Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 556240 пати)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3495 на: 21 Јануари 2024, 11:56:48 am »
Има ли Е10 бензин во Македонија?

Целиот бензин во Македонија е Е10. Иако го рекламираат како Е5 или без Е.
Хах, видиш, не сум знаел...

Поише ќе типував дека е Е5 по дифолт, него ли Е10

Реално и Е10 во Германија значи дека може да има до 10% Етанол. Не значи дека има баш 10% етанол. Многу често на многу бензински Е5 и Е10 уствари е ист бензин затоа што и двата ги исполнуваат условите за Е10. 
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3496 на: 21 Јануари 2024, 12:01:40 pm »


Има ли Е10 бензин во Македонија?

Целиот бензин во Македонија е Е10. Иако го рекламираат како Е5 или без Е.
Хах, видиш, не сум знаел...

Поише ќе типував дека е Е5 по дифолт, него ли Е10

Реално и Е10 во Германија значи дека може да има до 10% Етанол. Не значи дека има баш 10% етанол. Многу често на многу бензински Е5 и Е10 уствари е ист бензин затоа што и двата ги исполнуваат условите за Е10.

Хмм интересно... Е10 е секогаш некои 5-6 центи по литар поевтин, па зашто тогаш да пуни чоек Е5?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3497 на: 21 Јануари 2024, 12:05:03 pm »
Јас полнев е5 во фокусчето. Во хибридчето полнам е10, затоа што моторот е дизајниран да работи со повеќе алкохол во горивото. Во Фокусчето е10ката ја трошеше околу пола литар повеќе на 100км. Истиот ефект го имаше и во Македонија (ми трошеше во Македонија како да возам со Е10 гориво) па затоа и претпоставката и тврдењето дека во Македонија целиот е Е10ка со различни препарати.

(Ги пробав Макпетрол и Лукоил и 95ка, 98ца и 100ка. Со сите три го имав потполно истиот ефект).
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3498 на: 21 Јануари 2024, 13:00:23 pm »
@bramovsk Грешно си постапил, руско гориво си бара руски стандарди на одржавање. Друг пат вака ќе си одиш спремен на зимовање :D

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3499 на: 21 Јануари 2024, 13:05:11 pm »
Не сте грееле фап или последно што памтам, застава омче, да видите што е мака. Требало литро бензин во полн резервоар нафта, ама никако не се погодуваше од бензиска полнење.  :D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3500 на: 21 Јануари 2024, 13:13:31 pm »
Кој како, чале мој зимска служба дежураше, често дома го носеше камионот, мн убаво знам како се пали Фап и како вие втора нагоре надолу по планиње. Еден дифтик кај него , еден кај мене преку колења за промајата, за да се возам шо поќе, а можи и круг негде да падни, домашно пишев и спиев внатре  , сабајле од фап на школо, подолу  еден комшија имаше два за дрва и еден мерц курцхаубер или така некако муцлест, таму за викенд се маслосвав . Зато изглеа сеа и ишијас и реума и кичмобол имам на 33 :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3501 на: 21 Јануари 2024, 14:00:55 pm »
Од Фап како шо можи чоек здравје да изгуби од ништо друго  не можи. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3502 на: 21 Јануари 2024, 14:39:30 pm »
Поздрав до сите што точат "зимски дизел" на Лукоил кој пали на -20С. Не додржа -13С.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Мене еднаш ми се случи потешко да запали Голфот на ептен ладно. Стоеше паркиран неколку дена и успеа да запали, ама се мачеше. Мииииислм дека тоа беше кога уште ставав дизел од Лукоил.

Запалив јас од прва и ја препарирав да ја натоварам, и дур товарев сама угасна. Пробав со неколку стартувања и со кабли подолго да врегрлам ама неколку кратки палења од по 5-6 секунди и се гасеше. Прочитав на OBDII кодовите и пораката беше дека нема доволно притисок на гориво. Тука веќе јасно беше дека нема голема надеж само од себе да помине.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3503 на: 21 Јануари 2024, 14:45:48 pm »
Којзнае каква пача е имало во куќиштето на филтерот за нафта.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3504 на: 21 Јануари 2024, 21:04:37 pm »
Мене еднаш ми замрзна нафтата. На -19 во Битола.

Ја ставив другиот ден на сонце, извадов филтер, го греев. Џабе...
Палевме со кабли, џабе...

Се јавив на прва помош, ми кажа на кое место да истурам жешка вода едно шише и одма запали.

Од Лук Оил беше нафтата. Изгледа беше смрзната само кај пумпата за висок притисок.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3505 на: 21 Јануари 2024, 23:43:44 pm »
Поздрав до сите што точат "зимски дизел" на Лукоил кој пали на -20С. Не додржа -13С.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Минатата недела, на пријател, на -14 некаде вечерна температура, стоена 5 дена, не сакаше ни да чуе да завергла. Нисан беше џипот, а гориво Лукоил.

На крај се реши иско како кај Битолскиот, со истурање топла вода, врз филтерот мислам.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 368
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3506 на: 22 Јануари 2024, 01:43:46 am »
И јас имав проблеми со горивото од Лукоил на ладново. После стоење преку ноќ на минусни температури, ако сабајле не беше бар 3-4 степени, на ладен старт имав многу груба работа на моторот, потскокнување, паѓање на обртаи до кај 200-300 (во место), и ред други работи. Ставано исклучиво 98ца од Лукоил.

По совет на сервисерите сменив на Макпетрол 100ка, ко друга кола да возам кога не е загреана. Вечерва ја возев после скоро 24 саати стоење на минус температури надвор, никаков проблем.

Знам дека муабетов ви беше за нафтата, ама изгледа и бензинот од Лукоил не сакат зима.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8428
  • Малерозен дрводарец
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3507 на: 22 Јануари 2024, 01:46:05 am »
Роџак, могуќе и да е нешто друго, а?

Некој дел од струјно оро, такозвано коло, да не е?
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 368
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3508 на: 22 Јануари 2024, 01:59:09 am »
Па шо знам, не би требало. Мене прво ми ојде умот на клапната за гас, ама во сервис рекоа дека 99% е до горивото. Еве со друго гориво, засега, е океј. Ќе видиме натаму.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3509 на: 22 Јануари 2024, 06:37:45 am »
И јас имав проблеми со горивото од Лукоил на ладново. После стоење преку ноќ на минусни температури, ако сабајле не беше бар 3-4 степени, на ладен старт имав многу груба работа на моторот, потскокнување, паѓање на обртаи до кај 200-300 (во место), и ред други работи. Ставано исклучиво 98ца од Лукоил.

По совет на сервисерите сменив на Макпетрол 100ка, ко друга кола да возам кога не е загреана. Вечерва ја возев после скоро 24 саати стоење на минус температури надвор, никаков проблем.

Знам дека муабетов ви беше за нафтата, ама изгледа и бензинот од Лукоил не сакат зима.

Втора зима по ред, кај мене само со 95ка од Макпетрол пали веднаш на ладни температури. Со сите останати бензини, 100ка макпетрол и 95 и 98ца Лукоил не пали од прва на поладни температури, и до три пати некогаш верглав за да запали.

Само со 95ката на Макпетрол пали веднаш на прво верглање.

Летно време нема проблеми.