама и за железара и еден куп други да бидат проверени колку загадуваат. Исто сум за општински инспекции да си поминат низ општиниве пешки и да си видат кој што гори, смрдат корнат населбиве на пластика и на горење на алишта

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #365 на: 04 Февруари 2013, 23:05:12 pm »
Ima resenie za zagaduvanjeto so tretman na izduvnite gasovi so Brown Gas. Seuste se testira ama Rusite i Kinezite rabotat.

Zagaduva sve ama prasanje e do koj stepen. Site zagaduvaci treba da platat koj pomalce koj povekje.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #366 на: 04 Февруари 2013, 23:24:03 pm »
во моментов само што дојдово од надвор... ај погледнете го воздухот надвор во скопје... не не... не е магла тоа... тоа е една од нај тешките врсти на смог што може да ја вдишите... загадувањето вечерва е екстремно високо.. смрди на чад... ако убаво се сеќавам, на времето во вакви ситуации возевме пар-непар со таблиците... а ова ке да е поголемо и од тоа загадување... скопје не дувнало ветер со недели... ептен е загадено, а нај голем прилог кон тпа се токму автомобилите и неквлаитетните горива...

кај мене не мириса..

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #367 на: 05 Февруари 2013, 00:53:45 am »
за прееска кога го пишав ова... се обидов пешки да прошетам надвор... дури и потрчав... после 5 минути застанав загушен.. се осеќав како да сум се препушил у задимена кафана... запалува кола некоја-дизел. димот се крева на неколку метра од земја и стои.. БУКВАЛНО тука стои, не се разредува, не се шири како што знаеме и не иде нагоре, како што знаеме дека треба.. си стои едноставно...

муабетов не ми е дека се чудам, само дека ми дојде прекуглава више.. не е прв пат...

марче, кај си ти со живеалиште?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #368 на: 05 Февруари 2013, 00:58:18 am »
Затоа ви штип вчера и неќна искина ветар. Го преместував дури спаркот да не падне некоја ќеремида од куќата на комшијата врз него имаше ептен размрдани :D За него нема место во гаража он е од секундарна важност

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #369 на: 05 Февруари 2013, 11:09:51 am »
Затоа ви штип вчера и неќна искина ветар. Го преместував дури спаркот да не падне некоја ќеремида од куќата на комшијата врз него имаше ептен размрдани :D За него нема место во гаража он е од секундарна важност

Да направиме трампа, да имаш уште еден опел, а јас на спаркот да му дадам примарна важност :P ;D

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #370 на: 05 Февруари 2013, 11:21:47 am »
за прееска кога го пишав ова... се обидов пешки да прошетам надвор... дури и потрчав... после 5 минути застанав загушен.. се осеќав како да сум се препушил у задимена кафана... запалува кола некоја-дизел. димот се крева на неколку метра од земја и стои.. БУКВАЛНО тука стои, не се разредува, не се шири како што знаеме и не иде нагоре, како што знаеме дека треба.. си стои едноставно...

муабетов не ми е дека се чудам, само дека ми дојде прекуглава више.. не е прв пат...

марче, кај си ти со живеалиште?

јас во дебар маало..имало вечери да мириса лошо надвор ама вчера не мирисаше барем не кај мене. А тоа дека се горат и гуми и пластики и тука по куќи се горат да. Тоа е..нема спас

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #371 на: 06 Февруари 2013, 00:44:47 am »
еве и прееска кога се прибрав пак истото.. од кисела вода возев, аеродром, мичурин и евидентно во ново лисиче многу појако е истово.. чад... пред некој ден бев на патарина скопска од кај тетово гледано околу 8 навечер.. на патарина исто... тежок смог... сивило.. не се дише...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #372 на: 06 Февруари 2013, 00:48:13 am »

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #373 на: 06 Февруари 2013, 00:56:35 am »
не зум ја загледал... фала...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #374 на: 24 Февруари 2013, 21:11:45 pm »
proveruvam edno mesto kade sto nosat gorivo od ESSO i SHELL od gejlada, ke vi pisam utre, navodno naftata i benzinot se od tamo, od prvo polnenje sum prezadovolen kako povlekuva , kako trosi i pomalce cadi, a benzinot od 98 oktani e 100 toa utre ke testiram  ;)