Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1812496 пати)

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1659
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9855 на: 24 Ноември 2020, 17:00:14 pm »
https://vlada.mk/node/23312


Nekade imase po temive pisano ali ne znam kade premestete za davackite za kolite so stranski tablici eve soopstenie

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6109
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9856 на: 24 Ноември 2020, 17:18:35 pm »
Кои беа тие шо водна пумпа не се менува на голем сервис, освен ко ќе протечи.

Епа на втор голем лани не ја променив, и логично по една година еве ја протече, по 6 години и 70,000км, факен џанк.
Не е толку страшно освен што работната рака кошта повеќе од пумпата.

Тотал 5800, факен идиот.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5115
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9857 на: 24 Ноември 2020, 17:25:19 pm »
Јас реков и не ја менав на голем сервис оти големиот го праев на 60000км заради годините изминати, самиот официјален сервис ми препорачаа да не ја менуваат фабричката со заменска за џабе.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6109
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9858 на: 24 Ноември 2020, 17:28:30 pm »
Ич не ја менувај, можи ќе трае, заменската можи џанк да се погоди.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9859 на: 24 Ноември 2020, 17:46:32 pm »
https://vlada.mk/node/23312


Nekade imase po temive pisano ali ne znam kade premestete za davackite za kolite so stranski tablici eve soopstenie

Значи го имаме класичното државата за некого мајка за некого маќеа. Овие што се прават Бугари ќе си ги легализираат колите по 1/2на од цената што ние ја плаќаме. Едно големо браво за владата, наместо да им стави услов префрлање на МК таблички или забрана за возење, они 50% попуст ќе им даваат.

Едит: Нигде не прочитав, што ако пак не сакаат да ги префрлат на МК таблички. Ќе има некои казни, или вози мишко прај се Бугарин и наведни си капата.
« Последно менување: 24 Ноември 2020, 17:53:40 pm AngelSK »

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10008
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9860 на: 24 Ноември 2020, 18:03:05 pm »
Zato kje glasame za ВMRO!!@1!

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9861 на: 24 Ноември 2020, 18:05:35 pm »
Zato kje glasame za ВMRO!!@1!

Не гледам зошто би мешале Вмро, Сдсм.

Проблемот е што кој и да е на власт, гледаме дека македонците се граѓани од втор ред, а албанците сега и македонците со бугарски пасоши добиваат третман на граѓани од прв ред.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7001
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9862 на: 24 Ноември 2020, 18:25:57 pm »
ВУКО-ЈЕБИНА!!!!

Едвај чекам Уставен да им го укине заради дискриминација. Исто како што беше глупиот закон дека само во општини со низок наталитет ќе има субвенции за 3 дете

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9863 на: 24 Ноември 2020, 19:01:47 pm »
Истото беше и со дивоградбите.
Поштениот плаќа дупло, патриотот упола.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9864 на: 24 Ноември 2020, 19:02:53 pm »
https://vlada.mk/node/23312

Значи го имаме класичното државата за некого мајка за некого маќеа. Овие што се прават Бугари ќе си ги легализираат колите по 1/2на од цената што ние ја плаќаме. Едно големо браво за владата, наместо да им стави услов префрлање на МК таблички или забрана за возење, они 50% попуст ќе им даваат.

Едит: Нигде не прочитав, што ако пак не сакаат да ги префрлат на МК таблички. Ќе има некои казни, или вози мишко прај се Бугарин и наведни си капата.
Незнам за кои поточно ќе се однесува законот, ама тие што се прават бугари нема што да си ги легализираат колите, веќе им се легални, регистрирани во Бугарија. Кој и зошто би ги натерал да ги префрлат на мк табли?
Бугарски државјанин со кола на бг табли. Што има тука да се легализира? Се си е во ред. :)
Можеби ова би било за стари коли кои неможе да се "увезат" во мк, да може да ги префрлат на наши табли да би можело да ја продаде полесно :)

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9865 на: 24 Ноември 2020, 19:16:24 pm »
https://vlada.mk/node/23312

Значи го имаме класичното државата за некого мајка за некого маќеа. Овие што се прават Бугари ќе си ги легализираат колите по 1/2на од цената што ние ја плаќаме. Едно големо браво за владата, наместо да им стави услов префрлање на МК таблички или забрана за возење, они 50% попуст ќе им даваат.

Едит: Нигде не прочитав, што ако пак не сакаат да ги префрлат на МК таблички. Ќе има некои казни, или вози мишко прај се Бугарин и наведни си капата.
Незнам за кои поточно ќе се однесува законот, ама тие што се прават бугари нема што да си ги легализираат колите, веќе им се легални, регистрирани во Бугарија. Кој и зошто би ги натерал да ги префрлат на мк табли?
Бугарски државјанин со кола на бг табли. Што има тука да се легализира? Се си е во ред. :)
Можеби ова би било за стари коли кои неможе да се "увезат" во мк, да може да ги префрлат на наши табли да би можело да ја продаде полесно :)


Не се соогласувам. Постои разлика помеѓу Бугарски државјанин, и лице со Македонско и Бугарско државјанство. исто така постои нешто наречено резидент на една држава, што значи ти може да имаш 100 државјанства, но во даден момент си резидент на една држава.

Што значи тоа, тоа значи дека државата може да донесе закон според кој ти штом претстојуваш во МК повеќе од 6 месеци во годината, немаш право да го возиш возилото на бугарски таблички, или, вози го 6 месеци во МК, но потоа мораш да претстојуваш во Бугарија 6 месеци, каде нема да смееш да го возиш тоа возило во МК во тие 6 месеци.

Што изиграваат овие со БГ пасоши, дипломати? Државата како орган секогаш треба да си ги заштите своите интереси, а во случајот тоа се парите кои нашите ги даваат во Бугарија а цела година ги возат тие коли на наши патишта, за кои јас и мн други плаќаме пари (не навлегувам дали се инвестираат или се крадат, тоа е дискусија на друга тема).

Еве нека каже некој Македонец што има Македонско и Германско државјанство дали Германија дозволува да се резиденти на Германија, а да ги возат колите на македонски таблички цела година.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9866 на: 24 Ноември 2020, 19:19:01 pm »
Истото беше и со дивоградбите.
Поштениот плаќа дупло, патриотот упола.

Затоа не треба да се замижува пред ваквите предлози, ама како и по обичај ќе се замижи. По мене нема што да даваат попусти, секоја година имаш право 6 месеци да го возиш тоа возило во МК, следните 6 мораш да докажеш дека е возено во Бугарија, а во меѓувреме вози кола на МК таблици или вози се со автобус, твој избор.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9867 на: 24 Ноември 2020, 19:51:41 pm »
Јас колку што сум разбрал, се оди еднаш на 6 месеци за бугарија, ќе прошеташ малку ќе се вратиш за 1 ден. Битно имаш влезено во бугарија најмалку 2пати годишно.
Веројатно ради тие причини што ги кажуваш ти, не сум запознаен со законите најдобро. Ама знам дека во југоисточна Мк има мноогу коли на бугарски табли
« Последно менување: 24 Ноември 2020, 20:00:33 pm brm brm »

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6109
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9868 на: 24 Ноември 2020, 20:06:40 pm »
Го препишуваш возилото на бугарин, и тој ти дава полномошно да го возиш, проблем решен?

Отсутен nethervor18

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9869 на: 24 Ноември 2020, 20:21:02 pm »
Еве нека каже некој Македонец што има Македонско и Германско државјанство дали Германија дозволува да се резиденти на Германија, а да ги возат колите на македонски таблички цела година.
Троа оф топик, но колку што знам Германија не дозволува двојни државјанства.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk