Автор Тема: Alfa romeo - проблем со далечинското  (Прочитано 2100 пати)

Отсутен Jordan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
Alfa romeo - проблем со далечинското
« на: 05 Ноември 2011, 20:06:41 pm »
значи далечинското за отклучување и заклучување не е во ред ( батеријата е ОК и сијаличката кога се натисне свети ) а сепак вратите не се отклучуваат и заклучуваат а бравата е во ред и се отвара и затвара мануелно со клучот, се работи за алфа ромео 147

Отсутен Dejan_156 alfista

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Одг: Alfa romeo - проблем со далечинското
« Одговори #1 на: 05 Ноември 2011, 20:38:19 pm »
значи далечинското за отклучување и заклучување не е во ред ( батеријата е ОК и сијаличката кога се натисне свети ) а сепак вратите не се отклучуваат и заклучуваат а бравата е во ред и се отвара и затвара мануелно со клучот, се работи за алфа ромео 147
[/quote

dog securiti ке ти ја ресат работата...
Djevojka može da bude sa sela,
al' auto mora da bude iz Italije! ♥

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Alfa romeo - проблем со далечинското
« Одговори #2 на: 05 Ноември 2011, 20:40:31 pm »
Хмм, можеби малку повеќе инфо, која година е алфата, има ли фабрички аларм, вака било откако ја земал или него му се случило, батеријата може да е ОК за да запали ЛЕД на далечинското ама да не е ОК за да го пренесе сигналот... Во секој случај еве една „магија“ која може да помогне, иако е за 156:

Цитат

I tried this and after about 8 times the light came on constantly (even after subsequently removing and replacing the battery) The light would not go off even pressing the big button. But on pressing both buttons (see Eau Rouge comments) the light went off and then the whole thing started working!!!

Wooo Hooo - No cost repair! So it seems like the solution (at least to my key) was:

Open and close the battery compartment till the light stays on (But press the button between times anyway)
Press both buttons
then all should work!
http://www.alfaowner.com/Forum/4378260-post10.html

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Alfa romeo - проблем со далечинското
« Одговори #3 на: 05 Ноември 2011, 21:13:14 pm »
На едно пријателче google му заврши работа. Мислам на нашиот Гого :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Alfa romeo - проблем со далечинското
« Одговори #4 на: 05 Ноември 2011, 21:21:32 pm »
На alfaowner.com ќе најдеш 1000 тредови врзани со Key fob и неотклучување, некои од нив доста среќно решени со дисконектирање на батеријата преку ноќ, некои (како погоре) со ресетирање на даљинското (како погоре). Пред да ги фукне парите другар ти по сервиси, нека ги проба прво оние „магии“ што ги препорачуваат корисниците на алфаоунер ком :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Alfa romeo - проблем со далечинското
« Одговори #5 на: 07 Ноември 2011, 16:05:46 pm »
значи далечинското за отклучување и заклучување не е во ред ( батеријата е ОК и сијаличката кога се натисне свети ) а сепак вратите не се отклучуваат и заклучуваат а бравата е во ред и се отвара и затвара мануелно со клучот, се работи за алфа ромео 147
Јас го имам истиот проблем со Либрата, електричар вика дека гумиците на дугмето треба да се сменат, јас не мислам така зашто кога ќе кликнам и не отклучи диодата продолжува да свети додека не дадам контакт и тука престанува, сепак понекогаш кога сум упорен успевам со 3-4 обиди да отклучам со далечинското.

Еве повеќе детаљи, можда некој може за мојот случај да подкаже нешто да не отварам друга тема а и на Јордан проблемот ми изгледа ист...

Благодарам.

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Alfa romeo - проблем со далечинското
« Одговори #6 на: 07 Ноември 2011, 16:40:52 pm »
Кај мене на Астрата се случваше истото како кај Пират.
Притискав и не отклучваше туку диодата продолжваше да свети и по неколку обиди можеби ке отвореше, можеби не.
Требаше да се кодира на ново, на астрата се врши со давање контакт и задржвање на дугмето за заклучвање се додека не се заклучат вратите.
Потоа работеше како што треба, но на одредено време повторно се губеше.
Го отворив клучот, ја извадив батеријата и повторно ја наместив, го кодирав на истиот начин и досега си работи перфектно.

Прво мислам пробајте некоја финта, па ако не ја бива после на мајстор ;)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Alfa romeo - проблем со далечинското
« Одговори #7 на: 08 Ноември 2011, 11:46:35 am »
Кај мене на Астрата се случваше истото како кај Пират.
Притискав и не отклучваше туку диодата продолжваше да свети и по неколку обиди можеби ке отвореше, можеби не.
Требаше да се кодира на ново, на астрата се врши со давање контакт и задржвање на дугмето за заклучвање се додека не се заклучат вратите.
Потоа работеше како што треба, но на одредено време повторно се губеше.
Го отворив клучот, ја извадив батеријата и повторно ја наместив, го кодирав на истиот начин и досега си работи перфектно.

Прво мислам пробајте некоја финта, па ако не ја бива после на мајстор ;)
Многу убав совет/одговор.
Дали некој може да советува, дали при ваква интервенција со контакт да го задржиш дугмето може да се постигне некој контра ефект?

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Alfa romeo - проблем со далечинското
« Одговори #8 на: 08 Ноември 2011, 17:14:03 pm »
Секоја кола си има своја финта зошто на некои има две дугмиња ( отклучвање\заклучвање ), а на други тоа е на едно дугме.

Така да кажав јас како е на Астрата, а за вашите ако знае некој нека ви каже.

За контра ефект мислам дека не може да има, само да се заклучат вратите, што е нормално.

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Alfa romeo - проблем со далечинското
« Одговори #9 на: 02 Септември 2012, 23:13:55 pm »
Јас имам ваков проблем со алфата , ама кај мене кога се отклучени сите врати заклучува со далечинското а после не отклучува,и кога го ставам клучот на брава само едната врата се отклучува другите не,ако му е познато на некој ова нека кажува.