Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1798722 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11700 на: 01 Ноември 2021, 12:11:15 pm »
На Генерали не ти велат 10% макс, туку колку е вкупниот раст, толку е. Имено имаат 10тина посто депозити кои ги носат како основа на тој фонд, за да може да имаат и локална стабилност. Иако реално никон кај нас не сака да има локална стабилност.
Понатаму 5% долгорочно воопшто не е лоша работа, туку е одличен раст. Со тоа што имаш 10% данок на добивка на порастот, така да 10% од тие 5% или колку и да се треба да се одземат. Значи реален (Небитен раст) од 5.4%. Ама ти на твоите пари НЕТО имаш 5% рецимо. Може и 3 може и 12 зависи од акциите каде е инвестирано.

Значи 10000еур ставаш, за 20 години со 5.4% тие се 28629 евра, минус данок 10% тоа ти се чисти 26500 евра нето во џеб. Ете така тоа е пресметката која се бара за една нормална инвестиција. Да не губиме време на бескрајни текстови непотребно. 165% добивка за 20 години НЕТО.




Друга работа @Carpathian Lord каде е понудена оваа опција на комерцијална банка за купување на странски акции? Или воопшто каде е целото ова кажано или објаснето. Значи ВЛЕЗ - ИЗЛЕЗ НЕТО објаснето? Има ли некаде? Или онлајн Вангард? Или Воо или што и да е? Каде е? Кои се провизиите на секој чекор? Колку е реалниот НЕТО РАСТ на тоа што го имаш во џебот? Може ли да го пресметаме тука ако го нема на друго место, за да не лутаме со бројки кои се од неверојатно важно значење. Ме заинтригираа 12% зошто ми личи дека не е долгорочно тоа, ако е - тогаш треба да се разгледа таа опција.


Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3580
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11701 на: 01 Ноември 2021, 12:33:48 pm »
Можеби е ова

http://www.kbpublikum.com.mk
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11702 на: 01 Ноември 2021, 12:43:02 pm »
На добивка од продажба на хартии од вредност немаш (се уште) оданочување. Не знам од каде го извади ова 10% 😊
Освен ако кај Генерали спаѓаат под друга ставка инвестициите - тоа не знам.

EDIT: Нема оданочување ни за Генерали : http://www.ujp.gov.mk/mk/fizicki_lica/category/123 до 31/12/2022 година. Експлицитно е напишано

Е сеа ќе биде понатаму поинаква пресметката. Ова беше некакви „анти-кризна“ мерка.

Капитална добивка е доходот што обврзникот го остварува од продажба или размена на недвижен имот, хартии од вредност,удели издадени од инвестициски фонд, учество во капиталот, друг подвижен и нематеријален имот.
Капиталната добивка претставува разлика помеѓу продажната цена и набавната цена при продажба или размена на недвижен имот, хартиите од вредност, удели издадени од инвестициски фонд, учеството во капиталот, подвижен и нематеријален имот.
Под нематеријален имот се подразбира имотот без физичка содржина, кој може да се идентификува..

Капиталните добивки остварени од продажба на хартии од вредност и удели издадени од инвестициски фонд не се оданочуваат со данокот на доход до 31 декември 2022 година.


Кажав што давачки имате за влез.
Кажав што давачки имате за оддржување.
Е сеа не спомнав дека Американците наплаќаат данок на дивиденда, 30%.

Е сеа ако те интересираат додатни подоброности aleksandar.domazetovski@kb.com.mk  распрашај се.
« Последно менување: 01 Ноември 2021, 12:48:27 pm Carpathian Lord »

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11703 на: 01 Ноември 2021, 12:54:56 pm »


Во право е клаберот. Се зависи оф тоа како е ѕидано.

Во пракса оди прво ѕидање, струја, па после малтерисување. Денес ретко кој мајстор има соодветна круна за дозна. Сите одат со длето.

Od dosegashno iskustvo so majstori so nieden nemam onaka 100% dobro iskustvo, dali e vo prasanje mentalitet dali e vo prasanje neshto drugo ne znam, vazno kaj sekoj neshto ne chinelo. Zatoa i sam zemav da si ja mestam strujata bashka eden troshok pomalku. A shto se odnesuva do toa dali ima kruna mozam samo da kazam, da ti se pluknam vo majstorot ako mu e skapo da kupi 2 kruni edna fi80 i edna fi60 (toa se standard dimenzii na dozna i otvor za shteker/prekidach). Godinava od LIDL si kupiv kruni na parkside za 15 evra i sega za sega se super, go izbushiv skoro cel sprat (mana im e shto navojot ne e kontra pa se olabavuva, treba na sekoe bushenje dupka da se pritegne so raka shtrafot).

 https://lh3.googleusercontent.com/proxy/UxWALrBYU-Ec7FIzY8nNuNhhI9kI6Du4t8M7ZM2T6tBc6JGlhdedY2tgIQj1FuOvf8YJjqMZnppyCP_CTf_BxJHFVaUs9oC-VfJnLMtOCPAD9_iuYf2Mf1tAyIit1TSXlhJ9U3g

Ako nekoj se sprema za slichni zafati mu gi preporachuvam, bev skeptik no dobri se. So dleto (valjda mislish na shtemajz) nema nikogash da izbushi dobro krugche tuku ke gi napravi partal ciglite, istoto se odnesuva i na pravenje kanali po dzidot za kabelot, bez mashina teshko deka ke istera pravo i chisto.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11704 на: 01 Ноември 2021, 13:21:07 pm »
Ретко имаат бидејќи најчесто со длето копаат канали (ако се реновира, на нова куќа дирекно низ цигли одат) па сеа кога се искршиле, за една дупка ли :)

Таа машина за канали за инсталација е добра, се додека знаеш дека по линиите нема да пресечеш нешто. Зошто ако не знаеш, бељата биднала.

Убаво што ја тераш сам струјата тоа е една од покомплицираните работи што нема 2 шанса ако нешто згрешиш. На Запад, во дозните горе ги спојуваат со VAGO клеми, чисто за инфо. Кај нас, стандард, ги плетат.

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11705 на: 01 Ноември 2021, 13:55:41 pm »
Ретко имаат бидејќи најчесто со длето копаат канали (ако се реновира, на нова куќа дирекно низ цигли одат) па сеа кога се искршиле, за една дупка ли :)

Таа машина за канали за инсталација е добра, се додека знаеш дека по линиите нема да пресечеш нешто. Зошто ако не знаеш, бељата биднала.

Убаво што ја тераш сам струјата тоа е една од покомплицираните работи што нема 2 шанса ако нешто згрешиш. На Запад, во дозните горе ги спојуваат со VAGO клеми, чисто за инфо. Кај нас, стандард, ги плетат.

Eh strujata komplicirana :) strujata e lesna pesna samo ima argatluk dodeka da izvlechkash kabli i gnasno e radi prashinite i kopanjeto po cigli/beton. Inache shto ima komplicirano 2 so 2 zici da vrzish? (se zezam, koj ne e siguren shto pravi ne treba da burichka vo struja oti vo najdobar sluchaj moze da go koshta poskapo otkolku majstor da mu ja zavrshi rabotata a vo najlosh slchaj moze i da pogine nekoj)

Jasno mi e za VAGO-to mada nikogash so klema nema da ima podobar spoj otkolku usukana zica i zavarena na krajot. Klemite gi vovedoa zaradi pobrza rabota na majstorite i zaradi polesno menuvanje na kabel ako nedaj boze zatreba (mada do sega ne znam deka nekoj doma nekogas vo 40 godini imal potreba da menuva kabli instalacija), a da i so klema se postignuva standardizacija nekoja, ne zavisi od toa dali majstorot imal zelba da motka kabli ili go bolela rakata pa svrtel samo 2 kruga. Vo sekoj sluchaj e mnogu po pedantno so klemi. Jas kje odam klasika so upletuvanje (i ako me drzi entuzijazmot kako sega) so zavaruvanje na krajot a izolacijata so onie crevcata shto se sobiraat na toplina namesto so motkanje so izolirban. Edinstveno neshto shto mi beshe dilema e dlabochinata na postavuvanje na doznite i kutiite za prekidachi/shtekeri, ama denes od sabajle otvoriv eden shteker vo zgradava kaj shto e oshteten dzidot i reshiv da gi ostavam po 1.5cm da shtrchat na neizmachkano i taman ke dojdat na 0 so machkanoto ili nekolku mm pod malter.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11706 на: 01 Ноември 2021, 14:21:52 pm »
@Carpathian Lord а каква е работата од аспект на затребување ликвидност? Дали фондовиве имаат некакви пенали за продавање на удделот во фондот? Дали ова е поврзано со некакви рокови... Каква е разликата кога сам си бираш/купуваш/продаваш акции преку брокер - од аспект на давачките?

Видов што си напишал за фиксните давачки (провизии) за трансакции, само ме интересира како иде ова кај фондовите.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11707 на: 01 Ноември 2021, 14:35:06 pm »
Ретко имаат бидејќи најчесто со длето копаат канали (ако се реновира, на нова куќа дирекно низ цигли одат) па сеа кога се искршиле, за една дупка ли :)

Таа машина за канали за инсталација е добра, се додека знаеш дека по линиите нема да пресечеш нешто. Зошто ако не знаеш, бељата биднала.

Убаво што ја тераш сам струјата тоа е една од покомплицираните работи што нема 2 шанса ако нешто згрешиш. На Запад, во дозните горе ги спојуваат со VAGO клеми, чисто за инфо. Кај нас, стандард, ги плетат.

Eh strujata komplicirana :) strujata e lesna pesna samo ima argatluk dodeka da izvlechkash kabli i gnasno e radi prashinite i kopanjeto po cigli/beton. Inache shto ima komplicirano 2 so 2 zici da vrzish? (se zezam, koj ne e siguren shto pravi ne treba da burichka vo struja oti vo najdobar sluchaj moze da go koshta poskapo otkolku majstor da mu ja zavrshi rabotata a vo najlosh slchaj moze i da pogine nekoj)

Jasno mi e za VAGO-to mada nikogash so klema nema da ima podobar spoj otkolku usukana zica i zavarena na krajot. Klemite gi vovedoa zaradi pobrza rabota na majstorite i zaradi polesno menuvanje na kabel ako nedaj boze zatreba (mada do sega ne znam deka nekoj doma nekogas vo 40 godini imal potreba da menuva kabli instalacija), a da i so klema se postignuva standardizacija nekoja, ne zavisi od toa dali majstorot imal zelba da motka kabli ili go bolela rakata pa svrtel samo 2 kruga. Vo sekoj sluchaj e mnogu po pedantno so klemi. Jas kje odam klasika so upletuvanje (i ako me drzi entuzijazmot kako sega) so zavaruvanje na krajot a izolacijata so onie crevcata shto se sobiraat na toplina namesto so motkanje so izolirban. Edinstveno neshto shto mi beshe dilema e dlabochinata na postavuvanje na doznite i kutiite za prekidachi/shtekeri, ama denes od sabajle otvoriv eden shteker vo zgradava kaj shto e oshteten dzidot i reshiv da gi ostavam po 1.5cm da shtrchat na neizmachkano i taman ke dojdat na 0 so machkanoto ili nekolku mm pod malter.

Кај струја најтешко е планирањето и соодветното распоредување на потрошувачите на струја низ сите 3 главни фази.
Јас не сум електричар, аматерски нешто разбирам но доволно да препознаам црвено знаме кога дочекав од електричар да ми кажува дека една фаза е доволна за плотна од 7кв прибидејќи жена му никогаш не вклучила повеќе од 2 рингли.
Фрката настанува баш во тој момент во 1 од 100 ситуации.

Јас би советувал откако ќе ставиш од таа собирачката изолација, сепак да ги преврзеш со изолир (по можност да си имаш различна боја за секој тип, заземјување, нула, фаза) зошто знае некогаш од врвовите на жиците да се дупне или ако ја прегрееш со запалка.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4776
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11708 на: 01 Ноември 2021, 14:42:48 pm »
@Carpathian Lord што мислиш за инвестициските фондови, на пример оние на КБ?
Дали за почетници не е подобро такво нешто во глобала?

Ако одиш да речеме со Генерали Инвестментс буквално го прават истото што го правам јас - инвестираат на S&P500. За доказ оди им на страната и имаат онакви графици за движење на цените. Спореди со S&P500, ќе видиш дека го прикажуваат истиот график.

Генерали ти викаат макс добивка од 10% годишно.

Јас сум веќе 6-7 месец и веќе сум на 12-13% добивка. Не оди тоа линеарно да се разбереме во последните 10 години VOO што го следи SP500 индексот годишно заработуваш во просек 16.8% Генерали и сличните прават на тебе 5-6% заработка.

Реално сѐ што е под 5% годишно заработка е само оддржување на вредноста на парите ради инфлација, а под 2-3% веќе си во загуба. Ова ти го кажувам ако ги гледаш пресметките што ти ги кажуваат во однос на ризик.

SP500 ти е целата најдобра америчка економија,  а ако падне америчката паѓа цела светска, па и банките.

Дури и во најголемите кризи и војни инвестицијата во SP500 била стабилна. Падовите се од краток рок и веднаш се враќаат.

Дали си разгледувал за DAX? Ако да тогаш кое ти е мислењето?

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11709 на: 01 Ноември 2021, 15:59:42 pm »

Кај струја најтешко е планирањето и соодветното распоредување на потрошувачите на струја низ сите 3 главни фази.
Јас не сум електричар, аматерски нешто разбирам но доволно да препознаам црвено знаме кога дочекав од електричар да ми кажува дека една фаза е доволна за плотна од 7кв прибидејќи жена му никогаш не вклучила повеќе од 2 рингли.
Фрката настанува баш во тој момент во 1 од 100 ситуации.

Vekje pominav niz toa so proektantot. Inicijalno koga go vidov proektot beshe kako da go pravel za studentska soba. 2 monofazni shtekeri i 1 sijalica vo soba. Vo kujnata nema trofazna, vo garaza nema trofazna. Site sijalici nalupani na edna faza. Mu dzvonam mu vikam abe covek cel sprat vo mrak ako izbie edna faza so si napravil, vo kujna isto nemash trofazen kabel doneseno. Odgovorot mu beshe "eh shto ke ti e trofazen nema sega trofazni potroshuvachi". So sudni maki go ubediv da zeme da si korigira i da napravi vo sekoja soba da ima 2X2 shtekeri na razlicni fazi i 2 svetla na razlichni fazi. Dobro beshe barem shto ne me ubeduvashe deka ne mi treba osetliva FID sklopka kako pola od elektricarive shto mi vikaa deka e skapa.


Јас би советувал откако ќе ставиш од таа собирачката изолација, сепак да ги преврзеш со изолир (по можност да си имаш различна боја за секој тип, заземјување, нула, фаза) зошто знае некогаш од врвовите на жиците да се дупне или ако ја прегрееш со запалка.



Fala za sovetov, ke go imam na um mada nikogas ne ostavam samo eden sloj tuku sekogash odam so 2 slojna izolacija (me nervira izolirot oti ako ne e nekoj epten salam znae da ostava takvo leplivo) sepak moze nema da e losho da smotkam nekoj krug ako vidam deka mi deluva krevko ovaa sobirachkava izolacija.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3254
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11710 на: 01 Ноември 2021, 21:03:07 pm »
Dechki ima li na forumov nekoj majstor dzidar ili ushte podobro malterdzija? Momentalno mestam struja vo kukjata ama vo dilema sum kolku da strchat doznite od dzidot bidejkji ne znam kolku e debelinata na malterot. Znachi dvete prashanja se:

- Kolku e debel slojot na malterot vo soba/kupatilo/kujna?
- Dali vo kujnata osven izmalterisaniot del treba da ostavam i odredena visina za debelina na plochkite vrz koi ke ima shtekeri?

Дебелината на малтерот ти зависи и од тоа колку е крив ѕидот. Некаде ќе имаш 1цм малтер, некаде може 2цм, не можеш да знаеш. Јас прво малтерисав па полека и претпазливо кршев за дозни отвори.

Намерно после малтерисување кршеше, или подобро е така? Знам дека со сличерица и круна се средуваат сите   работи околи струја и водовод, на голи цигли, па иде малтерисување.
Ги пуштив сите кабли и им реков само да пазат да не ги затворат, зошто едноставно имав претчувство дека ќе ебат мамата со малтерисувањето на генерално прави ѕидови. И така и бидна криво до бесвест, ама тоа е што е, немавме можност како за беља да им висиме да глава, денар на крај не им дадов и ептен се заостри работата, за малце дури и да ескалира, како остана стариот присебен не знам.
Затоа викам дозни отпосле копање, 99% малтерџиите ќе ебат работа.

Присутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2017
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11711 на: 01 Ноември 2021, 22:42:02 pm »
Кај мене поебаа прво со малтар наполнаа две дозни со кабли шо убо се гледаа. Арно не беше исушено и сум две метра па успеав од врата да не газам на кошулица со хебла да ги ископам.
После плочкаро ми затвори штек...
Па ајде си дојде па да буши да го најди

Мајстор никако оставање сам... уствари то е проблемот шо нема салам мајстор се некој чираци изиграват мајстори.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11712 на: 01 Ноември 2021, 23:26:07 pm »
Испушив надвор цигара и помислив на подебела јакна.
Да проверам дали така ми се причинува, според акувидер моментална температура 4 степени, реалфил 6 степени.
Фрлам поглед на колата надвор, смрзната.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11713 на: 01 Ноември 2021, 23:31:06 pm »
Така ти е к'т легнУаш со кокошките...

Две недели е вака :)))
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11714 на: 01 Ноември 2021, 23:34:01 pm »
Само саат време порано легнував, по старо време ;)