Автор Тема: HHO декарбонизација  (Прочитано 12032 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #15 на: 29 Август 2019, 08:27:37 am »
Прво ставај 95. После се друго. Кога ќе земеш 488 писта, тогаш 100.

Отсутен Ace144

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #16 на: 05 Септември 2019, 11:33:50 am »
Здраво форумџии, ве пратам подолго време ама досега не сум се решил да пишам.
Сакам да го споделам моето искуство со декарбонизацијата. Пред 2 дена ја оставив колата за да ми го исчистат ДПФ филтерот, ама дека сум познаник со сопственикот ми направил и декарбонизација гратис. 
Ја запалив колата уште пред да ми каже дека е направена декарбонизација и само можам да кажам дека колата работеше ептен посмирено. Не бев таму додека траел процесот за да видам дали излегле црнила, ама разлика се осеќа. Инаку се работи за Рено Меган 3 1.5 дци.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #17 на: 03 Ноември 2019, 08:54:45 am »
A kaj ja odnese na dekarbonizacija? Ili predlozete mesto kvalitetno za ovoj proces.

Dali nekoj bil vamu?
https://grouper.mk/deal/certus-dekarbonizacija


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #18 на: 03 Ноември 2019, 09:09:47 am »
Јас фиестата ја однесов, дека попуст ми дадоа. За мене тоа е жива глупост.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #19 на: 03 Ноември 2019, 09:14:04 am »
Ili ovie https://m.facebook.com/dekarbonizacijaskopje/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #20 на: 03 Ноември 2019, 09:14:29 am »
Јас фиестата ја однесов, дека попуст ми дадоа. За мене тоа е жива глупост.
I kolku te chinese?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #21 на: 03 Ноември 2019, 09:29:29 am »
20еур дадов не видов некое подобрување. Најдобро е механички да се исчисти се. Некна случајно разбрав дека Џеповски ( @Спенсер нека ме исправи ако сум грешка) ја има купено машината за чистење усис и вентили кај новите коли, ваљда за БМВ првенствено. Повеќе би и верувал на таа работа. Ова 2-3 поста погоре повеќе ми личи на реклама отколку навистина виден некој ефект (прв пост одма фалби, па во вториот треба да очекуваме и детали за сервисот). Колку што имам читано, машински чистените ДПФ филтри после тоа имаат многу краток век и дека тоа е една голема глупост исто така. На пасатот ја чистев усисната грана мислам кога правев голем сервис, колата се прероди. Доколку би го правел тоа со божјото чудо декарбонизација каде ќе оди цел тој гареж наслаги, саѓи мрснотии? Во ДПФ најверојатно, па потоа ДПФ у канта. Исто имаше едно типче, закажуваше неколку коли па од ск со машината доаѓа да ги среди. Работеше на 2 голфа 6, од локална авто школа, првиот помина, вториот скрши вентил. Ко попче си купи половен мотор и плати монтажа и демонтажа.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #22 на: 03 Ноември 2019, 11:10:03 am »
20еур дадов не видов некое подобрување. Најдобро е механички да се исчисти се. Некна случајно разбрав дека Џеповски ( @Спенсер нека ме исправи ако сум грешка) ја има купено машината за чистење усис и вентили кај новите коли, ваљда за БМВ првенствено. Повеќе би и верувал на таа работа. Ова 2-3 поста погоре повеќе ми личи на реклама отколку навистина виден некој ефект (прв пост одма фалби, па во вториот треба да очекуваме и детали за сервисот). Колку што имам читано, машински чистените ДПФ филтри после тоа имаат многу краток век и дека тоа е една голема глупост исто така. На пасатот ја чистев усисната грана мислам кога правев голем сервис, колата се прероди. Доколку би го правел тоа со божјото чудо декарбонизација каде ќе оди цел тој гареж наслаги, саѓи мрснотии? Во ДПФ најверојатно, па потоа ДПФ у канта. Исто имаше едно типче, закажуваше неколку коли па од ск со машината доаѓа да ги среди. Работеше на 2 голфа 6, од локална авто школа, првиот помина, вториот скрши вентил. Ко попче си купи половен мотор и плати монтажа и демонтажа.
Тоа со механичко чистење ДПФ и јас сум слушнал. Ако го изгледаш видеото во темата за ДПФ ќе ти стане јасно и зошто е така, не е само проблемот во ДПФот.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: HHO декарбонизација
« Одговори #23 на: 06 Јуни 2023, 20:21:06 pm »
Да ја разбудам темава малку. Имам правено декарбонизација на Mercedes A170 CDI со над 300к. километри во населба Илинден кај Мики по цена од 1000 денари. Разликата беше огромна, за потрошувачка не знам, ама во лер се намали тресењето на волан и мењач и имаше подобар одзив на гас. Дали вреди тоа да се направи на возило на плин?
Споделете ваши искуства и мислења.
Едјит:Сега гледам цената ја намалил на 800 ден.