Автор Тема: Дупнати гуми, Како да се однесува човек кога некои му имаат фрлено мерак и ги ду  (Прочитано 13194 пати)

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • Eбач на батерии :D
Колку ми е познато НЕ :):):)
Смири се друже и пробај да го снимиш за да си имаш нешто како "доказ". Потоа иди купи демол и цела кола прејдимуја (озбилно ова).
 
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Какви снимки и бакрачи, 3 пати му дупнал гуми.  Чекај го мајмунот и дупни му ја главата. Ја така би играл, па после ако му држи гзот нека продолжи.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • Eбач на батерии :D
Какви снимки и бакрачи, 3 пати му дупнал гуми.  Чекај го мајмунот и дупни му ја главата. Ја така би играл, па после ако му држи гзот нека продолжи.
И ќе ти стегне приватно тужбиче после. Исто така доколку ти влезе крадец дома НЕ смееш да му нанесеш повреда, може да те тужи. ццццц.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Јас да го фатам и решам,  после он нека докажува кој го тепал.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Какви снимки и бакрачи, 3 пати му дупнал гуми.  Чекај го мајмунот и дупни му ја главата. Ја така би играл, па после ако му држи гзот нека продолжи.
Седи бе мадро таму ајде.....

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Најчесто гребењето и бушењето гуми го прават адолесценти. Они сеуште немаат чувство за сопственост и грижа за истото. Единствено справување со нив е преку надлежните органи евентуално родителите. Ја се најдов у ситуација да пред мој очи ми го гребнаа Гетенцето, тоа се случи зимово во најголемите снегови, бев на гости излегов надвор да дувнам една проаѓаа три деца и маваа знаци со топки снег, едниот благо се навали кон гепекот пружи рака другарите го сецнаа. Мене па ни на крај памет дека имал оштар предмет или дека е со таква намера. Си отидов дома и сабајлето забележав две гребпки на гепекот.

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Дал некој друг од комшиите што паркираат до тебе се пожалил на истото? Може има некој сериски ''дупач'' у маало.
Зини да ти кажу.

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Вчера ја паркирав малку подалеко од влезот и утово за дивни чудо не мењав гума :). Колата е нова, нема други случаи пред зграда-други комшии не се пожалиле. навистина не знам кој ми го фрлил меракот.
Вечер ке ја вратам пред зграда но ке ја обезбедам со камери цели две :). Sam so sebe re[iv deka nema da odam pravo kaj dupa;ot da se presmetuvam ili da se razbereme. Решив да однесам снимката во полиција( ако и само ако се осмели и вечер да ДУПИ).За следните чекори ке одлучам во зависност од мерките превземени или непревземени од страна на полиција.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Најпаметно ќе ти биди тоа да го пријавиш во полиција. Тие ќе го повикаат на разговор во полиција и би требало да го смени мислењето во однос на дупење гуми, а доколку е некој познат на полицијата можеби ќе изеди воспитен ќотек.  Доколку  е некое малолетно дете, тогаш ќе ги викнат родителите в полиција и ќе се направи голема, па кога ќе поминува покрај твојата кола ќе ја врти настрана главата :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Значи вака да знаете, убаво некој напиша.

Снимката стекната без судски налог, можеш само да си ја покажуваш на другари.

Ако има и судски спор, може адвокатот негов да те тужи за неовластено снимање (јбг, законот дозволува).

Јас ти кажав, а и други ти кажаа.

Начекај го на лице место, или ќе бега или ќе се конфронтира.

Пробај да сфатиш зошто ти ги дупи гумите пробај да ја смириш топката.

Ако не сака со арно :) знаеш што треба. Убаво некој спомна двајца да бидете.

Пак ќе ти кажам, внимавај има со него остар предмет, земи нешто со тебе ;)

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Значи единствено решение ти е самиот да си го решиш проблемот и притоа да ризикуваш да добиеш тужба, ако те познае дупачот на гуми. Неефикасност на систем лвл 99999. Тие такви нелогични закони мора да се променат. 

Палка, фантомка, црни стари тренерки и црни патики. И другар. :)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Ако има и судски спор, може адвокатот негов да те тужи за неовластено снимање (јбг, законот дозволува).

Може ли некој да ме упати во кој законски акти да го барам ова?

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
И мене ме интересира ова за тужењево за неовластено снимање, ај појасни ако не ти е проблем

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Ама на јавен простор снима, не го снима на приватен.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Ако има и судски спор, може адвокатот негов да те тужи за неовластено снимање (јбг, законот дозволува).

Може ли некој да ме упати во кој законски акти да го барам ова?

Krivicen zakon. Vo vrska so ova http://www.pravdiko.mk/sluchai-vo-koi-mozhe-da-se-primenuvaat-pim-merki/
Procitaj linkot, pa posle pobaraj niz Krivicen zakonik i ke najdes sto baras. Vo osnova glup e zakonov, ko sto ne ti dozvoluvaat da se samoodbranis od lopovi doma, taka i ova ... uste edna banalnost, da ne smees svoja rabota i imot da snimas zaso nekoj gospodin lopov ke se najde povreden sto si go snimal